5 patarimai, kaip būti sveikam rudenį

Pagal tradicinę kinų mediciną, ruduo turi savo prigimtį: tai sezonas, kai dinamiška, šildanti ir aktyvi vasaros Yang energija pereina į labiau struktūruotą, vėsesnę ir introspektyvesnę metų Yin fazę, kai ruošiamės žiemai. Keičiantis mūsų išorinei aplinkai keičiasi ir vidinė (fizinė) sveikata. Rudenį anksčiau sutemsta, sumažėja saulės šviesos, o tai paskatina prisitaikyti prie naujo paros ritmo, kas gali sukelti nuotaikos pasikeitimus. Dėl šaltų orų įsitempia raumenys, pasidaro sunkiau atsipalaiduoti. Tai – metų sezonas, kuomet dominuoja sausumas ir stiprus vėjas, kurie gali sukelti sausą kosulį, peršalimus, pakenkti plaučių, gerklės, lūpų, nosies, sveikatai.

 

Šie būdai padės apsisaugoti nuo rudens žvarbumo ir išlikti sveikiems:

 

  1. Kuo dažniau mėgaukitės šiltu maistu ir gėrimu. Kai temperatūra atvėsta, pagal kinų tradicinę mediciną, sumažėja ir virškinimo sistemos energija. Štai kodėl šaltas ir žalias maistas (salotos, kokteiliai, ledai, jogurtas) gali pakenkti virškinimo ugniai, kai jie vartojami per dažnai, ypač vėsesniais mėnesiais. Verčiau rinkitės virtus maisto produktus, kurie sušildys kūną, pavyzdžiui: sriubas, troškinius, garuose virtas daržoves, mėsą, grūdų košes.

     

  2. Laikykite šiltai kaklą. Vėjas, sausumas, karštis, ugnis, drėgmė, šaltis – visa tai gali tapti disharmonijos ir ligų priežastimi, kuomet šių veiksnių patiriama per daug. Pagal tradicinę kinų mediciną, kaklas laikomas „vėjo vartais“ – perpūtus vėjui, labai lengva sunkiai susirgti, todėl jį ypač reikia saugoti šaltaisiais sezonais. Rinkitės plačius ir šiltus šalikus, viršutinius rūbus aukšta apykakle, kad nesušaltumėte lauke.

     

  3. Nepasiduokite liūdnai nuotaikai. Ruduo signalizuoja apie metų pabaigą, tai laikas, labai tinkamas giliau pažvelgti į save, pakeisti mąstymą, atsikratyti senų įpročių. Šis metų laikas taip pat siejamas su plaučiais, kurie pagal kinus, manoma, valdo sielvarto ir liūdesio emocijas. Per ilgai gniaužiamos stiprios neigiamos emocijos silpnina imuninę sistemą, kenkia fizinei ir psichinei sveikatai. Pavyzdžiui, liūdesys ir sielvartas plaučiuose pasireiškia kaip kvėpavimo sutrikimai: staigus (arba lėtinis) kosulys, astma, švokštimas ir krūtinės spaudimas arba pakartotinis pabudimas tarp 3–5 ryto (tai – plaučių laikas pagal kinų medicinos kūno laikrodį). Kadangi plaučiai yra šalia širdies, dėl užspaustų emocijų, taip pat gali pradėti labai greitai plakti širdis, kilti nerimas. Ruduo – tinkamas laikas išmokti atleisti skriaudas, judėti į priekį ir daugiau kreipti dėmesį į džiugias, malonias smulkmenas.

     

  4. Gerkite citrinų, imbiero ir kriaušių arbatą. Arbata, pagaminta iš minėtų ingredientų, padeda kovoti su peršalimu ir veikia profilaktiškai. Citrinoje gausu vitamino C, o imbieras pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl ši arbata yra būtinas derinys šaltuoju metų laiku. Pagal tradicinę kinų mediciną, kriaušės maitina ir drėkina plaučius – puikiai tinka tiems, ką vargina sausas kosulys ir gerklės skausmas. Galite arbatą pagardinti medumi, kuris derės prie aštraus imbiero skonio ir taip pat stiprins imuninę sistemą.

     

  5. Nueikite akupunktūros masažo. Akupunktūra yra tradicinis Kinų medicinos gydymo būdas, kuomet masažo metu naudojamos plonos, vienkartinės ir sterilios adatos, aktyvinančios tam tikrus taškus kūne. Ši procedūra, atliekama reguliariai, palengvina kūno gijimo procesus, taip pat palaiko stiprią imuninę sistemą. Įrodyta, kad akupunktūra mažina uždegimus, skatina endorfinų gamybą, gerina kraujotaką, kartu atkurdama tinkamą kūno sistemų veikimą ir energiją. Yra keletas akupunktūros taškų kūne, kuriuos reguliariai masažuojant, sumažėja sinusų spaudimas, praeina galvos skausmas, išsivalo skrepliai ir stiprėja plaučiai.

» Rašyti komentarą