Miokardo infarktas: priežastys, simptomai ir pagalba

Miokardo infarktas ištinka, užsikimšus vainikinei širdies arterijai. Krešulys dažniausiai susidaro dėl aterosklerozės susiaurėjusioje arterijoje. Jei trombas nedidelis ir užtveria tik dalį kraujagyslės, susergama nestabilia krūtinės angina (kyla prieš infarktinė būklė) arba ištinka nedidelis širdies infarktas. Vainikines širdies kraujagysles dažnai užkemša trombas, todėl krešulį tirpdantys vaistai gali sumažinti miokardo pažeidimo gylį ir plotą. Dažnai gyvybę gali išgelbėti šalia esantys žmonės, gebantys atpažinti miokardo infarkto simptomus ir tinkamai suteikti pagalbą. Tolesnė eiga priklauso nuo pažeisto raumens ploto. Pacientas gali ir visiškai pasveikti.

Miokardo infarkto simptomai:

 

  • Ilgiau nei 5 min. trunkantis ar dažnai pasikartojantis spaudžiantis, plėšiantis, deginantis skausmas krūtinėje, plintantis į kaklą, apatinį žandikaulį, vieną ar abi rankas, pečius;
  • Pasunkėjęs kvėpavimas, oro stoka;
  • Pykinimas, vėmimas;
  • Skausmas skrandžio srityje;
  • Silpnumas, galvos svaigimas, alpulys;
  • Išbalusi (pelenų spalvos) oda, pamėlusios lūpos;
  • Stiprus prakaitavimas;
  • Baimė;


Dažniausias miokardo infarkto simptomas yra užsitęsęs skausmas ar diskomfortas krūtinėje. Nestiprus skausmas gali kaitaliotis su nepakeliamu plėšiančiu skausmu. Skausmas jaučiamas kaip spaudimas, maudimas, deginimas, plėšimas, sunkumas už krūtinkaulio, jis plinta į kaklą, apatinį žandikaulį, petį, ranką. Skausmas būna vienodas, nepalengvėja pakeitus padėtį, ramybės metu ar išgėrus vaistų. Jei yra bet koks skausmas ir kiti miokardo infarkto požymiai, būtina skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Kitas miokardo infarkto simptomas yra pasunkėjęs kvėpavimas. Kvėpavimas būna dažnesnis nei normalus, nes organizmas bando pristatyti daugiau deguonies širdies raumeniui. Pulsas gali būti padažnėjęs arba suretėjęs, kartais nereguliarus. Oda, ypač veido, būna pablyškusi ar pamėlusi. Gali pilti šaltas prakaitas, pykinti, gali vemti. Šie požymiai rodo stresinę organizmo reakciją į nepakankamą širdies raumens darbą.

Miokardo infarkto dydis priklauso nuo suteiktos pagalbos operatyvumo, todėl būtina žinoti, kaip padėti sergančiajam.

 

  • Įtarę, kad ištiko miokardo infarktas , tuoj pat kvieskite GMP telefonu 112. Pagalba turi būti suteikiama per pirmasias 1-2 val.
  • Padėkite nukentėjusiajam žmogui atsisėsti, atlaisvinkite spaudžiamuosius drabužius,nuraminkite jį. Tai padės jam lengviau kvėpuoti ir pagerins širdies aprūpinimą deguonimi.
  • Kol atvyks medikai, nuolat stebėkite gyvybines funkcijas: sąmonę, kvėpavimą, pulsą.
  • Jei praranda sąmonę ir nustoja kvėpavęs, atloškite galvą ir atlikite 2 oro įpūtimus ir 15 krūtinės ląstos paspaudimų.


Jeigu žmogus sąmoningas ir jam atsiranda miokardo infarkto požymių, duodama sučiulpti tabletė arba purškiama po liežuviu nitroglicerino (ne daugiau kaip tris kartus kas 5 minutes). Duoti aspirino tabletę. (vaistų, kuriuose yra aspirino ir jie vartojami nuo karščiavimo, slogos ar galvos skausmų, vartoti negalima).

Parengė

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro
Sveikatos mokyklos Sveikatos mokymo skyriaus
visuomenės sveikatos edukologė Vida Dubinskienė

» Rašyti komentarą
» Komentarai
cha
2013-02-20 14:43
nuvažiuokit į ligoninę,pralaukstit priimamajame kokias 6 valandas,pasakys kad jums viskas gerai važioukit namo....
vidas
2012-03-28 22:51
Man jau 55 metai, o mano šeimoje visi širdininkai. Labai bijau to paties likimo, koks ištiko ir senelį ir tėvą
Disma
2012-03-28 22:50
Mano artimas žmogus mirė nuo to, prie mano akių. Aš deja nežinojau nei simptomų, nei kaip jam padėti