Nemalonios žarnyno problemos: vienas gydymo būdas gali viską išspręsti

Nemalonios žarnyno problemos: vienas gydymo būdas gali viską išspręsti
@Shutterstock

Ketvirtojoje „Sveikata.lt“ laidoje prof. Limas Kupčinskas pasakojo apie naują gydymo būdą Lietuvoje, norint išvengti žarnyno ligų. Išgirdus žodį „transplantacija“ natūraliai kyla mintis apie sudėtingas, ilgas operacijas ir riziką dėl gyvybės. Iš tiesų ne visada viskas yra taip sudėtinga. Šiuo metu Lietuvoje yra taikomas naujas gydymo metodas tiems, kurie skundžiasi konkrečia žarnyno liga. Tai būtent ir yra transplantacija, tačiau visiškai kitokia nei mes galime įsivaizduoti. 

 

Transplantacijos naujovės 

 

Nuo 2015 metų Lietuvoje yra atliekama mikrobiotos transplantacija, efektyviai gydanti žarnyno uždegimą. Kaip tai vyksta? Iš tiesų pirmiausia reikia pripažinti, kad mintis, jog žmogaus išmatos gali būti naudingos gydant pacientus – stebina. Mūsų žarnyno bakterijos sudaro iki 60% žmogaus išmatų masės. Specialiai jas paruošus laboratorijoje yra gaunamas mikrobiotos ekstraktas, kuris tinka transplantacijai. Donoru gali būti bet kuris sveikas žmogus. Pirmiausia savanoriai donorai prieš tai būna patikrinami ar neturi virusinių ar bakterinių ligų. Vėliau išgavus ekstraktą, pacientui per burną yra įvedamas specialus zondas į plonąją žarną. Kartais pasitaiko atvejų, kad procedūra atliekama kolonoskopu, suleidžiant mikrobiotos į storąją žarną. Jei uždegimo atvejis lengvas – galima skirti gydymą suvartojant kapsulę per burną. 

 

Galimas ligos atkrytis 

 

Pati operacija yra atliekama tik tada, kai žarnyno infekcijos sukėlėjas yra Clostridium difficile bakterija ir kai jokie kiti gydymo metodai nepadeda. Ši procedūra yra nemokama, nes ligonių kasos apmoka gydymą ligoninėje. Transplantacija gali būti atliekama įvairaus amžiaus žmonėms. Kiek laiko po procedūros reikia praleisti ligoninėje nustato gydytojas, nes tai priklauso nuo žarnyno uždegimo sunkumo laipsnio. Dažniausiai pacientai paleidžiami po 3-4 dienų, o operacijai ruošiami yra 10 dienų. Po mikrobiotos transplantacijos žmogui pilnai pasveikus, galima gyventi visavertį gyvenimą, tačiau jei atsiranda būtinybė vartoti antibiotikus, liga gali pasikartoti. Įprastai užtenka vienos transplantacijos, tačiau esant sunkiems atvejams, gali tekti pakartoti šį metodą dar kartą. 

 

Viena iš pažangiausių technologijų 

 

Mikrobiotos transplantacija turi daug pliusų – visų pirma, tai itin efektyvus būdas žarnyno uždegimo gydymui, veiksmingumas net 90-95%. Taip pat šiai procedūrai nėra būtinas imunologinis donoro ir recipiento suderinamumas, svarbiausia yra ištirti donorą dėl užkrečiamųjų ligų. Vis dėlto, kol kas šį naują gydymo metodą Amerikos vaistų ir maisto administracija patvirtino žarnyno uždegimui, kurį sukelia tik minėta bakterija. Tačiau tai yra itin perspektyvi transplantacijos forma ir šiuo metu pasaulyje yra atliekami moksliniai tyrimai, aiškinantys šio gydymo efektyvumą gydant Krono ligą, autoimunines ligas ir netgi metabolinį sindromą. Viena garsiausių JAV klinikų, Klivlendo klinika, žarnyno mikrobiotos transplantavimą pripažino viena iš dešimties pažangiausių 2014 metų medicinos naujovių ir skyrė jai šeštąją vietą. 

 

Profilaktika, išvengiant žarnyno uždegimo 

 

Konkrečių priemonių, kurių būtų galima imtis, siekiant išvengti šio žarnyno uždegimo, nėra. Tačiau reikia nepamiršti, kad labai didelę reikšmę turi saikingas antibiotikų vartojimas, todėl gydytojai rekomenduoja kontroliuoti bet kokį antibiotikų vartojimą visose srityse, nevartoti tuomet, kai galima išvengti. Taip pat visuomet svarbu tinkamai plauti bei dezinfekuoti rankas, ypač grįžus iš sveikatos priežiūros įstaigų, kadangi čia ligos plitimas yra itin dažnas. Turėjus sąlytį su pacientu, kuriam nustatytas žarnyno uždegimas, yra būtina rankų higiena, naudojant muilą be antiseptinių priedų. Be to, pacientai turėtų naudoti individualius arba vienkartinius prietaisus, vengti kontakto su bet kokiu asmeniu, kadangi liga gali būti pernešama tiek tiesioginio, tiek netiesioginio sąlyčio metu. (pvz. per klozeto dangtį.) 

 

Daugiau apie sveikatą išgirsti bei pamatyti kviečiame kiekvieną sekmadienį, 9 val. ryte laidoje „Sveikata.lt“ per TV3!

Komentarai

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas