Kaip sudominti vaiką sportu?

Specialistai pataria: jei atsidūrėte aklavietėje laužydami galvą, į kokios sporto šakos klubą atiduoti atžalą, tegul jūsų sprendimą lemia mažylio amžius.

Toks amžius pats tinkamiausias vaikui pradėti lankyti gimnastiką. Neišsigąskite – pypliai sportinės gimnastikos pamokose atlieka tik bendrojo pobūdžio fizinę raidą skatinančius pratimus, žaidžia judrius žaidimus. Šie užsiėmimai ankstyvame amžiuje ugdo gerą atmintį ir savarankiškumą, gydo neryžtingumą, moko tvarkos, mandagaus bendravimo su suaugusiais žmonėmis – ypač pedagogais (pasidžiaugsite tuo, kai jūsų mažius pradės lankyti mokyklą).

Nuo ketverių iki dešimties

Kai vaikas turi pagrindinį pasirengimą, kurį suteikia sportinės gimnastikos treniruotės, jam teoriškai atsiveria keliai į daugybę kitų sporto šakų – ir pasirinkti taip pat yra iš ko (bent jau teoriškai).

Ketverių metų mergaitėms fiziniu požiūriu optimalus variantas yra meninė gimnastika, šokiai ir baletas (sinchroninis plaukimas ir dailusis čiuožimas būtų taip pat idealu, bet mūsų kraštuose apie tai galima tik pasvajoti). Užsiėmimai tokiuose būreliuose ugdo kūrybinį mąstymą, formuoja figūrą ir taisyklingą laikyseną, suteikia pasitikėjimo savimi.

4–5 metų berniukus gana lengva sudominti plaukimu, šokiais, imtynėmis ar bet kuriuo iš komandinių žaidimų. Šios sporto šakos ugdo būsimųjų stipriosios lyties atstovų valią, atsakingumą, taktiškumą, moko sutelkti dėmesį.


Dažnai vaikai lanko kelis būrelius, tačiau, specialistų nuomone, ilgainiui tikslinga būtų apsiriboti tik viena arba dviem sporto sekcijomis, atsižvelgiant į paties vaiko norus ir pasiekimus. Ypač kai priartėjama prie 8–10 metų – praktiškai įrodyta, jog tuomet vaikai jau pradeda patys rinktis, kokius būrelius pageidauja lankyti toliau.

Paaugliai

Šiame nelengvame amžiuje padidėja rizika, kad jūsų atžala tiesiog spjaus į visas treniruotes ir liausis jas lankyti. Iš dalies tai būna susiję su brendimo procesais, lemiančiais ūmius nuotaikų svyravimus, padidėjusį jautrumą ir jausmingumą – ypač sudėtingose situacijose. Be to, brendimą lydi ir bendras raumenų silpnumas, kiti fiziologiniai pokyčiai, nekalbant jau apie pirmąsias meiles. Tad ar reikia stebėtis, kad sportas tampa antraeiliu dalyku?

Jeigu nenorite, kad jūsų vaikas liautųsi sportavęs, teks įsiklausyti į jo nuomonę – galbūt paaugusiam jam pradėjo patikti visai kita sporto šaka? Esmė ta, kad paauglystėje visi mes pradedame laikyti save visiškai savarankiškomis asmenybėmis, pasirengusiomis spręsti už save. Tad suteikite savo vaikui tokią galimybę.

O kad būtų lengviau orientuotis ir jums, ir jūsų jauniesiems sportininkams, turėkite omenyje: 10–13 metų vaikams puikiai tinka komandiniai žaidimai. Darbas kolektyve – ideali pamoka, kaip bendromis jėgomis siekti tikslo ir mokėti džiaugtis pergale, kaip bendrauti ir elgtis viešumoje.

Vietoje išvadų

Sėkmingo sporto šakos vaikui parinkimo formulė iš tiesų labai paprasta. Tiesiog atsižvelkite į mažylio įgimtas fizinines ypatybes (lankstumą, vikrumą ir pan.), jo paties domėjimąsi kokiu nors sportu, ir nenuleisdami rankų ugdykite jo uolumą, darbštumą. Tai iš tiesų verta tokių pastangų, nes tinkamai parinkus fizinių krūvių pobūdį jūsų vaikas visada bus aktyvus, nuovokus, sumanus, drąsus, kartu draugiškas, mandagus, taktiškas. Nuo visų šių savybių priklauso ne tik visavertis vystymasis, bet ir sėkmė tolimesniame gyvenime. Svarbu tik nepamiršti, kad esminis dalykas čia turėtų būti paties vaiko norai: jis turi domėtis sportu, kuriuo užsiima, ir patirti iš tų užsiėmimų malonumą.

» Rašyti komentarą