Autorė – Rūta Adamonytė
Gyvename nuolatiniame skubėjime, įtampoje, dažnai nelieka laiko pabūti tyloje, įsiklausyti į save. Pasidarome patys sau svetimi. Tada ieškome, kas galėtų mums padėti susigrąžinti tą prarastą ryšį. Mūsų žodyne kuriuo nors metu atsiranda žodis „terapija“. Apie vieną jos rūšių – terapiją garsu – kviečiame pakalbėti kiek išsamiau.
Mena seniausius laikus
Muzikos naudojimas žmonių gydymui turi labai gilias istorines šaknis. Gydymas garsu buvo naudojamas senovės Graikijoje, Egipte, Kinijoje, Japonijoje, Tibete. Vis dar gyvos Sibiro, Amazonės indėnų, Afrikos tautų šamanizmo tradicijos: šamanas ritualų bei gydymo seansų metu visad naudoja būgną, varpelius, fleitą, dambrelį ir kitus instrumentus bei savo paties balsą, kurių pagalba gydo žmones ir žemę.
Raimondas Binkauskas, gongo meistras, turintis daugiau nei 13 metų patirtį kaip Garso terapijos specialistas bei mokytojas, sako: „Garso Terapija, būdama viena natūraliausių, yra ir viena seniausių žmogui žinomų terapijos rūšių. Nuo neatmenamų laikų garsas buvo naudojamas gydymui beveik visose senovės tradicijose. Šamaniškos, būgnais ir balsu atliekamos gydomosios praktikos siekia kelias dešimtis tūkstančių metų. Bet tai – ne riba. Nėra žinoma garso panaudojimo istorija išnykusiose senovės civilizacijose, tokiose kaip Atlantų, Lemūrijos ar dar ankstesnėse. Tačiau, daugelyje pasaulio sukūrimo legendų garsas minimas kaip vienas pagrindinių veiksnių“.
Jogoje tikima, kad garsas OM yra pats seniausias garsas, iš kurio kilo visi kiti garsai ir vibracijos. Jis yra kūrinijos šaltinis, iš jo kilo viskas, ką suvokiame ir jaučiame. Biblijoje taip pat randame garso pirmapradiškumo patvirtinimą. Čia sakoma: „Pirmiausia buvo žodis“.
Garso terapija
Skirtingose šalyse skirtingais metodais atlikinėję tyrimus mokslininkai priėjo tą pačią išvadą – garsai gydo. Gydo ne tik fizinį kūną, bet ir sielą. Prieš 2000 m. pr. Kr. Indijoje atsirado filosofinė ir medicininė sistema apie garso gydymo galią – Nada joga. Šiais laikais mums, vakariečiams, labiausiai pažįstamas terminas yra Garso terapija.
R. Binkauskas Garso terapiją apibūdina taip: „Garso terapija – tai terapinis garso naudojimas siekiant fizinės, psichologinės, dvasinės harmonijos ir sveikatos žmogui. Semiantis žinių iš tūkstantmečių patirtį išlaikiusių kultūrų, bei remiantis šiuolaikiniais mokslo atradimais, Garso terapija išsivystė į ypač efektyvią ir brandžią terapijos šaką. Naudojami įvairūs garsai išgaunami balsu, instrumentais, elektroninėmis priemonėmis, taip pat natūralūs gamtos garsai, gyvūnų balsai. Garso terapija, turėdama itin turtingą istorinį paveldą bei stiprų mokslinį pagrindą, tuo pačiu yra ir labai intuityvi terapijos rūšis“.
Maudynės gongo garse
Maudynės gonge, tiksliau, Maudynės gongo garse – tai Garso terapijos sesija, kai skambant gongų muzikai, tarsi maudomasi garsuose. Terminas kilęs iš angliško pavadinimo „gong bath“ (gongo vonia), kurio autorius – didysis gongo meistras Don Conreaux. Be pačių gongų, Maudynėse skamba ir kiti instrumentai. Tai ir Tibeto/Himalajų dainuojantys dubenys, ir įvairūs būgneliai, kalimbos, dambreliai, šruti dėžutė, gamtos garsus atkartojantys instrumentai ir kt.
Maudynių gongo garse metu turime galimybę priartinti save prie savęs pačių, atpažinti savyje savo tikruosius jausmus, savo tikruosius poreikius ir norus.
Šią Garso terapijos rūšį galima apibūdinti kaip pasyvią meditacijos formą, kai nereikia kažkaip susikaupti, įsitempti ar, atvirkščiai, siekti atsipalaidavimo.
„Nesistenkite atsipalaiduoti – pavargsite. Savaime, natūraliai šiame gryname holistinio garso rezonanse ilsisi protas, jausmai, kūnas ir siela. Ir ne tik ilsisi, bet apsivalo, atsinaujina, harmonizuojasi, sustiprėja“, – sako Raimondas, kas antrą antradienį Maudynes gongo garse rengiantis „Studijoje Om“.
Viskas vyksta taip – ateinate į erdvę, kurioje vyks Maudynės, jei šalta ir norisi, apsimaunate šiltas kojines, atsigulate ant kilimėlio, apsiklojate apklotu ir mėgaujatės įvairių instrumentų kuriama gydančia, apvalančia ir harmonizuojančia erdve. Tiesa, prieš pasinerdami į garsų jūrą dar esate supažindinami su netrukus vyksiančiu procesu. Visgi, kaip viskas vyks, numatyti sudėtinga, nes kiekviena sesija – gongo meistro improvizacija, o kaip viskas vyks kiekvienam – labai individualu.
Kiekvienos Maudynės gongo garse yra unikalios, iš anksto nesurepetuotos, gimstančios iš tuo metu esančio pojūčio. Kiekvienas žmogus į sesiją atsineša savo energiją, o kai jos apsijungia, gongo meistras intuityviai parenka būtent tai energijų sankaupai reikalingus garsus, panaudodamas ne tik turimus instrumentus, bet ir savo balsą.
Pojūtis, kuris jaučiamas po Maudynių gongo garse, dažnai apibūdinamas kaip vidinės švaros, vidinio tyrumo, proto skaidrumo būsena. Seanso metu dažnai patiriamas kūno „nebuvimo“ jausmas, tarsi žmogus ištirptų begalinėje garsų jūroje, juntamas kažkoks sakralumas. Tiesa, kiekvienam Maudynių gongo garse poveikis pasireiškia skirtingai, skirtingai žmonės jaučiasi ir pačių Maudynių metu. Vieni jaučia įvairius pojūčius kūne – šalčio ar karščio bangas, trūkčiojimus, dilgčiojimus, vibracijas, ramybę, nepatogumą, nerimą ir panašiai, kitiems iškyla įvairūs vaizdiniai iš praeities ar ateities, treti garsų kakofonijoje išgirsta plačią amplitudę tarsi šalutinių garsų. Kartais Maudynių metu užmiegama. Tiesa, anot Raimondo, garsai mus veikia net ir nugrimzdus į miegą.
Raimondas pasakoja, kad „gongo garsas – tai ir dvasinė energija, ir fizinė garsinė vibracija. Jis persmelkia kūną, kiekvieną ląstelę, minčių bei jausmų pasaulį, energinę žmogaus sistemą, apvalydamas, suaktyvindamas, sustiprindamas. Kiekvieno žmogaus patyrimas yra labai individualus, asmeniškas ir nepakartojamas. Kiekvienas kartas būna vis kitoks, tai patyrimas šios akimirkos, čia ir dabar.“
Kaip mus veikia garsas
„Gongas – laisvės erdvė, universalioji visatos galia... Šioje erdvėje nėra vietos melui. Esu kas esu. Saugus. Atviras. Tikras. Atsiveria terpė keitimuisi – tiek dvasiniam, tiek fiziniam. Kai nebelieka priežasties sirgti, nelieka ir ligos. Natūraliai gali kilti tyro juoko pliūpsnis, ar nuriedėti skaidri ašara“, – sako gongo meistras.
Po Maudynių gongo garse seanso keletą dienų jaučiama padidėjusi psichologinė ramybė, norisi būti geranoriškiems, atviriems, suaktyvėja atjautos pojūčiai, noras daryti gerus darbus, dažniau iškyla egzistenciniai klausimai ir, žinoma, mes gyjame.
Maudynės gongo garse – erdvė sveikti ir susitikti su savimi
@ Shutterstock
» Rašyti komentarą