Savo biologinių ritmų paisymas – svarbus dvasinės ir psichinės sveikatos veiksnys. Nepaisyti jų, vadinasi, sulaukti nemalonių pasekmių.
Pagal biologinių ritmų tipą apie 40 proc. žmonių yra „pelėdos“, 25 proc. – „vieversiai“, kiti 30-35 proc. – „balandžiai“ (t. y. aritmikai, mokantys miegoti, kai galima, ir dirbti, kai reikia). Pakeisti to, galima sakyti, neįmanoma – biologiniai ritmai yra nulemti genetikos ir beveik nepasiduoda korekcijoms.
„Vieversiai“ – nekonfliktiški, neretai nepasitikintys savimi, mėgstantys ramią aplinką, dažnai uždaro būdo žmonės. Darbo režimo arba gyvenimo stiliaus pakeitimas jiems – skausmingas procesas, nes yra gana konservatyvūs. Linkę į endokrinines ir širdies bei kraujagyslių ligas, diabetą, podagrą ir reumatizmą, užtat slogą, gripą ir kitas peršalimo ligas įveikia greitai.
„Pelėdos“ lengviau žvelgia į nesėkmes, mažiau panikuoja ir nebijo išgyvenimų. Atsparesnės stresui, nors ir linkusios sirgti galybe ligų. Išskiria 1,5 karto daugiau hormonų negu „vieversiai“, tačiau dopingas, kurio dėka jos gali gyventi naktinį gyvenimą, nelieka be pėdsakų – labiau sergama skrandžio opomis ir hipertonija. Vyrus „pelėdas“ infarktai ištinka vakare, tiesa, du kartus dažniau negu „vieversius“.
Jeigu tikrasis jūsų gyvenimas prasideda tik gerokai įdienojus ir baigiasi gilią naktį, o rytais jums išvis geriau akyse nesirodyti, turėkite omenyje šiuos patarimus.
- „Pelėdoms“ kava rytais – pats blogiausias pasirinkimas. Bet kokia arbata turės ne ką prastesnį poveikį – suteiks žvalumo, padės nubusti. Pusryčiams geriausia suvalgyti varškę (nuo 1 iki 9 proc. riebumo) su bananu ar kiviu, pienu arba natūraliu jogurtu. Jei varškė jau įgriso, galite ją pakeisti grikių, avižų, kvietine, perline arba miežine koše.
- „Pelėdoms“ gali trūkti vitamino D3. Nepakankamai gaunant natūralios saulės šviesos ir negaunant šio vitamino su maistu, būtina vartoti vitamino D3 maisto papildus. Trūkstant vitamino D3 didėja depresijos, autoimuninių, širdies ligų ir vėžio rizika. Rekomenduojama vitamino D paros norma yra 5 µg.
- Kaip desertas „pelėdoms“ tinka bananai, melionai, nektarinai, persimonai, abrikosai, mangai.
- Gerkite pakankamai vandens. Juolab kad labai dažnai troškulys maskuojasi alkio jausmu ir verčia persivalgyti. Pietauti „pelėdos“ turėtų 15 valandą. Pradėkite nuo sriubos, tada – daržovės su grilyje kepta arba garuose pagaminta žuvimi ar paukštiena.
- Tarp pagrindinių dienos valgių užkandžiaukite. Tiks arbata arba saldžiarūgščiai vaisiai – pavyzdžiui, apelsinai, greipfrutai, obuoliai, granatai, kiviai, slyvos, mandarinai.
- Vakarienei rinkitės veršieną, kalakutieną arba jūros gėrybes. Papildykite pagrindinį patiekalą špinatais, pomidorais, agurkais, paprikomis, svogūnais, žalumynais ir visų įmanomų rūšių kopūstais.
- Jeigu einate gulti po vidurnakčio, vakarieniauti galite ir 21 valandą. Likus porai valandų iki miego, išgerkite ramunėlių arbatos arba šilto pieno.
- „Pelėdoms“ geriau rytą nesportuoti – nauda iš tokių pratimų abejotina. Geriau pabėgioti pusiaudienį, tačiau optimaliausias laikas sportuoti – nuo 19 iki 23 val. Būtent tuo metu galima pasiekti pageidaujamų rezultatų, norint pakoreguoti figūrą ar atsikratyti antsvorio.