Negaluojate? Galite rinktis alternatyvą ilgoms eilėms prie šeimos gydytojo kabineto!

@ Shutterstock

Šaltuoju metų laiku, kai dėl peršalimų daugybė žmonių kreipiasi pagalbos į medikus, vidaus ligų specialisto konsultacija gali tapti puikia alternatyva ilgoms eilėms prie šeimos gydytojo kabineto. Kada reikėtų kreiptis į vidaus ligų specialistus ir kuo jie galėtų padėti, pasakoja Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Terapinio gydymo centro vidaus ligų gydytoja Rūta Zakarevičiūtė.
 
Vidaus ligų specialistas – tai gydytojas terapeutas, kuris gali ne tik diagnozuoti, bet ir skirti gydymą įvairioms ligoms: nuo paprasčiausio peršalimo iki širdies ir kraujotakos, nervų ir kvėpavimo, endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos, virškinamojo trakto, urogenitalinės sistemų, infekcinių, tam tikrų psichikos ar elgesio sutrikimų, onkologijos. Į vidaus ligų gydytoją galima kreiptis dėl daugybės nusiskundimų, ypač, jei žmogus nežino, koks specialistas galėtų padėti dėl pablogėjusios savijautos.
 
 „Vidaus ligų gydytojas (internistas) yra holistinio mąstymo gydytojas-diagnostas, kuris žmogų mato kaip visumą, o ne išskirtinai koncentruojasi tik į vieną organų sistemą. Tuo jis skiriasi nuo kitų specialistų. Matydami simptomų, nusiskundimų visumą, vidaus ligų gydytojai gali padėti spręsti neaiškius atvejus, patarti, kuriuos tyrimus reikėtų atlikti“, – paaiškina gydytoja.
 
Šeimos ar vidaus ligų gydytojas?
 
Vidaus ligų specialistas dažnai yra painiojamas su šeimos gydytoju. Nors šios sritys turi panašumų, jų pobūdis skiriasi. Šeimos gydytojas atlieka pirminę sveikatos priežiūrą, gali pakonsultuoti ir priimti sprendimą, pas kurios srities specialistą reikėtų nukreipti pacientą, paskirti ambulatorinį gydymą.
 
Vidaus ligų gydytojo kvalifikacija yra platesnė – jis dirba tiek ambulatoriniu, tiek stacionariniu lygmeniu. Į šį specialistą galima kreiptis dėl ūmių ligų, karščiavimo, blogos savijautos ir daugybės kitų negalavimų, ypač kai nėra aišku, ar nusiskundimai susiję tarpusavyje. Konsultacijos metu vidaus ligų specialistai gali skirti daugiau laiko problemos aplinkybėms.
 
„Reguliarią patikrą dažniausiai atlieka šeimos gydytojas. Į vidaus ligų specialistą reikėtų kreiptis jau turint tam tikrų nusiskundimų. Vidaus ligų gydytojas neužsiima profilaktika, jis ne tik diagnozuoja, bet ir atlieka tyrimus, nustato ligą bei paskiria reikalingą gydymą.
 
Pulmonologai gydo pacientus, sergančius plaučių ir kvėpavimo takų ligomis, endokrinologai – žmones, turinčius endokrininių liaukų veiklos sutrikimų, nefrologai – pacientus, sergančius inkstų ir šlapimo takų ligomis, kardiologai – širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis besiskundžiančius žmones. Vidaus ligų gydytojas privalo išmanyti visas šias sritis, kad galėtų tiksliai įvertinti problemą ir savarankiškai paskirti gydymą“, – skirtumus vardina gydytoja.
 
Vidaus ligų specialistai į poliklinikas sugrįžta pastebėjus, kad vien tik šeimos gydytojų nebeužtenka. Ypač jų poreikis išaugo rajonų ligoninėse ir stacionaruose. Atsižvelgus į tai, specialistų pradėta ruošti daugiau.
 
Nereikia laukti eilėse
 
Pas vidaus ligų specialistą patekti galima greičiau nei pas šeimos gydytoją. Iš dalies taip yra todėl, kad šeimos gydytojai priklauso pirminio lygio grandžiai, o vidaus ligų gydytojai jau yra antrinio lygio specialistai, neužsiimantys profilaktine sveikatos priežiūra, konsultuojantys tik suaugusiuosius – nuo 18 metų amžiaus. Dėl šių priežasčių, į vidaus ligų specialistus pacientų kreipiasi mažiau, todėl eilės pas gydytojus yra trumpesnės.
 
„Kadangi pacientų gerovė užtikrinama stebint pacientų srautą, svarbu, kad reikalingi specialistai būtų lengvai prieinami kiekvienam. Kai drauge dirba įvairių sričių specialistai, pacientui laiku ir operatyviai suteikiamas gydymas. Labai svarbu, kad pacientui apsilankymo pas gydytoją laukti reikėtų kuo trumpiau ir liga neprogresuotų“, - teigė R. Zakarevičiūtė.
 
Savigydos atvejai
 
Eilės pas specialistus neretai pacientus paskatina užsiimti savigyda. Tai gajus ir žalingas įprotis, kuris neretai atneša papildomų rūpesčių. Pasak vidaus ligų gydytojos, nereikėtų bandyti problemų spręsti patiems arba delsti iki paskutinės minutės, tokiu atveju geriau apsilankyti pas internistą, kuris, išanalizavęs atvejį, paskirtų tinkamą gydymą. Taip būtų galima užkirsti kelią komplikacijoms ir išlaikyti darbingumą.
 
 „Dažnai pacientai savo sveikatą patiki žmonėms, neturintiems medicininio išsilavinimo – patarimų ieško forumuose ar socialiniuose tinkluose, klausia draugų. Vėliau pritaiko ten rastus būdus, kurie sukelia papildomų rūpesčių. Vengiant papildomų komplikacijų, visuomet raginu konsultuotis tik su specialistais, o gavus gydymą – laikytis visų gydytojo paruoštų rekomendacijų“, – pabrėžia Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Terapinio gydymo centro vidaus ligų gydytoja R. Zakarevičiūtė.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
be vardo
2019-01-23 13:05
Ir taip suknisti mediciną, galejo tik visiškai nedekvatūs valdžios atstovai...