Ką daryti, kad žiemą nešaltų kojos?

Jeigu jums nuolat šąla rankos, kojos ir tirpsta pirštai, išbandykite 9 paprastus būdus pagerinti kraujotaką.
 
Šąlančios galūnės atima iš mūsų visus žiemos džiaugsmus. Kaip mėgautis pasivaikščiojimais parke ar apsipirkinėjimu, jeigu jau po 5 minučių imame kalenti dantimis ir jausti, kaip stingsta rankų ir kojų pirštai?
 
Moterys žiemą kenčia labiau už vyrus – maždaug 8 iš 10 dailiosios lyties atstovių skundžiasi tuo, kad dažnai šąla rankos ir kojos. Vyrai šalčius pakelia lengviau – paprastai jie turi daugiau raumenų – apie 40% viso kūno masės (moterys – vidutiniškai apie 23%). Kuo daugiau raumenų, tuo šilčiau – judant išskiriama energija šildo kūną. Moters organizmas šilumos gauna mažiau, ir pirmiausia stengiasi apsaugoti gyvybiškai svarbius organus. Rankos ir kojos – „antraeilis dalykas“, todėl moterims net ir nedidelis šaltukas gali pridaryti nemažai rūpesčių.
 
Kaip pagerinti kraujotaką?
 
  • Rinkitės šiltas ir laisvesnes kojines. Kojas veržiančios gumytės užspaudžia kraujagysles ir trikdo kraujotaką.
  • Ta pati taisyklė galioja ir renkantis avalynę – ji turi būti minkšta ir laisva. Jeigu batus tenka „pranešioti“, jie jums netinkami.
  • Neleiskite, kad kojos prakaituotų. Drėgmė kojas atvėsina dar labiau, todėl drėgnas kojines būtina tuojau pat pakeisti.
  • Kraujotaką galima pagerinti darant kojų voneles. Žiūrint televizorių galima pakaitomis mirkyti kojas tai karštesniame, tai šaltesniame vandenyje.
  • Kojos lovoje sušils greičiau, jeigu pakišite po jomis šildyklę ar butelį su karštu vandeniu.
  • Kojų masažas – naudinga ir maloni procedūra: ji pagerina ne tik kraujotaką, bet ir sąnarių lankstumą. Pradėkite nuo pačios pėdos, o vėliau pereikite prie kiekvieno piršto atskirai. Taip pat masažuokite delnus ir rankų pirštus.
  • Netingėkite ir bent kartais darykite mankštos pratimus kojų pirštams – tiesiog mėginkite pakelti nuo žemės kokią nors smulkmeną (beje, tai puiki plokščiapėdystės profilaktikos priemonė).
  • Naudokite šildomuoju poveikiu pasižyminčius kremus, gerinančius kraujo cirkuliaciją. Paprastai jų sudėtyje būna pipirų, mėtų, kaštonų ekstrakto.
  • Į savo meniu įtraukite daugiau šildomuoju poveikiu pasižyminčių prieskonių (pipirų, imbiero, česnakų...). Jie gerina kraujotaką ir šildo kūną iš vidaus.
 
Ko vengti?
 
Draudžiamų dalykų sąraše pirmą vietą užima alkoholis. Tik iš pradžių atrodo, kad alkoholis šildo – po to poveikis būna priešingas. Be to, organizmas taip praranda daugiau skysčių, dėl ko taip pat sutrinka kraujotaka.
 
Jeigu jums nuolat šąla kojos, gydytojai itin rekomenduoja mesti rūkyti. Nikotinas sutraukia kraujagysles ir tik dar labiau pablogina situaciją.
 
Nerekomenduojama piktnaudžiauti ir gyvulinės kilmės produktais – cholesterolis daro neigiamą įtaką kraujagyslėms ir taip pat trikdo kraujotaką (vaisiai – priešingai. Ypač naudingi žalios spalvos).
 
Tos pačios rekomendacijos tinka ir tiems, kam dažnai šąla rankos. Rankų riešuose labai daug kraujagyslių, kurios žemoje temperatūroje ima trauktis. Be to, rankų oda labai plona, neturi beveik jokio apsauginio riebalų sluoksnio.
 
Pasitaiko, kad rankos šąla netgi patalpose (pavyzdžiui, šiltame biure). Jeigu aukštesnėje nei 21 laipsnio temperatūroje vis tiek šąlate, tai reiškia, kad organizmas arba reaguoja į nepatogią padėtį, arba siunčia kokios nors ligos signalus. Atkreipkite dėmesį: jei dirbant kompiuteriu jūsų rankos stipriai įtemptos ar laikomos per aukštai, jos greičiausiai pradės šalti.
 
Pakeiskite padėtį, pamankštinkite rankas, paieškokite šildomos pelės (būna ir tokių). Jeigu visos išvardintos priemonės neduoda rezultatų, pasirodykite specialistui – gali būti, kad tai – kokios nors ligos, kurią būtina gydyti, simptomas.
» Rašyti komentarą