Avietė – gamtos saldainis, kuriuo galima mėgautis ištisus metus – tiek šviežios, tiek šaldytos uogos savyje turi gausų kiekį vitaminų bei mineralų, naudingų mūsų organizmui. Avietės būna geltonos, violetinės, auksinės spalvos – kiekviena spalva turi skirtingą ir unikalią antioksidantų sudėtį. Šiame straipsnyje apžvelgsime populiariausios raudosios spalvos avietes, jų naudą organizmui.
Aviečių uogose gausu gliukozės, ląstelienos, pektinų, organinių rūgščių, fruktozės, taip pat mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, magnio, natrio, fosforo, geležies, taip pat vitaminų B1, B2, PP, C, karotino. Dėl tokios mineralų bei vitaminų gausos avietės yra laikomos vienomis iš vertingiausių uogų.
Avietės gerina atmintį ir smegenų darbą – oksidacinis stresas yra viena iš Parkinsono ir Alzhaimerio ligų priežasčių. Aviečių uogose esantys flavonoidai padeda gerinti koordinaciją, atminti, nuotaiką. Jos padeda palaikyti tinkamą smegenų darbo veiklą, pašalindamos toksiškus baltymus, susijusius su organizmo disfunkcija.
Nekaloringas ir mažai cukraus turintis desertas. Avietės yra vienas iš mažiausiai cukraus turinčių vaisių – šviežiame aviečių puodelyje yra vos 5 gramai cukraus, todėl šios uogos yra puiki deserto alternatyva, padedanti reguliuoti bendrą suvartojamo cukraus kiekį.
Jose gausu vitamino C. Maistas, kuriame yra gausus vitamino C kiekis, padeda išlaikyti sveikas akis, nes apsaugo nuo ultravioletinių spindulių žalos. Taip pat avietėse gausu antioksidanto zeaksantino, kuris filtruoja kenksmingus mėlynos šviesos spindulius ir apsaugo nuo geltonosios dėmės degeneracijos.
Stiprina imunitetą. Avietėse esantys beta karotenas ir fitochemikalai teigiamai veikia imuninės sistemos procesus, taip pat kovoja su uždegiminiais procesais. Gausus vitamino C kiekis taip pat veikia kaip puikus antioksidantas – padeda valyti kraujo ląsteles ir išvengti virusinių infekcijų. Fenoliai ir antocianinai stabdo senėjimo proceso poveikį, dėl ko galima išlikti sveikais daugelį metų.
Tinka diabetu sergantiems žmonėms. Aviečių reosminas, tilirosidas, fruktozė bei didelis skaidulų kiekis ir mažas glikeminis indeksas daro jas saldža alternatyva diabetikams ir visiems, kurie kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje.
Pagerina plaukų kokybę. Avietėse gausu folio rūgšties. Folatas padeda susidaryti sveikoms raudonosioms kraujo ląstelėms, kurios perneša deguonį į kiekvieną kūno ląstelę – tai itin svarbu plaukų folikulams, kuriems svarbi kraujotaka ir tinkamas deguonies kiekis. Magnis bei silicis, esantis raudonose avietėse skatina tankesnį ir spartesnį plaukų augimą.
Gerina virškinimą. Avietėse esančios skaidulos ir vanduo padeda išvengti vidurių užkietėjimo, palaiko virškinimo trakto sveikatą. Skaidulos užtikrina reguliarų tuštinimąsi, dėl to iš organizmo laiku yra pašalinami visi susikaupę toksinai.
Avietės galima šaldyti. Tinkamai užšaldytos avietės ne tik nepraranda savo maistingųjų medžiagų, tačiau tampa ir puikia alternatyva šaltuoju laikotarpiu, kai norisi prisiminti vasarą. Avietės puikiai dera su granola, avižų dribsniais, taip pat tinka norint pagardinti įvairias košes arba susiplakti sveiką vaisių kokteilį.