Kai skrandis nelaukia švenčių

@ Shutterstock

Švenčių laikotarpis – tikras išbandymas virškinimo sistemai. Persivalgymas apkrauna organizmą – atsiranda pilnumo, sunkumo, mieguistumo jausmas. Skrandžio veiklos sutrikimai dažniausiai pasireiškia rėmens graužimu, pykinimu, spazminiais skausmais pilvo ir skrandžio srityje.

Persivalgyti ypač pavojinga žmonėms, kurie serga virškinimo sistemos ligomis: gastritu, opalige, kepenų, kasos ligomis. Persivalgius gali atsirasti dusulio pojūtis, nes išsipūtęs skrandis spaudžia diafragmą. Kad nemalonūs pojūčiai negadintų šventinės nuotaikos, o šventė netaptų eiline persivalgymo diena, užtenka susipažinti su keliais paprastais žingsniais.


1. Prieš šventę. Laikykitės įprasto režimo: būtinai pusryčiaukite, priešpiečiams suvalgykite vaisių, vėliau – lengvus pietus. Jeigu prie stalo atsisėsite nekankinami alkio, suvalgysite mažiau. Per dieną nebus sulėtėjusi medžiagų apykaita, taigi ir kalorijų, bevirškindami maistą, sunaudosite daugiau.

2. Gėrimų pasirinkimas. Prieš šventinę vakarienę išgerkite vandens, arbatos. Skystis pripildys skrandį – jausitės sotesni. Jei valgant troškina – užsigerkite šilta arbata arba šiltu vandeniu. Gerdami šaltus gėrimus, sustabdysite virškinimą. Sultys yra maistas, o ne gėrimas, kuris dar ir turi labai daug kalorijų, tad jo patartina vengti. Ribokite alkoholį ne tik dėlto, kad nėra sveika jį vartoti, bet jis išbalansuoja jūsų cukraus lygį kraujyje ir dėl šios priežasties pajuntate alkį. Vartojamas su baltyminiu maistu alkoholis stipriai apsunkina ir sulėtina virškinimą.

3. Gera pradžia – pusė darbo. Pirmiausiai rinkitės kuo sveikesnius, liesesnius, daržovių patiekalus. Daržovės suteikia sotumo jausmą, turi mažai kalorijų, jose yra natūralių fermentų ir skaidulų, padedančių skaidyti maistą. Venkite aštraus, riebaus, nesubalansuoto maisto.

4. Saikas. Natūralu, kad norisi paragauti visko ir daug, bet patikėkite, silkės nuo stalo pačios nenulips, tad turėkite saiką. Išsirinkite mažesnę lėkštę. Paragavę po mažą kąsnelį skirtingų patieklų, pasirinkite savo vakaro „mėgstamiausią“. Tarp valgių darykite pertraukas, ragaukite po truputį, valgykite mažais kąsneliais, gerai sukramtydami bei skanaudami. Jeigu jaučiate, kad norisi dar – palaukite keliolika minučių, sotumas ateina vėliau.

5. Deserto vieta ir laikas. Nenorėdami jaustis apsunkę, turite tris variantus: desertą arba vaisius valgyti po poros valandų po vakarienės, bent 1 val. prieš vakarienę arba tiesiog pamiršti saldųjį stalą. Suvalgius vaisius kaip desertą iškart po pagrindinių patiekalų neišvengiamai bus sutrikdomi virškinimo procesai.

6. Pagarba savo kūnui. Virškinimo sistema yra neatsiejama nuo kepenų veiklos, tulžies pūslės, virškinamojo trakto, kasos veiklos ir daugelio kitų organizmo funkcijų. Kiekvienas kąsnis dedamas į burną su atsakomybe ir pagarba savo kūnui padės sumažinti persivalgymo riziką.

7. Judėjimas. Nesėdėkite visą vakarą, antraip valgysite nesustodami. Sugalvokite pramogų: žaidimų, pasivaikščiojimų – bet ko, kas priverstų pajudėti. Taip atitrauksite dėmesį nuo patiekalų ir suvalgysite mažiau.

8. Būkite pasiruošę. Papildykite mitybą augalinės kilmės fermentais. Su amžiumi mažėjančių virškinimo fermentų aktyvumas, dar labiau apsunkina virškinimo procesus esant persivalgymui. Papildykite mitybą augalinės kilmės 7 vertingais fermentais, kurie natūraliu būdu padeda lengviau skaidyti skirtingos rūšies maistą (angliavandenius, riebalus, baltymus, laktozę ir pan), tai amilazė, celiulazė, laktazė, proteazė, pektinazė, gliukoamilazė ir lipazė.

9. Pagalba virškinimui iš augalinės kilmės fermentų ir ekstraktų. Kiekvienai virškinimo sistemos daliai gali padėti augalų kompleksai, kurių poveikis senai pripažintas ne tik liaudies, bet ir šiuolaikinėje medicinoje:

 

  • geltonųjų gencijonų sudėtyje esančios biologiškai aktyvios medžiagos skatina virškinamojo trakto veiklą, taip pat skatina tulžies išskyrimą.
  • tikrasis margainis padeda palaikyti kepenų veiklą, saugo kepenų ląsteles ir aktyvina jų atsinaujinimą, todėl natūraliai pagerėja apsauginės ir organizmą detoksikuojančios kepenų funkcijos.
  • paprastoji kiaulpienė padeda palaikyti virškinamojo trakto veiklą, gerina virškinimą, skatina virškinimo liaukų sekreciją bei tulžies išsiskyrimą, palaiko natūralią medžiagų apykaitą. –
  • juodasis eleuterokokas yra tonikas, padedantis palaikyti adaptogeninį aktyvumą.
  • plataus spektro augalinės kilmės virškinimo fermentai padeda skaidyti greičiau skirtingos rūšies maistą. Taikant šiuolaikines biotechnologijas, įmanoma išskirti fermentų iš grybų (pvz., Aspergilus), kurie pasižymi gyvybingumu ir aktyvumu. Pavyzdžiui, fermentas amilazė paverčia angliavandenius gliukoze. Lipazė atsakinga už riebalų skaidymą, dėl jos poveikio riebalai virsta riebalinėmis rūgštimis. Proteazė skaido baltymus į aminorūgštis. Celiulazė suskaido ląstelieną iki gliukozės. Glukoamilazė skaido gliukozę. Dėka laktazės fermento suteikiama pagalba asmenims, kurie sunkiai virškina šviežius pieno produktus. Šie fermentai išlieka aktyvūs žmogaus kūno temperatūroje ir nepraranda aktyvumo įvairiose virškinamojo trakto terpėse.


10. Tikslas – malonumas. Ragaudami artimųjų ar jūsų pačių ruoštus šventinius patiekalus pajuskite valgymo malonumą: grožėkitės kiekviena patiekalo detale, uostykite jį, kramtykite iš lėto, mėgaukitės.

 

Partnerių turinys

» Rašyti komentarą