Pirmoji pagalba įgėlus bitei

Sušilus orams, daug laiko praleidžiame soduose, sodybose, prie vandens telkinių. Buvimą gamtoje neretai apkartina įvairiausi vabzdžiai, uodai, bitės, vapsvos ir kt. Vabzdžių įgėlimas dažniausiai būna skausmingas, o dauginiai įgėlimai gali sukelti stiprią organizmo reakciją. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokymo skyriaus sveikatos edukologė Vida Dubinskienė perspėja, kad reakcija į įgėlimą gali būti dvejopa: normali ir alerginė. Įgėlimais vadinamos žaizdelės, pažeidžiančios minkštuosius audinius.

Priklausomai nuo žmogaus individualios reakcijos, jie gali būti pavojingi gyvybei ir net mirtini, jei laiku nesuteikiama pagalba. Įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti, ar nekyla alerginės reakcijos, kuri gali progresuoti iki anafilaksinio šoko. Įgėlus į burną ar ryklę, kartais staiga sutinsta kvėpavimo takai ir žmogus gali uždusti.

Kaip atpažinti bitės įgėlimą?

 

  • Jaučiamas stiprus ir aštrus skausmas įgėlimo vietoje.
  • Įgelta vieta parausta, patinsta.
  • Ima niežėti odą.
  • Bitės įgėlimo vietoje lika geluonis.


Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis ir kt.

Ką daryti?

Sveikatos mokymo skyriaus sveikatos edukologė sako, kad pasireiškus alerginei reakcijai reikia mažinti skausmą ir patinimą bei pasirūpinti, kad nukentėjęs žmogus patektų į gydymo įstaigą.

Svarbu skubiai pašalinti bitės geluonį, jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, bet nubraukiant elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi, nes suspaudus geluonį į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų. Numaukite nuo įgeltos galūnės žiedus, laikrodžius, apyrankes, nusekite papuošalus. Skausmą ir tinimą sumažinkite uždėję ant įkandimo vietos šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių. Duokite išgerti antihistamininių vaistų. Paklauskite ar nukentėjęs žmogus turi su savimi adrenalino automatinį švirkštą „EpiPen“, padėkite jam susišvirkšti į šlaunies ar peties raumenis. Jei patinimas plinta arba sunkėja simptomai, kvieskite greitąją medicinos pagalbą tel. 112  ar patys skubiai vežkite į artimiausią ligoninę.

Jeigu pasireiškia labai stipri organizmo reakcija ir ryškėja anafilaksinio šoko požymiai, brangi kiekviena sekundė. Kol atskubės medikai, nuraminkite nukentėjusįjį. Jei žmogus sąmoningas, padėkite jam patogiai atsigulti ar atsisėsti.. Jeigu žmogus dūsta, pasodinkite, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jeigu jaučia silpnumą, svaigsta galva, paguldykite ir  kojas pakelkite aukščiau už galvą. Stebėkite ir įvertinkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą, pulsą, odos pokyčius. Jei nukentėjusysis netenka sąmonės ir nustoja kvėpuoti, atlikite dirbtinį kvėpavimą  (kas 30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įpūtimai).

» Rašyti komentarą
» Komentarai
d
2014-05-25 15:06
fenistil
epipen
2013-06-08 17:04
jus galit p-arasyt, koks tepalas yra nuo vabzdziu igelimu, kiaules jus epi-pen?