Visi mes kiekvieną dieną netenkame plaukų – skiriasi tik jų kiekis. Viena, kai jis yra normalus, ir visai kas kita, kai dėl iškrentančių plaukų kiekio tenka skubėti pas gydytoją. Kodėl taip nutinka ir kas dėl to kaltas?
Dažniausiai plaukų slinkimas yra laikinas reiškinys, sukeltas vienokių ar kitokių aplinkybių, kaip, tarkime, nėštumas ar netinkamas vanduo. Tačiau kai plaukų netenkama nuolat, metas skambinti pavojaus varpais ir skubėti gelbėti savo šukuoseną. Juolab kad tai ne tik tuštybės klausimas. Beveik visada plaukų slinkimo priežastys slypi giliau mūsų organizme ir gali būti labai rimtos, pradedant hormonų svyravimais, vartojamais vaistais ir baigiant užslėptomis ligomis.
Tad kada panikuoti neverta, o kada delsti nebegalima?
Medikų teigimu, normalu, kai žmogus per dieną netenka iki 100 plaukų. Jei daugiau, tai jau pavojingas signalas. Ir metas pradėti ieškoti problemos priežasčių.
Stresas
Tiek fizinis, tiek ir emocinis stresas gali smarkiai paveikti plaukų tankumą. Omenyje turima ne įtempta savaitė darbe, o ilgalaikiai gilūs stresai, tokie kaip skyrybos, traumos, atleidimas iš darbo. Tuomet išsiskiriančio streso hormono kortizolio kiekiai gali lemti plaukų išslinkimą ar net sunykimą.
Gimdymas, operacijos, kitokie krūviai, tenkantys mūsų sveikatai, taip pat didina riziką.
Po medicininių procedūrų problemos dėl plaukų paprastai netampa nuolatinės, tačiau gali ilgam – mėnesiams, kartais net metams, – apkartinti gyvenimą.
Tokiu atveju labai svarbu pirmiausia apriboti neigiamą streso įtaką. Kritiniais atvejais gali tekti pavartoti raminamųjų, nepakenks stiprinantys vitaminų ir mineralinių medžiagų kompleksai.
Ypatingą dėmesį skirkite visavertei subalansuotai mitybai, valgykite gyvulinių baltymų turtingą maistą – nepamirškite, šie baltymai yra viena iš plaukų keratino statybinių medžiagų.
Kontroliuoti savo mitybą labai svarbu ir dėl to, kad, išgyvendami stiprų stresą, mes dažnai apie maistą išvis pamirštame arba renkamės ne patį sveikiausią, o ir mūsų organizmas maistingąsias medžiagas pasisavina prasčiau.
Genetika
Paveldimas nuplikimas – būklė, kurią lemia tam tikra DNR kombinacija, hormonų lygis organizme bei jo senėjimo procesai. Ir tai dažniausiai pasitaikanti plaukų netekimo priežastis.
Nesuklyskite – su šia problema susiduria ne tik vyriškoji žmonijos dalis, bet ir dailiosios lyties atstovės. Bet vyrai vis dėlto dėl nuplikimo kenčia dažniausiai. Pirmieji požymiai jiems gali pasireikšti jau brendimo laikotarpiu.
Prasidėjus androgeniniam plikimui, jokie šampūnai nei kaukės nepadės – būtina gydytojo trichologo konsultacija.
Hormonai
Nuo jų maišto nė vienas nesame apsaugotas. Kita vertus, hormoninių svyravimų nebuvimas irgi gali išprovokuoti plaukų slinkimą. Geriausi pavyzdžiai – nėštumas ir moterų menopauzė. Ir dėl įsišėlusių hormonų, ir dėl jų vangumo tiek viena, tiek kita būklė gali sukelti laikiną plaukų slinkimą.
Be to, plaukų netekimą gali paskatinti ir hormoniniai svyravimai, susiję su žmogaus įžengimu į tam tikro amžiaus grupę.
Skydliaukės ligos
Sergant jomis plaukų išslinkimas neretai tampa apmaudžiu šalutiniu poveikiu. Ir nepriklausomai nuo to, kokia konkrečiai liga sergama – hipotireoze (kai gaminama per mažai skydliaukės hormonų) ar hipertireoze (kai skydliaukės hormonai gaminami pernelyg aktyviai).
Gera žinia tai, kad, pritaikius tinkamą gydymą, puri šukuosena paprastai sugrįžta.
Vilkligė
Plauko stiebo išplonėjimas ir plaukų išretėjimas dažnai būna vienas pirmųjų sisteminės raudonosios vilkligės – neišgydomos autoimuninės ligos – simptomų.
Tiesą sakant, plaukų išslinkimas dėl genetinių veiksnių arba autoimuninių ligų į trečią dešimtį įžengusioms moterims yra gana dažnas reiškinys.
Kai kurie susirgusieji netenka ne tik plaukų ant galvos, bet ir antakių, blakstienų, vyrams išretėja barzda. Blogiausiu atveju galima net pūlinga alopecija, ant nosies ir lyties organų atsiranda opelių.
Kai kurios kitos ligos
Rimti negalavimai, tokie kaip vėžys, kepenų ir uždegiminės žarnyno ligos, gali lemti plaukų išslinkimą. Dėl to ir primygtinai rekomenduojama, vos pastebėjus tokią problemą, pasikonsultuoti su gydytoju. Juk kaip dažnai žmonės nė neįtaria sergantys.
Kai kurios odos ligos, pavyzdžiui, psoriazė ir dermatitas, taip pat trukdo normaliai augti plaukams.
Kai kurie vaistai
Toks šalutinis poveikis, kaip plaukų slinkimas, ypač būdingas preparatams, naudojamiems vėžiui, artritui, depresijai, širdies ligoms, aukštam kraujospūdžiui gydyti, taip pat hormoniniams kontraceptikams. Tiesa, pastarųjų poveikis labai priklauso nuo vaisto tipo ir individualios organizmo reakcijos į jį.
Ir nors plaukų išslinkimas nuo vaistų paprastai būna laikinas, specialistai įspėja: jeigu turite tokį įgimtą polinkį – pavyzdžiui, jūsų šeimoje būta panašių atvejų, – dalies plaukų galite netekti visiems laikams.
Įdomus faktas: kai kuriems pacientams plaukų išslinkimą gydytojai susieja net su vaistais nuo refliukso (rūgštaus skrandžio turinio patekimo į stemplę). Tačiau pabrėžia negalintys teigti, jog analogiškas poveikis būdingas absoliučiai kiekvienam tokiam preparatui.
Tiesiog visi receptiniai vaistai turi potencialo sutrikdyti normalų plaukų augimą. Deja, pasakyti, kada ir kuris vaistas tą potencialą realizuos, praktiškai neįmanoma. Kiekvieno mūsų jautrumas tokiems dalykams yra individualus. Bet jeigu pastebėjote, kad plaukų slinkimo pradžia sutapo su kokio nors preparato vartojimo pradžia ir nebuvo jokių kitų tą lemti galėjusių veiksnių, nepakenks pasidalyti savo įtarimais su gydytoju.
„Tos“ dienos
Reguliarios gausios mėnesinės pačios savaime plaukų slinkimo moterims nesukelia. Tačiau po tam tikro laiko organizmas gali netekti gana daug geležies. Ir jeigu jos atsargų nepapildysite, anemija paveiks plaukus. Nesvarbu, ar jums 25-eri, ar 45-eri, geležis jūsų organizmui labai svarbi.
Detoksikacinės dietos
Gydytojai sako dažnai susiduriantys su pacientais, kurie 2–3 mėnesiai prieš prasidedant plaukų slinkimui laikėsi vienokios ar kitokios griežtos dietos – paprastai detoksikacinės. Pavyzdžiui, valė organizmą sultimis.
Taip, perskaitėte teisingai. Tokie žmonės neturi jokių problemų dėl plaukų, kol laikosi dietos, tačiau praėjus kelioms savaitėms po „finišo“ jos netikėtai užgriūva.
Čia, anot medikų, panaši situacija kaip su dėl streso sutrikusia mityba. Jeigu ribojate suvartojamų kalorijų kiekį, natūralu, kad susiaurėja ir maistingųjų medžiagų spektras.
Organizmas, užfiksavęs jų deficitą, iškart sumažina energijos tiekimą, jo vertinimu, ne patiems svarbiausiems organams ir audiniams – taip pat ir plaukams.
Plaukų išslinkimas dėl maistingųjų medžiagų trūkumo paprastai būna laikinas, plaukų folikulai nepažeidžiami.
Tingėjimas
Jeigu slenka plaukai, gali būti, kad per retai juos plaunate, sako specialistai.
Ne paslaptis, jog dauguma moterų šventai tiki atvirkštiniu variantu – esą per dažnai trinks galvą, ims slinkti plaukai. Tačiau plauti juos būtina reguliariai. Kad ir kiekvieną dieną – tai neturėtų sukelti jokių sunkumų. Kiekvieno žmogaus poreikiai šiuo atveju yra skirtingi ir priklauso nuo jų plaukų tipo bei tekstūros. O jeigu jūs sportuojate ir prakaituojate, plauti galvą tiesiog būtina.
Pajutote bent menkutį skalpo uždegimą – galvos odą niežti, ji pleiskanoja ar tiesiog yra jautri? Tai irgi gali prisidėti prie plaukų slinkimo.
Prisiminkite: plaukų kritimas yra visiškai normalus dalykas. Bet jeigu jums atrodo, kad plaukų iškrenta per daug, ne tiek, kiek paprastai, būtinai pasikonsultuokite su šeimos gydytoju ar dermatologu. Tai gali būti sisteminė problema – pavyzdžiui, geležies trūkumas ar sutrikusi skydliaukės funkcija, – medžiagų apykaitos problema arba gali būti kalti genai. Kai žinosite tiksliai, bus paprasčiau ir rasti būdą plaukų slinkimui sustabdyti.
Kodėl slenka plaukai?
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2016-12-07 14:19