Kojų venų varikozė – ne vien estetinė problema, kai savo kadaise buvusias dailias kojas norisi paslėpti kuo giliau po ilgom kelnėmis ar sijonu... Tai gana rimtas sveikatos sutrikimas, kuris sukelia kojų sunkumą, skausmą, tinimą, diskomfortą; be to, apriboja normalią žmogaus judėjimo funkciją. Po ilgos darbo dienos tinstančios ir skaudančios kojos veda tik link lovos, o ką jau kalbėti apie pasivaikščiojimą miške, treniruotę baseine ar pasivažinėjimą dviračiu.
Beje, minėtosios fizinio aktyvumo rūšys labai naudingos mūsų kojoms ir jų kraujotakai, tačiau ką daryti, jei jos panašios į švininius strypus ir yra sunkios, skausmingos, patinusios?
Venų varikozė iš pradžių keliauja mažais žingsneliais, vėliau tampa kur kas agresyvesnė
Patys pirmieji venų varikozės ženklai gali būti beveik nepastebimi. Patinusios ir pavargusios kojos, mėšlungis, odos tempimas ir skysčių susikaupimas, atrodo, yra gana natūralūs vakarinio nuovargio požymiai, o ant kojų atsiradęs smulkus kapiliarų tinkliukas gali būti beveik nepastebimas. Ligai progresuojant, viskas tampa pastebimiau – kojos vis labiau nuvargsta ir patinsta, o ant jų odos pastebima vis daugiau pakitimų – išsiplėtusių venų, odos pigmentacijos pakitimų ir gumbelių su kraujo sankaupomis. Tikrai ne visi jaudinasi dėl pastebimų estetinių trūkumų, be to, daug kas klaidingai mano, kad ši liga susijusi išimtinai tik su išvaizda. Taip tikrai nėra – kojose vyksta procesai, kurie nesustabdomai progresuoja.
Taigi kas vyksta vystantis venų varikozei?
Ligai būdinga tai, kad veninis kraujas vis sunkiau grįžta į širdį. Atsiranda venų vožtuvėlių nepakankamumas, kinta jų sandarumas – dalis kraujo grįžta atgal, jo vis daugiau lieka apatinėse galūnėse (formuojasi kraujo sąstovis, stazė). Vėliau atsiranda audinių aprūpinimo svarbiomis medžiagomis problemų, atsiveria negyjančių žaizdų, formuojasi randai ir pakinta odos jautrumas. Patiriamas kojų skausmas ir diskomfortas – labai individualūs reiškiniai, kiekvienas žmogus šią ligą išgyvena savaip. Kuo oda plonesnė, tuo venų plėtimasis pastebimas lengviau, kuo ji ir ant jos esantis riebalinis sluoksnis storesni, tuo pokyčiai gali būti mažiau matomi. Nors daugumai pacientų, ypač vyrams, su amžiumi kojų išvaizda tampa ne be tokia svarbi, tačiau tai juk nėra tik su estetika susijusi liga ir jos tikrai negalima „nurašyti“ tik natūraliam senėjimo procesui.
Laimei, didelė dalis jaunesnių moterų į gydytojus suskuba kreiptis bent jau dėl estetinių sumetimų. Deja, bet situacija kur kas sudėtingesnė su vyrais – neretas kreipiasi jau su atsivėrusiomis opomis ir pasireiškiančiomis rimtomis venų varikozės komplikacijos, pavyzdžiui, tromboflebitu (paviršinių venų uždegimu). Tokių komplikacijų geriau nelaukti, nes jos gali būti pavojingos gyvybei.
Gera sveikata lemia gerą gyvenimo kokybę
Pirmiausiai reikėtų suprasti, kad venų varikozė savaime neišnyks ir lėtinis kraujotakos nepakankamumas tik progresuos, tad priemonių verta imtis jau dabar. Toks suvokimas – pirmas žingsnis į rytojų su lengvesnėmis ir dailesnėmis kojomis bei kokybiškesniu gyvenimu, kurio nusipelnė kiekvienas iš mūsų. Tuo pasirūpinti padės šios srities specialistai – kraujagyslių chirurgai, kurie, apžiūrėję ir įvertinę kojų būklę, nuspręs, koks gydymas bei profilaktikos priemonės pačios tinkamiausios. Tad nedelskite ir pasirūpinkite savimi jau dabar! O kol lauksite savo vizito pas kraujagyslių chirurgą, atminkite, kad nemalonius venų varikozės simptomus, tokius kaip kojų skausmas, sunkumas, tinimas, tempimas ir diskomfortas veiksmingai malšina Lioton gelis. Tai malonaus kvapo ir lengvai susigeriantis preparatas, kuris padės atgaivinti pavargusias kojas darbe, kelionėje ir namuose. Dėl jo vartojimo pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.