Visai neseniai JAV mokslininkai aprašė naują deprisijos rūšį, kuri pasireiškia ir kaip miego sutrikimai. Tačiau ši nemiga turi keistą pavadinimą – „Elektroninė nemiga“ arba „Elektroninis lunatizmas“. Anot Ohajo medicinos instituto mokslininkų, šis sutrikimas dažniausiai kankina paauglius. Medikai kurį laiką stebėjo grupę jaunuolių, kurie bendraudami su draugais propaguoja trumpųjų žinučių rašymą mobiliuoju telefonu.
Išnagrinėję žinutes, tyrėjai nustatė, kad dažniausiai jaunimas rašo būdamas „pusiau miego būsenoje“. Tyrime teigiama, kad kartais trumpuosiuose pranešimuose pasitaiko ir pavienių visiškai nesusijusių skiemenų, kurių reikšmės vėliau nesugeba iššifruoti net ir patys siuntėjai. Taip pat buvo užfiksuoti keli atvejai, kuomet siuntėjai negalėjo prisiminti susirašinėjimo esmės. Vienam tyrime dalyvavusiam jaunuoliui kiekvieną rytą tekdavo patirti siaubingą gėdą supratus, kad nesąmoningai savo draugams jis siuntinėjo intymias savo nuotraukas. Kaip jis pats save fotografavo ir kaip šias nuotraukas išsiųsdavo – vaikinas niekaip negalėjo prisiminti.
Dar vienas neeilinis atvejis: visai jauna mergina sugebėdavo užmigti tik tuomet, kai ne mažiau nei 3 valandas susirašinėdavo su savo draugais. Kai tėvai pabandė nakčiai atimti iš jos telefoną, vos po dviejų dienų jie susidūrė su keista reakcija: mergina per visą laiką nesudėjo nė bluosto. Sutrikę artimieji grąžino merginai telefoną ir noras miegoti savaime sugrįžo.
„Nauji laikai, naujos technologijos paskatina ir naujas ligas – „Elektroninės nemigos“ sindromą komentavo Miego Instituto direktorius Markus Schmidt. – Naujas lunatizmo apraiškas įtakoja pernelyg dažnas naudojimasis mobiliais telefonais”.
Ekspertai paskaičiavo, kad nuo elektroninės nemigos kenčia maždaug kas penktas žmogus. Jei palygintume šiuos skaičius su sezoniniu gripu, tai paaiškėtų, kad pačiame epidemijos įkarštyje karščiuoja, kosėja ir sloguoja gerokai mažiau žmonių. Anot mokslininkų, prisirišimas prie naujausių technologijų gali labai paveikti dėmesingumą ir sukelti daug kitų problemų: nuovargį, nerimą ar net baimės jausmą.
Tikriausiai visi puikiai suprantame, kad šiais laikais atsisakyti mobiliųjų telefonų – itin sudėtinga. Ypatingai jaunimui. Tačiau vis dėl to optimizmo teikia tai, kad elektroninę nemigą galima išgydyti. Padaryti tai nėra labai sudėtinga: pakanka riboti laiką, skiriamą susirašinėjimams ir bent kelioms valandos išjungti kompiuterį. Be to, prieš miegą gydytojai rekomenduoja kelias valandas pabūti ramybės būsenoje, nesinaudojant jokiomis šiuolaikinėmis technologijomis. Labai naudinga paskaityti knygą ar tiesiog pasivaikščioti, o jei tam nėra jėgų – tiesiog ramiai pasėdėti balkone ir pakvėpuoti grynu oru.
Be to, gydytojai rekomenduoja atsižvelgti ir į kasdienį maisto racioną, įtraukiant daugiau miegą gerinančių produktų: sezamo sėklų, sveikų grūdų duonos, kietojo sūrio, bananų, raudonosios mėsos, salotų lapų ar raminančios ramunėlių arbatos.
Elektroninė nemiga – šių laikų liga
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2012-04-16 22:38
na jau cia iki nenormalu prieita... dar nesu girdejusi apie tokia priklausomybe
2012-01-26 23:00
Cia is tos paaugliu srities-ka tik nieko nepraziopsociau DD
2012-01-26 22:39
Bet visi zinom kad yra priklausomybe nuo alkoholio ar narkotiku, o kad nuo mobiliuju telefonu tai as tikrai nezinojau. Bent jau kad tokia stipri, jog neimanoma uzmigt be telefono
2012-01-26 22:39
Paprasciausia priklausomybe. Cia tas pats kas rukanciam neduot cigareciu, tai jis irgi vargu ar uzmigs
2014-09-13 12:01