Kodėl kankina sinusitas ir rinitas

Daugelis iš mūsų vaikystėje patyrė nemalonių gydymo procedūrų, kuomet susirgus buvo liepiama 3 kartus per dieną praplauti nosį, skalauti gerklę, nes priešingu atveju būtų tekę keliauti tiesiai pas gydytoją, kuris padarytų tą pačią procedūrą, tik į pagalbą pasitelkdamas didžiulį švirkštą! Atskleisime jums paprastą ir genialią tiesą: jeigu praplovimo procedūras darytumėte ne per prievartą ir reguliariai, jos padėtų apsisaugoti jums nuo pasikartojančių peršalimo ligų.

Kasdienė ausų-nosies-gerklės higiena išlaisvina nosį nuo užgulimo (kuris su metais tampa norma, kaip ir rytinis kosulys ar užkimimas), o taip pat pagerina klausą.

Nosies ertmė

Nosies ertmė, o taip pat prienosinė ertmė (sinusai) ir nosiaryklė yra padengti gleivine, kuri atlieka labai svarbų vaidmenį bendroje organizmo veikloje. Joje yra ląstelės, kurios padengtos ypatingais plaukeliais. Šie plaukeliai sukelia vadinamą “plakimą”: Toks mechanizmas užtikrina normalų sinusų drenažą – išstumia ten susidariusias gleives. Paprastai gleivės pas mus gaminasi pastoviai ir jų išsiskyrimo mes praktiškai nepastebime.

Snargliai – ne diagnozė!

Rinitas – tai nosies gleivinės uždegimas. Rinito sukėlėjai, kaip taisyklė, yra virusai. Todėl šio tipo slogos neverta gydyti antibiotikais. Sergant rinitu, rekomenduojama vartoti priešvirusinius vaistus, pavyzdžiui žmogaus interferono pagrindu.

Sinusitas – prienosinių ertmių (sinusų, ančių) gleivinės uždegimas. Užleistoje (negydomoje) stadijoje uždegimas gali apimti net kaukolės kaulus, kurie formuoja šias prienosines ertmes. Sinusito sukėlėjas – bakterijos. Toks uždegimas sėkmingai gydomas antibiotikais. Nustatyti slogos tipą gali tik gydytojas. Taigi, jei sloga nepraeina ilgiau nei savaitę, nepatingėkite kreiptis į LOR gydytoją tam, kad išvengtumėte komplikacijų.

Kaip gi serga nosis?

Vieną dieną į nosies gleivinę patenka virusas – ir gleivinėje kyla uždegimas. Ji patinsta, prasideda nutekėjimas, gleivių gaminimas keliskart suintensyvėja. Todėl susirgus ūmiu respiratoriniu virusiniu susirgimu, mes jaučiame nosies užgulimą, prireikia pasirūpinti krūva nosinaičių. Tai – rinitas.

Jeigu jis sėkmingai praėjo ir baigėsi kartu su temperatūros, silpnumo ir negalavimo pasibaigimu, tai jums pasisekė! Jūs išsilaisvinote iš ligos. Jeigu liga užsitęsė, ji turi visas galimybes išsivystyti į sinusitą.

Sinusitas – kaip taisyklė procesas pūlingas. Kyla jis dėl gleivių nutekėjimo problemos. Visi sinusai atsiveria ir gleives išskiria į nosies ertmę,  todėl bet kokie veiksniai, sukeliantys nosies gleivinės paburkimą, gali trukdyti nutekėti gleivėms iš sinusų į nosį ir sukelti sinusų infekcijas ar kitas sinusų ligas. Tam, kad išvengtumėte sinusų ligų, būtina padėti gleivėms nutekėti iš sinusų.


Sinusitas prasideda tuomet, kai patinusi nosies gleivinė “uždaro” sinusų angutes, kurios atsiveria į nosį. Tuomet gleivės susikaupia sinusų ertmėje, o žmogus jaučia nemalonų skausmą bei tempimą sinusų srityse. Sergant sinusitu būdingas kaktos, skruostų ir akių sričių tempimas ar skausmas.

Iš nosies – į gerklę

Dažniausiai rinitas siejamas su nosiaryklės ar gerklės uždegimu. Prie nosies užgulimo prisideda ir skausmas gerklėje, esant tiek ramybės būklėje, tiek ryjant, bei skausmas ar juntamas gumulas gerklėje. Visi šie simptomai būdingi virusinei infekcijai.

Priklausomai nuo ligos stadijos, uždegimas gali išplisti žemyn – į gerklas. Tuomet beliks pasakyti “laba diena” laringitui. Jam būdingas užkimimas – uždegimas toliau plinta link balso stygų. Kuomet jis pilnai apims stygas, balsas kuriam laikui visai dings.

Langas į ausį

Ausis su nosiarykle sujungta nedideliu kanalu, kuris vadinasi “klausos vamzdis”. Šis darinys būtinas tam, kad suvienodintų būgnelio membranos spaudimą iš išorinės pusės ir iš nosies ertmės pusės, kas savo ruožtu užtikrina laisvą membranos judėjimą ir gerą klausą. Klausos vamzdis taip pat taip pat padengtas gleiviniu apvalkalu.

Kuomet žmogus suserga rinitu, gleivių nutekėjimas gali išplisti ir klausos vamzdžio angoje. Ji pradeda užsidarinėti, o kuomet ji užsidaro, vidurinioji ausis praranda drenavimo – apsivalymo savybę, be to viduriniosios ausies spaudimas ir atmosferininis spaudimas tampa skirtingi. Visa tai priveda prie otito išsivystymo. Juo dažniausiai serga vaikai, todėl, kad vaikų klausos vamzdelis yra gana trumpas ir platus, tai susidaro palankios sąlygos infekcijai patekti tiesiai į viduriniąją ausį.

Didžiausia blogybė

Ir taip, mes išsiaiškinome, kad visų bėdų pagrindas (uždegimo šaltinis) – kaip taisyklė, virusas, įsišaknijęs nosies ertmėje. Taigi peršalimo ligų profilaktiką būtina pradėti būtent nuo nosies praplovimo.

Tokio praplovimo tikslas – nuo gleivinės paviršiaus pašalinti susidariusį papildomą sekretą ir pūlingas išskyras. Nes būtent jos yra ideali terpė virusams.

Be to, nosies praplovimas padeda geriau įsisavinti vaistus – purškalus, lašus, tepalus. Tam, kad vaistų poveikis gleivinei būtų efektyvus, ji turi būti išvalyta. Jeigu gleivinė padengta gleivėmis ar pūliais, visi vaistai pateks ant jų ir pasišalins kartu su jais.

Reikėtų atminti, kad reguliariai praplovinėjant nosį, didelė dalis mikrobų, parazituojančių ant gleivinės paviršiaus, bus išplauti. Tačiau egzistuoja dar viduląsteliniai mikrobai. Jų pašalinimui būtini antibiotikai, o ne praplovimai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Nosies plovimas druska
2012-08-28 09:57
Sveiki mielieji,

Gera skaityti tiek atsiliepimų apie šia procedurą. Naudojų nosies plovimą druska jau nemažai metai, turėjau ir aš problemų su sinusitu, bei alergija, bet dabar gera ikvėpti tyro oro išsiplovus nosi. Kaip taisyklingai pakreipti galvą, kvepuoti plaunant, kaip ir kada išpusti nosį, kaip pasidaryti tinkama tirpala(kiekis, vandens šiluma, druskos kiekis). Jei turite klausimų, susisiekite su manimi elektroniniu pašto adresu: [email protected]
Julia
2012-02-10 21:32
Pacios galite pasidaryti druskos tirpala nosies praplovimui, gerkles skalavimui.As ragauju, turi buti silpnai surus taip kaip juros vandens purskalas.Naudoju juros druska.Pati naudoju,ir vaikui..Padeda liux
ak,
2012-02-07 21:19
kaip ta nosi plauti?
simona
2012-02-07 21:16
nosies plovimas tikrai labai padeda. Pati vaistineje perku purskiama juros vandeni. Kainuoja ne taip ir mazai, bet man tikrai padejo atsikratyti nuolatines slogos
laimonas
2012-02-07 21:15
Nieko keisto, mūsų medikams labiau rūpi prastumti vaistukus, už kuriuos platintojai dosniai atsiskaito Tokia jau ta realybė