Apsinuodijimų galima išvengti!

Didesnį ar mažesnį pavojų kelia bet koks apsinuodijimas (jis sutrikdo svarbiausių žmogaus organų ir sistemų funkcijas ir netgi gali tapti mirties priežastimi), todėl visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip užkirsti kelią nelaimei ir kaip suteikti pirmąją pagalbą apsinuodijus.
 
Apsinuodyti galima alkoholiu, narkotikais, dujomis, skysčiais, įvairiomis cheminėmis medžiagomis, pasenusiais maisto produktais, grybais ir uogomis, nuodingais augalais, vaistais. Daug apsinuodijimų įvyksta dėl pačių apsinuodijusių kaltės – neatsakingai vartojant alkoholį, medikamentus. Kita dalis apsinuodijimų užfiksuojama dėl neatsargumo (dažniausiai apsinuodija vaikai iki 7 metų amžiaus, paragavę nesaugiai laikomų medikamentų, apsaugos priemonių nuo kenkėjų, alkoholio). Nuodai į organizmą patenka per burną, kvėpavimo takus, per odą ir gleivines.
 
Kaip išvengti apsinuodijimų?
 

  • Nelaikykite medikamentų lengvai vaikams pasiekiamose vietose.
  • Jei vaistai skirti vaikams gydyti, nurodytu laiku paduokite juos patys.
  • Nevadinkite vaistų ,,saldainiais“, kad mažamečiai nesugalvotų jų pasiūlyti kitiems draugams kaip saldainio ir be reikalo nevartotų patys.
  • Nekaupkite vaistų atsargų, nes jie turi savo galiojimo laiką, o pasenę vaistai taip pat gali tapti apsinuodijimo priežastimi.
  • Laikykite vaistus ar chemines medžiagas originaliose pakuotėse.

 
Apsinuodijimas įtariamas, jei:
 

  • žmogus pradėjo keistai elgtis;
  • žmogui sutriko sąmonė;
  • žmogui staiga sutriko gyvybinės funkcijos.

 
Pirmoji pagalba apsinuodijus
 
Apsinuodijus per burną. Reikia praskiesti nuodą dideliu vandens kiekiu. Pienas nėra priešnuodis, o kartais gali būti netgi žalingas. Nenaudokite sodos, valgomosios druskos. Be konsultacijos su medikais neplaukite skrandžio. Nebandykite sukelti vėmimo, jei apsinuodyta plovimo priemonėmis, rūgštimis, šarmais arba šampūnais. Taip pat reikėtų vengti sukelti vėmimą tais atvejais, kai trinka sąmonė, nes pacientas gali užspringti, o skrandžio turinys pakenkti plaučiams.
 
Apsinuodijus per odą. Apsinuodijusį visiškai nurengti ir nuplauti tekančiu vandeniu ir muilu. Jei įmanoma, apsimaukite pirštines, kad nuodingos medžiagos nepatektų ant gelbėtojo odos. Jei nuodo pateko į akis, plaukite tekančiu kūno temperatūros vandeniu mažiausiai 10- 15 minučių.
 
Apsinuodijus per plaučius. Aplinkoje esantys nuodai gali būti pavojingi pačiam gelbstinčiajam (ypač kanalizacijos dujos). Jie gali sudaryti sprogų mišinį su oru (venkite jungti elektros prietaisus, degti ugnį).
 
Išneškite nukentėjusį iš toksinės aplinkos, o jei tai neįmanoma – pabandykite patalpos orą pravėdinti: atidarykite langus, duris ir tuojau pat kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Būtinai paimkite visą turimą informaciją apie nuodą. Įdėkite į plastikinį maišelį dėžutes nuo vaistų ar nuodų, nežinomas medžiagas ir atvežkite į ligoninę. Būkite atsargūs: kai kurie nuodai gali būti pavojingi ir teikiantiems pagalbą. Niekada nesilieskite plikomis rankomis prie nežinomų cheminių medžiagų.
 
Apsinuodijimo atveju visada kreipkitės į medikus:
 

  • skubios pagalbos numeriu 112
  • neatidėliotina informacija apsinuodijus teikiama Apsinuodijimų informacijos biuro telefonais: (8 5) 23 62 052 arba 8 687 53378.
» Rašyti komentarą