Žmogaus kvėpavimo sistema veikia nuolat, aprūpindama kūną deguonimi. Deja, per tą pačią kvėpavimo sistemą, taip pat gali patekti įvairūs teršalai, dulkės, pelėsis, grybelis, kenksmingi organizmai ir kiti toksinai. Nuolatinis nuodingų medžiagų poveikis gali sukelti įvairių susirgimų, tada būtina pasirūpinti savo kvėpavimo sistema bei ją išvalyti. Laimė, gamtoje yra daugybę žolelių, kurios leidžia atstatyti ir net pagerinti plaučių ir kvėpavimo takų veiklą.
Iš žolelių galima darytis įvairias arbatas, garintis ir kvėpuoti iš jų pagamintais natūraliais eteriniais aliejais. Toliau pateikiamas sąrašas, vienų veiksmingiausių žolelių, kurios gerina plaučių ir kvėpavimo takų sveikatą:
- Eukaliptas. Šį nuostabų augalą nuo seno vartojo ne tik Australijos gyventojai – vokiečiai ir amerikiečiai kvėpuodavo gaiviu eukalipto užpilu, kad pagerintų kvėpavimo takų sveikatą ir sušvelnintų gerklės sudirgimą. Eukaliptas yra dažnas pastilių ir sirupų nuo kosulio ingredientas, o jo veiksmingumą lemia junginys, vadinamas cineaoliu (dar kitaip žinomas kaip eukaliptolis), kuris skatina atsikosėjimą, lengviną kosulį, valo plaučius, kovoja su peršalimu ir ramina sudirgusius sinusų kanalus. Beje, eukalipte yra antioksidantų, kurie stiprina imuninę sistemą peršalimo ar kitos ligos metu.
- Vaistinė plautė. Tai – žydintis agurklinių šeimos daugiametis augalas, savo išvaizda primenantis plaučių audinį. Jau 1600 m. vaistinė plautė buvo plačiai naudojama skatinti plaučių ir kvėpavimo takų sveikatą bei siekiant išvalyti spūstis plaučiuose. Šio augalo pienelyje yra junginių, kurie itin veiksmingi kovojant prieš kvėpavimo takų sistemai kenksmingus organizmus. Vaistinė plautė taip pat padeda nuo užkimimo, palengvina kosulį, o šio augalo suvartotas didesnis kiekis netgi gali suveikti kaip vidurius kietinanti priemonė.
- Raudonėlis. Raudonėlyje esantys junginiai – karvakrolis ir rozmarino rūgštis, yra natūralūs dekongestantai ir histamino reduktoriai, darantys tiesioginį teigiamą poveikį kvėpavimo takams ir nosies kanalui. Šie junginiai mažina nosies paburkimą, dėl to palengvėja kvėpavimas. Raudonėlyje taip pat yra vitaminų ir maistinių medžiagų, reikalingų imuninei sistemai.
- Plačialapis gyslotis. Šis augalas gan plačiai naudojamas jau šimtus metų palengvinti kosuliui ir nuraminti sudirgintas gleivines. Plačialapis gyslotis ypač tinkamas naudoti tuomet, kai vargina sausas kosulys, nes jame esančios medžiagos skatina atsikosėjimą, skystindamos skreplius plaučiuose. ir plaučiuose.
- Didysis debesylas. Graikai, romėnai, kinai ir net Indijos ajurvedos medicinos specialistai iš didžiojo debesylo gamina pastiles ir lašus nuo kosulio. Šis augalas atpalaiduoja trachėjos raumenis, ramina bronchų praeinamumą, palengvina atsikosėjimą.
- Pipirmėtė. Pipirmėtėse ir pipirmėčių aliejuje yra mentolio – raminančio ingrediento, atpalaiduojančio kvėpavimo takų lygiuosius raumenis ir skatinančio laisvą kvėpavimą. Kartu su antihistamininiu pipirmėčių poveikiu mentolis yra puikus dekongestantas, atpalaiduojantis nosies gleivinės ir audinių paburkimą. Daugelis žmonių naudoja terapinius pipirmėčių krūtinės balzamus ir kitus inhaliatorius, kurių sudėtyje yra mentolio, kad padėtų suskaidyti spūstis, susidariusias plaučiuose.