Rūkymo stadijos: 3 žingsniai link gyvenimo pabaigos

Atsikratyti priklausomybės nuo nikotino sunku. Tą žino kiekvienas, cigaretėms paaukojęs ne vienerius savo gyvenimo metus. Kuo didesnis “stažas” - tuo sunkiau. Ir tik po daugelio metų susimąstome, kaip gi nuo 1 cigaretės per savaitę perėjome prie pakelio per dieną?

Pirminė stadija

Pačioje pradžioje rūkymas būna epizodinio pobūdžio, taigi susidaro įspūdis, kad mesti rūkyti – vieni niekai. Tai galima padaryti kiekvieną minutę, pakanka tik panorėti. Kai kurie iš tikrųjų meta, tačiau kiti,  teisindamiesi, kad visada suspės, eina toliau. Atrodytų, na kas gi čia tokio, surūkyti po cigaretę per savaitę... anokia tragedija. Tačiau taip bus tik pačioje pradžioje. Vėliau viena cigaretė pavirs keliomis, o kelios pavirs į keliolika. Staiga cigaretė tampa įrankiu, padedančiu atsipalaiduoti, geriau ir greičiau galvoti arba geriausiu draugu, padedančiu prastumti laiką. Iš tiesų, į organizmą patekęs nikotinas paskatina dopamino ir adrenalino išsiskyrimą, todėl širdis ima plakti greičiau ir žmogus pagyvėja. Tačiau tuo pačiu išsiskiria ir kenksmingos medžiagos. Kol kas šiame etape nėra jokių neurologinių, fizinių ar psichikos sutrikimų, tačiau visi šie “malonumai” jau ne už kalnų.

Stadijos trukmė: 3-5 metai

Vidurinioji stadija


Šiame etape jau galime kalbėti apie priklausomybę nuo nikotino. Pasirodo pirmieji patologiniai organizmo pasikeitimai. Realioje perspektyvoje tikėtini pirmieji širdies ligų požymiai, hipertenzija, aritmija, tachikardija, miokardo infarktas ir net impotencija. Didžiausią krūvį, žinoma, turi atlaikyti plaučiai. Niekas negali žinoti, kaip viskas pasibaigs. Gal prasidės paprasčiausias chroniškas bronchitas, o gal likimas paruošė plaučių vėžį... Tačiau kaip ir įprasta, dauguma užkietėjusių rūkalių profilaktiškai savo sveikata nesirūpina, todėl paprasčiausiai nežino, kas su jais vyksta. “Kosėju? Na... praeis”. O vėliau tas kosulys tampa kasdieniu, įprastiniu reiškiniu. Tačiau blogiausia, kad dabar jau praktiškai niekas nebegalvoja “Mesiu, kai tik panorėsiu”.

Stadijos trukmė: 5-20 metų

Galutinė stadija

Tai pats sunkiausias etapas, kai organizmas nusilpsta ir nebetoleruoja nikotino. Iš pradžių žmogus rūko pilnu tempu, o vėliau cigarečių kiekis sumažėja iki 4-6 per dieną: organizmas nebegali priimti tokio kiekio nikotino, tačiau ir visiškai atsisakyti jo nesugeba. Abstinencija pasireiškia nerimu, dirglumu, mieguistumu, sumažėjusiu dėmesingumu, skrandžio skausmais. Deja, kažką pakeisti jau per vėlu: kvėpavimo, nervų, širdies ir kraujagyslių sistemos smarkiai pažeistos.

O dabar sugrįžkime į pačią teksto pradžią: “Surūkyti po cigaretę per savaitę... anokia tragedija.”.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
egidijus
2014-04-13 13:44
rukiau apie 30 metu.daug kartu bandziau mesti,bet po kurio laiko vel pradedavau rukyti.pasiklausiau ALANO KARO audiognyga ir meciau be jokio vargo.potraukis rukyti dingo.kas norite mesti siulau pasiklausyti ar perskaityti sia knyga.kas nori mesti rukyti tikkrai mesite.sekmes.
valerijus
2013-06-28 20:22
rukymo stazas 33m.,meciau kovo 3,jauciuosi puikiai,visiems rukantiems,MESKIT KUO ANKSCIAU<TUO GERIAU<YPAC VYRAI
regina
2013-06-23 20:17
o as prarukiau visa gyvenima o meciau per 3 dienas ir jau metai nerukau butu viskas gerai bet priaugau 17 kg
Linciugas
2013-06-14 15:11
galesiu savo biografijoi užrašyti "rukau kaip kaminas"
Rycka
2013-06-12 08:46
as meciau blyn...nes nenoriu remti valstybes!..o jus rukyk ir islaikykit valdzia...saunuoliai!