Klastingą vėžio rūšį išduoda 3 ženklai: atpažinkite juos laiku

Žarnyno vėžys užklumpa netikėtai ir pakerta net pačius jauniausius. Norint laiku užkirsti kelią šiai klastingai ligai, svarbu laiku pastebėti pirmuosius simptomus.

 

Kaip atsiranda žarnyno vėžys?

 

Susirgus žarnyno vėžiu, gaubtinėje ir (arba) tiesiojoje žarnoje ima nevaldomai augti pakitusios ląstelės. Manoma, kad dažniausiai gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys išsivysto iš mažų storosios žarnos sienelėje išaugusių augliukų – polipų.

 

Dauguma polipų niekada netampa piktybiniais. Iš piktybiniu tapusio polipo dažniausiai išsivysto gaubtinės arba tiesiosios žarnos vėžys. Ankstyvosios stadijos piktybinį polipą galima nesunkiai pašalinti. Deja, dažnai tokie polipai nesukelia jokių simptomų, todėl vėžys gali išplisti į kitus organus (metastazuoti) dar iki nustatant diagnozę.

 

Svarbu pastebėti pirmuosius simptomus

 

Egzistuoja trys pagrindiniai simptomai į kuriuos nevalia numoti ranka. Visų pirma, gydytojai įspėja, kad svarbu stebėti išmatų spalvą – juodos, kavos tirščius primenančios išmatos signalizuoja apie galimą virškinamojo trakto kraujavimą.

 

Antras simptomas – tuštinimosi įpročių pasikeitimai. Jei pastebite, kad viduriavimą keičia staigus vidurių užkietėjimas ir atvirkščiai, tai ženklas, kad pats laikas kreiptis į gydytojus.

 

Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į kūno svorio pokyčius. Pastebėjus, kad staiga, tarsi be jokios aiškios priežasties ima kristi svoris – tai ženklas, kad kažkas ne taip ir metas ieškoti problemos priežasties.

 

Žinoma, be šių trijų pagrindinių simptomų gali pasireikšti ir keletas kitų. Pavyzdžiui:

  • dažnesnis tuštinimasis,
  • pilvo skausmas,
  • raudonas kraujas išmatose,
  • diskomfortas ar pilvo pūtimas pavalgius,
  • dažnas tuštinimasis naktį,
  • nepaaiškinamas silpnumas,
  • apetito stoka.

 

Rizikos veiksniai

 

Susirgti žarnyno vėžiu didesnę tikimybę turi pacientai, kurie:

 

1. Per mažai juda.

2. Suvartoja per mažai skaidulų ir per daug riebalų. Storosios žarnos vėžys ir tiesiosios žarnos vėžys gali būti siejami su vakarietiška dieta, kurioje mažai skaidulų, daug riebalų ir kalorijų. Taip pat tyrimai rodo, jog reikėtų vengti raudonos ir perdirbtos mėsos.

3. Rūko ir vartoja alkoholį. Daugybė tyrimų rodo sąsają tarp cigarečių rūkymo bei piktnaudžiavimo alkoholiu su daugeliu vėžių rūšių. Taip pat tyrimai patvirtino, kad rūkymas ir gėrimas gali būti susiję su plonosios žarnos vėžio rizika.

4. Kenčia nuo nutukimo.

» Rašyti komentarą