Pasaulyje nebūna pačių geriausių kontaktinių lęšių ir priemonių juos prižiūrėti, tačiau galima rasti tinkamiausius. Tai gan efektyvi regėjimo koregavimo priemonė, o ar ji tikrai tiks, priklauso nuo daugelio dalykų. Visų pirma – nuo individualaus parinkimo kiekvienam pacientui: nerasite tokių, kurių akys būtų identiškos, nesutaps ir jų ašarų sudėtis, reakcija į kontaktinius lęšius ir joms skirtus tirpalus.
Oftalmologai, skirdami kontaktinę korekciją, atsižvelgia į paciento akies fiziologines ypatybes, darbo sąlygas ir daugybę kitų veiksnių. Lęšiai siūlomi turintiems bėdų dėl trumparegystės, toliaregystės, astigmatizmo, ambliopijos, anizometropijos, keratokonuso, presbiopijos, jie ypač rekomenduojami tiems, kurie dėl tam tikrų priežasčių negali nešioti akinių.
Tinkamai parinkti lęšiai padeda stabilizuoti regėjimą vaikams ir jaunuoliams, jį atkurti ir pašalinti akių nuovargį. Asmenims, kurie paveldėjo trumparegystę ir pastebi greitą jos progresavimą, jie siūlomi pirmiausia, be to, lęšiai naudojami gydyti rageną, siekiant pailginti vaistų poveikį, užmaskuoti akies rainelės arba ragenos defektus.
Šiandien, kai vis daugiau žmonių turi akių problemų, kontaktiniai lęšiai (kaip ir akiniai), gali palengvinti gyvenimą. Vis dėlto kartais jų bijoma – dėl to kalti mitai.
1. Lęšiai labai nepatogūs. Greičiausiai taip mano tie, kurie niekada jų neišbandė (arba tą padarė labai seniai). Šiandieniniai lęšiai gali būti tokie patogūs, kad jų nė nepajusite.
2. Baisu juos įsidėti. Nesijaudinkite, oftalmologai pacientams parodo, kaip juos tinkamai prižiūrėti ir įsidėti – tai ne sunkiau nei apsiauti ar nusiauti batus. Milijonai žmonių išmoksta to labai greitai, tad pabandyti galite ir jūs
3. Lęšiai kenkia akims. Nepamirškite, kad tai visų pirma medicininės paskirties priemonė. Jei naudositės ja taip, kaip nurodė gydytojas, blogiau tikrai nebus.
4. Jie gali iškristi, jei nebūsite labai atsargūs. Jeigu minkšti lęšiai parinkti tinkamai, jie tikrai neiškris, todėl žmogus gali nevaržomai užsiimti bet kokia veikla.
5. Lęšių priežiūra labai sudėtinga. Be abejo, kasdienė priežiūra yra svarbi, tačiau specialūs tirpalai ją supaprastina. Svarbu valyti ir dezinfekuoti lęšius, įmerkiant juos nakčiai į tirpalą – o šis ir atliks visą darbą.
6. Jie labai brangūs. Netiesa. Nebūtina pirkti brangiausių. Lęšių asortimentas labai platus, tad viskas, ką jums reikia padaryti – išsiaiškinti, kokių norite.
O kokių gi jų būna? Lęšiai skirstomi į minkštus, kietus ir laidžius dujoms. Minkštieji gali būti pirmos kartos hidrogeliniai, antros ir trečios kartos silikoniniai-hidrogeliniai. Įprastiniai minkšti lęšiai tarnauja 9–13 mėnesių, kiti – po 1–3 mėnesius. Galima įsigyti ir tokių, kuriuos reikėtų keisti kasdien – juos renkasi visiškai neturintys laiko jų priežiūrai.
Tais atvejais, kai antros kartos silikoniniai-hidrogeliniai lęšiai pacientui netinka ar sukelia sausų akių pojūtį, reikėtų rinktis trečios kartos – jie geriau sulaiko drėgmę, užtikrina puikią ragenos būklę.
Svarbu paminėti ir tai, kad lęšius galėsite nešioti bet kuriuo metų laiku ir bet kokiu oru – kitaip nei akiniai, dėl nuolatinio kūno temperatūros ir kraujotakos poveikio jie neaprasos, o vaizdas bus aiškus ir neiškraipytas.
Nors minkšti kontaktiniai lęšiai paprastai tinka daugeliui, kai kuriais atvejais jų geriau nenaudoti, pavyzdžiui, sergant įvairiomis pūlinėmis ligomis (dakriocistitu, konjunktyvitu, blefaritu, ragenos opomis).
Ši priemonė visada skirta tik vienam žmogui, todėl ja negalima dalintis su kitais – nebent norite infekcijos ir akių gleivinės mikrofloros pokyčių Tinkamas parinkimas priklauso nuo optometristo ir gydytojų rekomendacijų.
Jeigu jums pasaulis atrodo negražus, gal laikas įsigyti porą lęšių?
Ką reikėtų žinoti apie kontaktinius lęšius
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2014-07-08 14:29
10 metų esu priversta naudoti korekcinę regėjimo priemonę. Ir jau 3 -čius metus naudojo lęšius. Kiekvieną dieną dėkoju žmogui išradusiam lęšius. Išbandžiau visokius, įvairių firmų mėnesinius lęšius, spalvotus, bet dabar jau gal daugiau nei metus naudoju vienadienius (juos nešioju apie 3 dienas, tada išmetu), tai man atrodo steriliausi lęšiai, nes jų nereikia dėti į konteinerį, kuriame manau yra šiek tiek bakterijų.
2013-10-13 23:44
Sveiki, labai noriu nešioti lęšius, tačiau manu, jog mano akys per jautrios lęšiams. Tiesiog kažkoks akies refleksas neleidžia įsidėti lęšių. Kai bandžiau pirmą kartą, šiaip taip įsidėjau lęšius, tačiau išsiimti buvo neįmanoma. Vos bandau, iš karto akis užsimerkia. Pats refleksas mane kontroliuoja, o ne aš akį. Tai tik gudytoja paskui išėmė palašinusi į akis vaistų. Tai man nelemta nešioti tų lęšių? Ar yra kokia išeitis? Nes labai noriu lęšių..
2013-02-05 20:45
nesiojant lesius butina drekinti, as be lasiuku neisivaizduoju kaip butu, man tai suteikia komfartiskesni jausma, nesauseja akys, as naudoju day and night lesius ir ocutein sensitive lasiukus.
2012-07-25 11:13
man dziusta akys, ilgiau nei dvieju dienu negaliu panesioti, nors pirkau menesiui kuriu nereikia issiimti, gal man jie netinkami...
2014-11-27 13:29