Kaip tinkamai pasirūpinti žaizda

Tikrai kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime yra susižalojęs: ar su aštriu peiliu pirštą persipjovęs, ar tiesiog nugriuvęs. Taigi mokėti tinkamai pasirūpinti žaizda – tiesiog privaloma. Kaip tai daryti, kad ji užgytų greičiau ir be jokių nepageidaujamų pasekmių?

Ar žinojote, kad kraujavimas – tai natūrali apsauginė organizmo reakcija, padedanti išvalyti žaizdą nuo infekcijos? Kraujavimas iš nedidelių įpjovimų ar įbrėžimų įprastai greitai sustoja, tačiau jei nenorite laukti, paprasčiausiai apvyniokite žaizdą švariu bintu. Jei kraujas prasiskverbia, apvyniokite papildomą sluoksnį binto, nenuimant senojo.

Jei sužalojimas kiek didesnis, žaizdą nuplaukite po tekančiu šaltu vandeniu. Gerai apsižiūrėkite, ar į žaizdą nepateko joks svetimkūnis. Jeigu jis yra, pamirkykite alkoholyje pincetą ir atsargiai ištraukite svetimkūnį iš žaizdos. Tuomet išvalyti žaizdą nuplaukite muilu bei vandeniu (ne jodu, alkoholiu ar peroksidu) ir uždenkite švariu marlės gabaliuku ir paprasčiausia servetėle.

Tepaliukai, kurių sudėtyje yra antibiotikų, gali ne tik sudrėkinti žaizdą, bet ir sumažinti infekcijos riziką. Tepalas turėtų būti tepamas labai plonu sluoksniu. Jei tepalas alergizuoja – jo vartojimą nutraukite.


Žaizdą bet kuriuo atveju reikia uždengti: tam tinka tiek bintas, tiek paprastas medicininis pleistras. Dauguma žmonių laikosi nuomonės, kad “žaizdai reikia kvėpuoti”, tačiau tokiu būdu kyla tikimybė pasigauti infekciją. Šiuolaikiniai pleistrai pralaidūs orui, taigi žaizda ir tai “kvėpuos”.

Jeigu po pleistru jaučiate deginimą ar niežulį, gali būti, kad prasidėjo alerginė reakcija. Tokiu atveju žaizdą tiesiog apibintuokite arba išbandykite kitokį pleistrą.

Iš karto po susižalojimu organizme prasideda procesai, skatinantys žaizdos užgijimą. Kraujyje esantys leukocitai kovoja su žaizdoje esančiomis bakterijomis, o trombocitai, eritrocitai ir fibrinas sudaro krešulį, kuris neleidžia kraujui toliau tekėti.

Jei žaizda atsirado nusideginus, nudegintą vietą būtina praplauti po tekančiu šaltu vandeniu, nuplauti su muilu ir dar kartą gerai praplauti po vandens srove. Apdeginta kūno vieta privalo būti aptvarstyta. Jei žaizdoje ėmė formuotis vandeningos pūslelės – būtina kreiptis į medikus.

Žaizdoje prasidėjusią infekciją galima pastebėti iš įvairių simptomų: sužalota vieta ištinsta, aplink ją esantys audiniai pradeda kaisti, pasirodo žalsvos arba gelsvos išskyros, padidėja skausmas, juntami bendri negalavimai, pavyzdžiui šaltkrėtis, karščiavimas, padidėję limfmazgiai. Esant bet kuriam iš šių simptomų būtina nedelsiant kreiptis į medikus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
vidune
2012-02-23 17:58
arba zelionka
vidune
2012-02-23 17:58
o as kaip tik galvojau kad reikia jodu tepti