Kodėl kankina vidurių užkietėjimas?

Vidurių užkietėjimas (obstipacija) - tai tuštinimosi sutrikimas, kurio metu retai (rečiau kaip tris kartus per savaitę), skausmingai tuštinamasi kietos konsistencijos išmatomis . Vidurių užkietėjimo metu pasikeičia ne tik tuštinimosi dažnis, bet taip pat kankina ir pilvo pūtimas, skausmai, o pats tuštinimosi procesas tampa labai komplikuotas, nes norint pašalinti išmatas, reikia labai stipriai stangintis. Vidurių užkietėjimu skundžiasi apie 10% Vakarų Europos ir JAV šalių gyventojų. Ši problema dažniau būdinga moterims negu vyrams, vaikams  nei suaugusiems. Dar dažniau vargina pagyvenusius žmones (apie 25% virš 65 metų amžiaus).

Dažniausias šios problemos sukėlėjas - nesveikas gyvenimo būdas: mažai skaidulų turintis maistas, skysčių trūkumas, nereguliari ir nevisavertė mityba, nejudrumas. Vidurių užkietėjimas taip pat  gali išsivystyti dėl tuštinimosi atidėliojimo, tualeto baimės (ypač vaikams), kuomet norima tuštintis. Tuštinimosi pobūdį gali lemti ir stresinės situacijos, kelionės. Retesne priežastimi tampa žarnyno ir išangės ligos (įtrūkimas, hemorojus, uždegimas), nėštumas, endokrininės ligos (skydliaukės problemos), elektrolitų pusiausvyros sutrikimas (trūksta kalio, per daug kalcio), nervų sistemos ligos (Parkinsono liga, insultas, stuburo smegenų pažeidimas), psichikos sutrikimai (depresija, bulimija), vartojami vaistai (geležies preparatai, nošpa, vaistai nuo uždegimo, šlapimą varantys). Rimta, bet reta priežastimi vyresniems žmonėms gali būti žarnyno vėžys.

Nustatant ligos diagnozę, gydytojui svarbu išsiaiškinti, kaip prasidėjo užkietėjimas, kiek ilgai jis jau trunka, kokie yra kiti lydintys nusiskundimai, vartojami vaistai, ligos, buvusios operacijos. Svarbu išsamiai išsiaiškinti pačio tuštinimosi procesą, išmatų pobūdį. Labai aktuali yra sergančiojo mitybos ir gyvenimo būdo analizė. Kad nustaytų ligos diagnozę ir paskirtų tinkamą gydymą, gydytojas apžiūri tarpvietę, išangę, čiuopia pilvą. Dažniausiai jokių sudėtingesnių tyrimų neprireikia. Atliekamas bedras kraujo tyrimas, tiriamas gliukozės ir elektrolitų (kalio, kalcio, magnio) kiekis kraujyje, skydliaukės hormonai. Gali būti atliekamas išmatų tyrimas dėl galimo slapto kraujo jose, pilvo organų (kepenų, kasos, tulžies pūslės) echoskopija, pilvo rentgeninis tyrimas. Vyresniems nei 50 metų žmonėms, įtariant žarnyno vėžį, kai vidurių užkietėjimas palaipsniui sunkėja, atsiranda kraujo išmatose, krenta svoris, blogėja apetitas, pradedama karščiuoti, išsivysto mažakraujystė arba giminių tarpe yra sergančių storosios žarnos vėžiu, rekomenduojami sudėtingesni žarnyno tyrimai – kolonoskopija. Tai žarnyno ištyrimas lanksčiu, plonu vamzdeliu su lempute, įvedant per tiesiąją žarną ir apžiūrint žarnyną iš vidaus. Egzistuoja ir sudėtingesnių žarnyno funkcijos tyrimų (spaudimo išangės srityje matavimas, bario klizma), tačiau jie taikomi rečiau. Moteris rekomenduojama nukreipti ginekologinei apžiūrai, nes vidurių užkietėjimo priežastimi gali būti ir pakitusi gimdos bei makšties padėtis.

Gydant šį sveikatos sutrikimą, itin rekomenduojami fiziniai pratimai. Jei žmogui būtinas lovos režimas dėl tam tikros ligos, tuomet atsižvelgiant į fizines galimybes, gulint reiktų periodiškai keisti padėtį, kilnoti kojas, daryti pilvo raumenų įtempimo pratimus. Skundų turinčiam žmogui būtini skysčiai (iki 2 litrų per parą), mineralinis vanduo, vynuogių, kriaušių, vyšnių, slyvų ar rabarbarų sultys. Rekomenduojama reguliariai po valgio nueiti į tualetą (ypač ryte, po pusryčių), gausiau valgyti vaisių ir daržovių, skaidulų turinčio maisto (duona su grūdais ar sėlenom, grikiai, avižų dribsniai, kviečiai). Augalinių skaidulų galima gauti, vartojant ir jų turinčius maisto papildus. Vaistinėse yra nemažai laisvinamųjų vaistų (žvakutės, tabletės, skystos formos), tačiau dėl jų vartojimo būtinybės turėtų nuspręsti jūsų šeimos gydytojas. Jeigu nusprendžiama gydyti vaistais, paprastai prieš tai rekomenduotina išvalyti žarnyną nuo jau jame susikaupusių išmatų (klizmos, mikroklizmos namų sąlygomis), o vėliau taikyti medikamentus, saugančius nuo galimo vidurių užkietėjimo. Retai prireikia chirurginių priemonių, norint pašalinti užkietėjimo priežastį (žarnyno, išangės ar ginekologinės operacijos).

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

 

  • Jei atsirado staigus negalėjimas pasituštinti kartu su pilvo diegliais;
  • Jei dujos nepasišalina arba pasirodė kraujas išmatose;
  • Jeiišmatos plonos, pieštuko formos;
  • Jeivargina išangės skausmai, krenta svoris.
  • Jei kūdikis, kuris nemaitinamas motinos pienu, nesituštino tris paras ir yra dirglus ar vemia.


Dr. Skaidrė Paulauskienė
Klinikos "Sveika pradžia" šeimos gydytoja

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Narda
2014-01-21 01:48
Negeda rasyti tokiu nesamoniu,uztai ir auga karta kaip asilai,nieko nezino rimto,tik durniu volioti.
lapse
2013-02-06 16:53
atsiprasau kat rasiau su klaidomis as jadinuosi!!!!!!!!!!!!
lapse
2013-02-06 16:50
Ta drauge yra mano zmena,stai kodel as apieja tiek daug rasau jos vardas Kerina musu laukia ilgas ir seksuoalus seksas kagi einu i lova iki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lapse
2013-02-06 16:43
Viena syk apsisikau.Kai drauge pasake kad isivale zarnyna taciau susitaikiau ir galit pameginit.Mano draugiai padejo.
lapse
2012-03-21 23:12
Galite pabandyti žarnyno valymą. Mano draugei padėjo