Plaučių vėžys yra viena iš dažniausių vėžio rūšių pasaulyje. Dauguma plaučių vėžio atvejų siejama su rūkymu, tačiau šia liga gali susirgti net ir neturintieji žalingų įpročių. Vienas iš geriausių būdų išvengti pragaištingų padarinių – anksti pastebėti įspėjamuosius ženklus.
Išduoda kosulys
Paprastai plaučių vėžiui yra būdingas kosulys, kuris tęsiasi ilgiau nei tris savaites bei jį lydintis krūtinės skausmas arba dusulys. Vis dėlto, svarbu pastebėti ir kitus ligą išduodančius ženklus:
- Stiprėjantys krūtinės, pečių ar nugaros skausmai.
- Skreplių pagausėjimas.
- Atsikosėjimas skrepliais su kraujo priemaiša ar net krauju.
- Netikėtas dusulys.
- Nemiga.
- Nuolat paūmėjantis lėtinis bronchitas.
- Lėtinis nuovargis.
- Apetito praradimas.
- Galvos skausmas, kaulų skausmas.
- Svorio praradimas.
Rizikos veiksniai
Susirgti plaučių vėžiu daug labiau rizikuoja tie pacientai, kurie nesilaiko sveiko gyvenimo būdo principų. Vyresnis amžius yra didžiausias rizikos veiksnys, nes laikui bėgant pažeidžiama DNR, o tai gali sukelti žalingus biologinius procesus.
Taip pat turėtų susirūpinti ir nuolat rūkantieji arba gyvenantieji užterštoje aplinkoje. Anot „Cancer Research UK“, rizika mirti nuo plaučių vėžio rūkantiems pacientams yra maždaug 15 kartų didesnė, lyginant su pacientais, kurie niekada nerūkė.
Vis dėlto, atsipalaiduoti nevalia net ir sveikai gyvenantiems ir niekada nebandžiusiems rūkyti. Gydytojai įspėja, kad dėl oro taršos plaučių vėžiu vis dažniau suserga net ir niekada nerūkiusieji pacientai.
Pasirūpinkite savimi laiku
Nors plaučių vėžys yra sunki liga, tačiau ankstyva diagnozė ir gydymas gali pailginti gyvenimo trukmę ir pagerinti kokybę. Svarbu būti atidiems ir pajutus bet kokius neįprastus simptomų kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Be to, rekomenduojama reguliariai atlikti plaučių patikrinimus, ypač priklausantiems rizikos grupei.