Šiandien kalbėsime apie radikulitą: kas tai per liga ir kaip ją išgydyti liaudies medicinos priemonėmis. Radikulitas – tai paplitusi periferinės nervų sistemos liga, kurios metu pažeidžiamos nugaros smegenų nervų šaknelės. Priežasčių, dėl kurių ištinka radikulito priepuolis — daugybė. Dažnai tai nutinka dėl stuburo traumos, medžiagų apykaitos sutrikimų, stuburo išvaržos, osteochondrozės, kurios metu stuburo tarpslanksteliniai diskai praranda savo elastingumą, plokštėja, o tarpai tarp slankstelių mažėja.
Tai nuo ko vis tik atsiranda aštrūs skausmai, kurie paralyžuoja kūną ir stabdo kvėpavimą? Viskas prasideda nuo druskų, kurios kaupiasi pažeistose tarpslankstelinių diskų vietose, ko pasekoje susidaro išvaržos, kurios, esant fiziniams krūviams, spaudžia nervų šakneles. Darant staigų kūno ar galvos judesį, sušalus, esant nugaros raumenų spazmams, ištikus traumai ar dėl intoksikacijos gali kilti šie toli gražu ne patys maloniausi pojūčiai.
Visos radikulito rūšys labai skausmingos, kartais pereinanačios į lėtines formas, tai aprimstančios, tai vėl paūmėjančios. Išskiriamos trys radikulito rūšys:
- Juosmens-kryžmens – dažniausiai pasitaikantis iš visų radikulitų. Jo požymis — stiprus juosmens skausmas, persiduodantis į klubą, kelį, pėdą, kulną. Skausmas sustiprėja judant. Ligoniui reikia vengti staigių judesių, judėti lėtai ir ramiai. Gulint lovoje, skausmo palengvinimui, patariama sulenkti kojas. Ši radikulito rūšis pasireiškia odos dilgčiojimu, šiurpuliukais.
- Kaklo-pečių - jei radikulitas pažeidžia kaklinę stuburo dalį, tai skausmas jaučiamas pakaušyje, sprande, mentėje ir petyje. Tereikia nusičiaudėti ar palenkti galvą, ir skausmas tampa nepakeliamas. Gali skaudėti ir svaigti galva, pablogėti klausa ir regėjimas.
- Krūtinės – pasitaiko gana retai, pasireiškia tarpšonkauliniu skausmu, kuris stiprėja darant kokį nors judesį. Tokiu atveju nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją.
Radikulitas gydomas fizioterapinėmis procedūromis, gydomąja mankšta. Aštrų skausmą numalšinti galima trinant šildomuoju tepalu arba korsetu ar juosta iš vilnos. Jokiu būdu nesiimkite gydyti radikulito, nebūdami tikri dėl diagnozės, tai gali turėti nepageidaujamų pasekmių. Skausmas juosmens srityje gali kilti ne tik dėl radikulito, bet ir esant kitiems susirgimams, kuomet šildymas griežtai draudžiamas. Tuo labiau į tai būtina atsižvelgti tuo atveju, jeigu nusprendėte išbandyti liaudies medicinos priemones, apie kurias mes dar pakalbėsime. Chroniškas radikulitas labai sunkiai išgydomas ir greičiausiai jums teks susitaikyti su šia problema bei priprasti su ja gyventi. O tam, kad išvengtumėte paūmėjimų, reikėtų šiek tiek save pasaugoti, vengti skersvėjų, nekelti sunkių daiktų, teisingai maitintis. Paūmėjimo atveji užsidėti kompresą arba išsitrinti šildomuoju tepalu ir apsijuosti diržą iš šuns vilnos, o jeigu tokio neturite, tai apsijuosti pūkine skara ir laikytis lovos režimo.
Vienas iš radikulito gydymo komponentų – tai teisinga mityba. Du trečdalius mitybos raciono turi sudaryti šviežios daržovės. Valgykite kuo daugiau vaisių, ypatingai bananų. Stenkitės valgyti 4 kartus per dieną. Pusryčiams reikėtų valgyti vaisius ir pieną, pietums – garintas daržoves su duona iš rupaus malimo miltų, pavakariams – šviežius vaisius ir vaisių sultis, vakarienei – šviežių vaisių ir daržovių salotas. Pasistenkite, jeigu jums leidžiama, kiekvieną rytą suvalgyti 2-3 skilteles česnako. Sergant radikulitu, iš savo raciono išbraukite riebų, keptą ir aštrų maistą, nevalgykite riebios varškės, konditerijos gaminių, negerkite stiprios arbatos, kavos.
Kaip teisingai daryti įtrynimus sergant radikulitu
Labai svarbu mokėti teisingai atlikti įtrynimus. Įtrinančiajam reikėtų sušilti rankas (galima paprasčiausiai patrinti vieną į kitą ir šiek tiek pramankštinti). Tuomet ant vienos rankos išspausti tepalo ir labai lėtai skaudamą plotą glostomaisiais judesiais, nukreiptais į viršų, įtrinti 10-20 minučių, esant labai aštriam skausmui, apsiriboti 5 minutėmis. Nepamirškite stebėti ar ant rankos vis dar yra įtrinimui skirto tepalo. Ranka neturi būti sausa. Esant reikalui užtepkite tepalo dar šiek tiek ir tęskite procedūrą. Pabaigus įtrynimo procedūrą, ligonį būtina šiltai užkloti, apkamšyti ir pasirūpinti, kad nebūtų skersvėjo ir oras patalpoje neatšaltų , nes tai tik pablogintų situaciją.
RECEPTAI
Įtrynimai iš apynių – 10 g apynių spurgų užplikyti 200 ml verdančio vandens ir iki pusės nuvirti. Įtrynimo masė paruošta.
Juodojo ridiko kompresas – jums reikės juodojo ridiko, 2 atraižų medžiagos (medvilninės arba lininės), kalkės ir šiltos pūkinės skaros. Juodąjį ridiką sutarkuokite, masę plonu sluoksniu paskleisti ant medžiagos atraižos ir iš viršaus uždenkite kita atraiža. Kompresą dėkite ant uždegiminės vietos, uždenkite kalke ir apvyniokite pūkine skara. Jausite nemalonų deginimą, tačiau stenkitės išlaikyti kompresą kiek galima ilgiau. Nuėmus kompresą, tą vietą galima patepti vaikišku kremuku.
Krienų ir bulvių kompresas – tam jums reikės po 300 g krienų ir žalių bulvių, 1 valg. šaukšto medaus. Smulkia trintuve sutarkuokite krienus ir žalias bulves, sumaišykite juos į vientisą masę ir įdėkite 1 valg. šaukštą medaus. Uždegimines vietas patepkite riebalais, ir tolygiai, per piršto storį paskirstykite paruoštą masę. Užklokite plėvele ir apvyniokite šilta pūkine skarele arba apsijuoskite diržu iš šuns vilnos. Tokį kompresą išlaikykite ne trumpiau kaip valandą.
Šildomasis maišelis iš linų sėmenų – linų sėmenis pašildykite parankiausiu būdu: orkaitėje, mikro bangų krosnelėje ar ant keptuvės, suberkite į medvilninį maišelį ir nakčiai laikykite priglaudus prie skaudamos vietos.
2023-01-24 23:06