Įkyrieji uodai: kodėl vienus žmones jie puola labiau nei kitus?

Kas gali būti geriau už ramų vasaros vakarą gamtoje su draugais? Daugelis pritars – vakaras, kai nekanda uodai. Kol vieni baido uodus ir kasosi it pašėlę, visai greta sėdintys artimieji išlieka ramūs ir juokdamiesi atšauna, kad aplink juos ratų nesuka nė vienas uodas. Šį kartą atsakome į amžiną klausimą – kodėl vienus uodai puola daug labiau nei kitus?

 

Ar žinojote, kad...

 

Pasaulyje egzistuoja daugiau kaip 3500 uodų rūšių, iš kurių tik maža dalis kanda žmonėms. Be to, kanda tik uodų patelės – kad subrandintų kiaušinėlius joms reikalingi baltymai esantys kraujyje.

 

Nors dažnai sakome, kad uodai „kanda“, išties tai ne visai tikslu – pasirodo, kad šie vabzdžiai nekanda, o duria. Uodės įsisiurbimas vyksta paprastai – išsirinkusi auką, prie odos ji prideda mažytį straubliuką, kuriuo praduria odą. Tuomet, kad kraujas nekrešėtų į aukos organizmą išspjauna seiles, kurios ir sukelia niežulį, patinimą, o kai kuriais atvejais net ir sunkią ligą.

 

Vienus puola labiau

 

Pasak mokslininkų, žmogaus kūnas skleidžia net kelių šimtų skirtingų cheminių medžiagų kvapą. Kiekvienas asmuo turi unikalų „cheminį parašą“. Kai kurie iš jų savo sudėtimi labiau arba mažiau traukia uodus. Vis dėlto, mokslininkai mano, kad svarbiausią vaidmenį čia atlieka anglies dioksidas.

 

2014 metais, Meksikoje atlikto tyrimo metu, mokslininkai pastebėjo, kad kuo daugiau žmogaus kūnas išskiria CO2, tuo jis patrauklesnis uodų patelėms. Taip pat buvo pastebėta, kad dažniau nuo uodų įkandimų kenčia didesnę kūno masę turintys žmonės. „Manome, kad toks fenomenas gali būti susijęs su didesniu odos plotu ir intensyvesniu CO2 išskyrimu,“ – aiškina tyrimo autoriai.

 

Taip pat dažnai kalbama ir apie kraujo grupių įtaką – čia mokslininkai taip pat turi ką pasakyti. 2004 metais publikuotame tyrime teigiama, kad uodai išties atsižvelgia į skirtingas kraujo grupes ir labiausiai mėgsta O kraujo grupę bei renkasi ją du kartus dažniau nei kitas kraujo grupes. Na, o rečiausiai uodai siurbia A grupės kraują.

 

Įkandimų galima išvengti

 

Kaip jau žinote, uodai ypatingai jautrūs kvapams, todėl norint jų atsikratyti, patariama pasirinkti jiems nemalonius kvapus. Štai keletas idėjų:

 

  • Bazilikas. Toje vietoje, kur ketinate praleisti vakarą, pasistatykite baziliko vazonėlį arba pasitepkite baziliko eteriniu aliejumi.
  • Gvazdikėliai. Tai natūralus ir gerai veikiantis repelentas, padedanti apsisaugoti nuo uodų. Puikus būdas – gvazdikėliais apkaišioti apelsiną arba mandariną ir palikti ant stalo.
  • Česnakai. Nors daugeliui žmonių nepatinka česnako kvapas, tačiau, sutikite, jis gerokai malonesnis už nuolatinį odos niežėjimą.
» Rašyti komentarą