Hormonai yra cheminės medžiagos, kurias gamina endokrininės sistemos liaukos. Jie keliauja į audinius ir organus, kuriems nurodo ką ir kada reikia daryti, todėl net ir nedideli hormonų pokyčiai gali turėti įtakos sveikatai, taigi, kokių organizmo siunčiamų signalų nederėtų ignoruoti?
Hormonų disbalanso problema – skydliaukėje
Pagrindinė priežastis, dėl kurios sutrinka įprasta hormonų veikla yra netinkamas skydliaukės darbas. Taip yra todėl, jog joje yra gaminami hormonai, reguliuojantys organizmo medžiagų apykaitą ir jo vystymąsi. Skydliaukės veiklą gali sutrikdyti: aplinkos užterštumas, netinkama mityba, lėtinės infekcijos.
Taip pat kitos organizmo disbalanso prielaidos gali būti: diabetas, ilgalaikis kontraceptikų vartojimas, antsvoris, jodo trūkumas organizme, genetiniai veiksniai, valgymo sutrikimai, tokie kaip: bulimija, anoreksija arba nutukimas.
Simptomai, rodantys hormonų disbalansą moterims
Per visą gyvenimą moteris natūraliai patiria hormonų disbalansą per šiuos periodus: brendimą, menstruacijas, nėštumo laikotarpį, menopauzę. Jeigu tokiais etapais pasireiškia tokie simptomai, kaip: nereguliarios ir skausmingos mėnesinės, gausus prakaitavimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, gimdos kraujavimas (nesusijęs su mėnesinėmis), dėl neaiškių priežasčių didėjantis svoris arba plaukų slinkimas – problema gali būti išsibalansavę hormonai.
Simptomai, rodantys hormonų disbalansą vyrams
Vyrai taip pat patiria natūralų hormonų disbalansą brendimo laikotarpiui ir senstant. Pagrindinės priežastys gali būti tam tikri sveikatos sutrikimai, tokie kaip: prostatos vėžys ir hipogonadizmas (per mažas testosterono lygis). Be to, kiti pastebimi simptomai yra šie: Lytinio potraukio nebuvimas, erekcijos disfunkcija, per mažas spermos kiekis, sumažėjusi raumenų masė, gausus plaukų slinkimas.
Balansui atkurti – natūralios priemonės
Atlikus įprastą kraujo tyrimą galima išsiaiškinti hormonų disbalansą ir jeigu rezultatuose pastebimi minimalūs pokyčiai – vertėtų pabandyti natūralius būdus, padedančius atkurti pusiausvyrą. Specialistai rekomenduoja laikytis griežto miego režimo ir sveikos mitybos principų bei svarbiausia – vengti stresinių situacijų.