Pirmadienio interviu. „Joga padeda žmogui kaupti, o ne eikvoti kūno energiją,“ - jogos instruktorė Loreta Stonkutė

Apie jogą pastaruoju metu girdime daug ir dažnai, būtent todėl daugeliui tai atrodo kaip nauja, iš rytų atėjusi mada, tačiau jogos instruktorė Loreta Stonkutė papasakojo, kad net Vydūnas propagavo joga, kurios pagalba išsigydė džiovą!

Už iš tiesų labai įdomų ir išsamų inetrviu nuoširdžiai dėkojame „Respublikinei jogos mokyklai“, kurios interneriniame puslapyje bei socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rasite gausybę naudingos informacijos ir patarimų.

Kodėl verta rinktis jogą?
Šis klausimas bus užduodamas tol, kol žmonės turės skirtingą laimės skonį. Dėl šio klausimo gali kilti ginčų, nes kiekvienos krypties atstovas temps į savo pusę. Tiesų pasaulyje labai daug ir kiekvienas renkasi tą, kuri labiausiai atspindi jo gyvenimo būdą. Jogą dažniausiai renkasi tie žmonės, kurių laimės skonis visuomenės požiūriu truputėlį keistokas.  Aerobikoj bent paprakaituoji. Pilvo šokio pamokose linksmai pašoki. Kovų menuose ne tik sustiprini kūną, bet ir pasitaikius progai gali panaudoti naujus gebėjimus gindamas save. O ką veikia jogai? Sėdi lotoso pozoje arba stovi ant galvos. Kas čia įdomaus?

Kuo šis mokymas skirasi nuo kitų?
Įdomiausia jogos dalis yra nematoma stebėtojui, nes visas darbas vyksta žmogaus viduje, o ne išorėje. Kol neparagausi jogos savo kailiu, bus sunku tai suprasti. Bet labiausiai joga savita tuo, kad padeda žmogui kaupti, o ne eikvoti kūno energiją. Jei po bet kokio kito sporto jaučiatės maloniai pavargęs, tai po jogos užsiėmimo jausitės maloniai pasikrovęs, norėsis ne ilsėtis, bet kažką nuveikti.

Kodėl reikėtų rinktis būtent jogą, o ne kovinius menus, kurie irgi turi tiek filosofiją, tiek ir gyvenimo būdo nuostatas?
Dėl filosofijos ir gyvenimo būdo nuostatų. Vėlgi prisiminkime laimės skonį. Kovų menų atstovai jaučia laimę, kai gali apginti kažką, kai gali nugalėti priešą. Jogas, tikras jogas, neturi su kuo kovoti. Jis atvirkščiai, jei būtų priverstas kažkam suduoti, pasijustų labai nelaimingas. Jo laimės skonis kitas. Jis visus myli. Achimsa - yra pirmasis ir pagrindinis jogos moralės principas. Lietuviškai tai būtų - nekenk. Gyvenk ir leisk gyventi kitiems.   

Kas turėtų praktikuoti jogą? Teko girdėti, kad jogos negali praktikuoti tie, kas turi problemų su stuburu - ar tai tiesa?
O aš visada sakau atvirkščiai: kas nenaudojama, tas atrofuojasi. Kodėl šuns dantys stipresni negu žmogaus? Todėl, kad jis graužia kaulus. Kol žmonės graužė morkas, ir jų dantys buvo stipresni nei dabar, kai net nuo agurko ar obuolio nulupam žievę... Kaip tik žmonės su skaudančia nugara turi daryti asanas. Suprantate, čia jau žmogaus psichologija tokia. Visi žino, kad reikia mankštinis, kad būtum sveikas, bet kiek žmonių tas žinias taiko? Kiek žmonių kasdien mankštinasi? Mažokai. Teisinasi, kad trūksta laiko. O kai toks mažai judantis gyvenimo būdas susuka stuburą, atsiranda kitas pasiteisinimas - negaliu mankštintis, nes nugarą skauda. Labai patogu.

Visgi pagrindinė stuburo problema yra išglebę tinginukai nugaros ir pilvo raumenys. Jie turėtų padėti stuburui laikyti kūno svorį. Bet jei tie raumenukai suglebę, o dar ir apaugę riebaliukais, stuburas dar labiau kenčia. Asanos pirmiausia pagelbės stuburui tonizuodamos minėtus raumenis. Žinoma, jei jau žmogus turi išvaržą, bus sudėtingiau, čia prireiks dar ir kitų procedūrų - masažų, vertikalių vonių ir pan. Bet kai skausmas nurims, vienintelis kelias žmogui išvengti pasikartojančių priepuolių - mankšta. O jei pastebėsite mankštos, kurios moko medicinos centruose žmones su išvaržomis, pratimus, pamatysite, kad tai tos pačios jogos asanos.



Ar yra vienokių, ar kitokių apribojimų, norint praktikuoti jogą?
Apribojimai jogoje visada protingi. Žinoma, kad besilaukiančiai moteriai parinksite tik tokioj padėtyje tinkančias asanas. Žinoma, kad žmogui su skrandžio opa neleisite daryti tam tikrų pratimų. Net menstruacijų metu rinksitės kitokias asanas nei paprastai. Kiekvienas kūnas turi savo silpną vietą. Kartais reikia stiprinti ją, o kartais kažką kita, kad kitos organizmo sistemos pagelbėtų silpnajai vietai sustiprėti. Kiekvienas atvejis individualus, bet sakyti žmogui, kad jam joga visiškai netinka, dar neteko.

Ką duoda joga? Pabandykime pamodeliuoti situaciją - dirbu biure, pavargstu tiek fiziškai, tiek emociškai, man skauda pečius ir nugarą. Ar joga man padės?
Pirmiausia, jogas darbe nepavargsta. Jogas, žinoma, jei jis tikrai laikosi jogos principų, renkasi tokią veiklą, kurią labai mėgsta ir myli. Kai darbas yra daromas iš meilės, žmogus negali pavargti, jam norisi dar ir dar. Na bet tarkime, kad tai žmogus, kuris dar nespėjo rasti savo tikrojo pašaukimo ir dirba tik, kad nori valgyti. Jogos pratimai ryte jį pakraus energija, kurios užteks visai dienai. Na tarkime, diena buvo tikrai labai sunki. Tada užteks keletą minučių skirti pranajamai (kvėpavimo pratimams) ir žmogus tuoj pasijus pailsėjęs ir atsigavęs. Na o pečių ir nugaros skausmo neteks patirti, jei kasdien kūnas bus mankštinamas.


Joga sparčiai populiarėja - kaip jūs manote, kokios to priežastys? Ar šis susidomėjimas bus ilgalaikis, ar tai tik trumpa mada?
Visatoje visada viskas vyksta pagal bangos principą. Ir joga taip pat. Ji tai populiari, tai vėl primirštama. Kiek žinau, Lietuvoje pirmasis jogą propagavo Vydūnas, nes jos pagalba išsigydė džiovą, kuri tuo metu buvo neišgydoma liga. Tuo pat metu Amerikoje jogą intensyviai propagavo Jogas Ramačaraka (Viljamas Atkinsonas). Po to sekė jogos atoslūgis. Dabar banga vėl mus pasiekė. Ir reikia tuo naudotis ir džiaugtis, nes neabejoju, kad po kurio laiko vėl seks atoslūgis. Po mūsų ateisianti karta bandys mus paneigti. Toks visatos dėsnis. Bet paskui ateis karta, kuri paneigs ir juos.

Lietuvoje labai daug jogos centrų ir jų vis daugėja. Kaip neapsigauti ir pasirinkti tinkamą mokytoją bei centrą? I ką reiktų atkreipti dėmesį?
Siūlyčiau pažiūrėti į tos mokyklos žmonių veidus ir pajausti, ar tie žmonės laimingi. Jei jie laimingi ir jums patinka jų laimės skonis, vadinasi radote savo mokyklą. Kiekvienas jogos centras ir mokytojas moko jogos pagal savo laimės skonį. Yra mokytojų, kurie mėgaujasi, kai jo mokiniai padaro labai sudėtingas asanas. Jei jums nuo to irgi gera, rinkitės tą centrą. Kiti mokytojai mėgaujasi, kai jų mokiniai išsigydo ligas. Jei sergate, eikite ten, kur joga bus skirta konkrečiai gydymui. Yra mokytojų, kurie džiaugiasi, kai jo mokiniai ima keisti savo gyvenimus, kai jie ima ieškoti gyvenimo prasmės. Eikite ten, jei jums to reikia. Bandykite ir tikrai rasite. Jei mokytojo  laimės skonis bus kitoks nei jūsų, ilgai toje mokykloje neišbūsite. Ir nereikia. Bandykite kitą mokyklą. Kas ieško, tas randa.

Teko skaityti, kad būtina bent jau pagrindinius pratimus išmokti kartu su mokytoju - kitaip atsiranda rizika juos atlikti neteisingai ir šitaip sau pakenkti.
Taip. Pradžioje mokytojas būtinas. Ypač, jei turite kokią ligą. Teko sutikti žmonių, kurie savarankiškai bandydami atlikti asanas buvo susižaloję kelio sąnarius, pertempę sausgysles. Asanos juk veikia kaip vaistas. Mes juk patys nedrįstume sau savavališkai skirti hormoninių vaistų. O kai kurios asanos keičia hormoninį foną kūne. Nors žinoma, jei esate labai jautrus savo kūnui ir sugebate pajausti, kas jūsų kūną veikia teigiamai, o kas neigiamai, galite ir patys „išrasti dviratį“.

Joga daugeliui neatsiejama su vegetarine mityba, meditacija. O kai kurie net teigia, jog joga be tinkamos mitybos ir meditacijos niekada neduos norimų rezultatų. Ar sutinkate su tokia nuomone?
Aš pasakyčiau kitaip. Užsiimkite joga kasdien ir stebėkite, kaip be jokių jūsų pastangų atkrenta žalingi įpročiai, kaip be jokių pastangų susireguliuoja mityba... Žmogus pamiršta žalingus įpročius... netyčia.



Papasakokite apie save, kokios jūsų sąsajos su joga?
Tiesą pasakius, nelabai pamenu save be jogos... Ir apie sąsajas sunku kalbėti, nes jau nebegaliu rasti savo gyvenime kažko, kas nebūtų joga. Asanas pradėjau daryti „gilioje“ jaunystėje, gal kokioj septintoj klasėj. Tada dar buvo draudžiama kalbėti apie jogą. Darydavau kažkokius pratimus, kurie ateidavo į galvą, ir tik po keletos metų radau nelegalią knygą apie jogą, kur pamačiau paveikslėlius iš kurių supratau, kad mano pratimai yra asanos. Tuo pat metu jau buvau vegetarė, dėl ko teko daug ginčytis su tėvais.

Ką joga davė asmeniškai jums?
Formaliai, žinoma, galėčiau pasakyti, kad asanos padėjo man išlaikyti sveikatą, nepriaugti antsvorio, nepanikuoti dėl gyvenimo problemėlių... Bet svarbiausia - mano joga visada buvo susieta su Dievu. Ir tai aš vertinu labiausiai.  

Ką jūs mėsgstate veikti be jogos? Kokie jūsų hobiai, kaip jums patinka leisti laisvalaikį?
Turiu mažai laisvo laiko, nes be galo myliu visas savo veiklas, kuo tik tenka užsiimti. Labiausiai mėgstu kurti. Rašau knygas, tapau paveikslus. Labai daug laiko praleidžiu maldose. Skaitau ezoterinę literatūrą. Mėgstu meninius filmus. O rudenį grybauju.

Kelias į laimingą gyvenimą, tai...
Meilė.

» Rašyti komentarą