Atsargiai - kompiuteris

Pasaulyje yra nemažai žmonių, kurie prisijungę „online“ kone kiaurą parą. Realaus gyvenimo jie praktiškai neturi, jo nepastebi. Kas jiems, kad lauke šviečia šilta pavasario saulė, kas, kad bunda gamta, arba atvirkščiai – krinta lapai, praeina ruduo ir prasideda žiema? Tokių nuo kompiuterio priklausomų žmonių žvilgsnis visada nukreiptas tik į mirksintį monitorių, pirštai nuolat barbena į klaviatūrą ir renka reikiamus žodžius, o pelė, atrodytų, tampa tarytum nuosavo kūno dalimi. Artimieji tiesiog neįstengia atplėšti tokio žmogaus nuo kompiuterio – tai tampa narkotiku, be kurio neįmanoma gyventi. Galima juos sąlygiškai pavadinti kompiuterių narkomanais (KN) – tai žmonės, kurie visą savo laiką praleidžia prie kompiuterio: neatsitraukia nuo jo valandų valandas, prie jo valgo ir geria, netgi miega, o pabunda tik nuo gautų pranešimų signalo.

Kas jie – žmonės, kuriems labiau patinka virtualus gyvenimas? Kokie jie? Kas juos skatina taip elgtis?

KN galima sąlygiškai padalinti į kelias atskiras kategorijas:

 

  • Profesionalai: tai žmonės, kuriems kompiuteris ir internetas yra jų darbo vieta. Tai būna įvairių internetinių puslapių, internetinių parduotuvių savininkai, sistemų administratoriai, vadybininkai, moderatoriai, vertėjai ir panašūs veikėjai. Į šį sąrašą galima įrašyti ir prekybininkus – jie nuolat seka padėtį valiutos biržoje, nes tai yra sėkmingo verslo garantas.
  • „Žaidimų maniakai“: tai žmonės, kurie neveikia praktiškai nieko kito, tik žaidžia kompiuterinius žaidimus. Reikia pastebėti, kad šiai KN kategorijai reikalai klostosi sunkiausiai – juk atsitraukti nuo žaidimo ir palikti jį nebaigtą jiems yra didžiulis moralinis stresas.
  • Socialinių tinklų vartotojai: bendravimas su virtualiais draugais jiems tampa toks patrauklus ir įdomus, kad jie praranda (arba net neįsigyja) realių draugų.


Gal pamatėte kurioje nors iš šių trijų kategorijų ir save? O juk kuo puikiausiai visiems žinoma, kad praleisti prie kompiuterio daugiau kaip 5–6 valandas per parą yra kenksminga sveikatai. Žinoma, daugeliui tai atrodo išpūstas burbulas, tačiau susimąstykite: po kelerių metų tokio gyvenimo, kokį gyvenate dabar, pasekmės gali turėti labai nemalonių pasekmių – sveikatos sutrikimų, kurių tikrai nenorėtumėte. Jums atrodo, kad kompiuteris – tai jūsų antrasis „aš“? Tada tas „aš“ nepastebimai atima jūsų gyvenimo minutes, valandas, dienas ir net metus.

Kuo kompiuteris toks baisus ir pavojingas?

Jeigu ilgą laiką esate arti elektromagnetinių bangų spinduliuotės šaltinio (t. y. monitoriaus), jos kiaurai smelkiasi per jūsų organizmą. Dėl to jaučiamas nuolatinis nuovargis, prasideda galvos skausmai, kuriuos tenka slopinti įvairiais analgetikais. Ką tai reiškia? Jūs savo organizmui suduodate dar vieną smūgį. Jūs nepašalinate negalavimo priežasties, bandote „užglaistyti“ simptomus, tad jokios naudos iš to nėra ir negali būti. Jūsų imunitetas silpsta, imate dažnai sirgti, tačiau net ir tai jūsų nesustabdo – nusilpusia ranka vis tiek siekiate pelėtės arba klaviatūros. Jeigu neliečiate ja tokio įprasto instrumento, jums atrodo, kad netekote piršto... Tiesa? Tada jūs tikrai esate priklausomas.

Su kokiomis kitomis problemomis susiduria KN? Visų pirma – smarkiai nukenčia jų nervų sistema. Aplinkiniai pastebi, kad toks žmogus tampa labai dirglus, tulžingas, piktas, nesugeba susivaldyti, užsiplieskia dėl kiekvienos smulkmenos. Jis nori miego, tačiau užmigti jam neišeina – visa tai taip pat kompiuterio poveikis. Ankščiau sakydavo, kad nervų ląstelės neatsikuria. Šiandien mokslininkai nesutinka: įmanoma, tačiau tai – labai ilgas ir brangus procesas. Dar viena problema – smarkiai pablogėja atmintis. Iš pradžių pamirštamos smulkmenos, o po to... Na, nesunku įsivaizduoti.

Nusilpsta širdis, ji sunkiai susidoroja su savo užduotimi. Jeigu žmogus dar ir rūko (KN atveju tai toli gražu ne retenybė), ir mėgsta kofeino turinčius gėrimus, smarkiai padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika (o tai – viena iš dažniausių mirties priežasčių).

Nuo ilgo sėdėjimo netaisyklinga poza iškrypsta stuburas, pradeda skaudėti nugarą ir augti kupra, svoris. Kilogramai kaupiasi, rūbai darosi per ankšti.

Kompiuterio spinduliuotė mažina vaisingumą, tad ilgainiui atima galimybę pasimėgauti motinystės ar tėvystės džiaugsmais.

Na, o svarbiausias dalykas, žinoma, akys... Jos nukenčia turbūt labiausiai. Jeigu ir neapaksite, nepataisomai susigadinti regėjimą – visiškai nesunku.

Kompiuteris – ne vilkas, į mišką nepabėgs. Išjunkite jį bent kartais, apsidairykite aplinkui. Čia verda gyvenimas: vaikšto gyvi ir realūs žmonės, su kuriais galite pabendrauti ar paprašyti pagalbos, viskas kinta, todėl nėra nuobodu. Išmokite tai pastebėti. Pailginkite gyvenimą keliomis valandomis per dieną. Išmokite pailsėti nuo kompiuterio – tai tiesiog būtina. Laukdami, kol užkraus kokį nors puslapį, ir darydami tuo metu šiokius tokius pratimus, kad nebūtų taip nuobodu, neatsipirksite. Išmokite ilsėtis taip, kad tai tikrai duotų jums naudos, ir tam pirmiausia reikės išjungti kompiuterį – valandai, dviems, arba dar geriau – visai dienai. Sutikite – jis niekur nuo jūsų nepabėgs ir nedings.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
jonas
2012-04-04 16:27
As prie pc sedziu nuo 8 ryto iki 3 nakties ir taip visa dienas. esu no laiferis losiu L2 ir wow. ant wow esu 80lvl elfas sekasi gerai losti armoru geru turiu. Dabar sugedo pc tai laukiu kol pataisys nes ant sito sudino laptopo neiko palosti padorei negalima