Mėgstate aktyvų laisvalaikį? Štai, kas padės greičiau atsistatyti po fizinio krūvio

Siekiant sportinių tikslų svarbi ne tik pati treniruotė, bet ir atsistatymo laikotarpis. Nors dauguma mano, kad raumenys yra stiprinami sporto salėje, iš tiesų jie auga ilsintis. Tad norint efektyviai didinti savo jėgas, nederėtų į atsistatymo laikotarpį žvelgti pro pirštus.

 

Nepakankama regeneracija gali sukelti persitreniravimo sindromą. O šiam būdingi tokie simptomai kaip nuolatinis raumenų skausmas, nuovargis, imuninės sistemos susilpnėjimas, miego bei apetito sutrikimai, todėl gali būti stipriai pakenkta efektyvumui, lėtinamas ar net visiškai sustabdomas fizinis progresas. Atsistatymo trukmė priklauso nuo įvairių kriterijų: treniruotės intensyvumo, paties raumens stiprumo, treniruojamos raumenų grupės (mažos raumenų grupės, pavyzdžiui, bicepsai atsistato greičiau už dideles raumenų grupes). Natūralu, kad dauguma sportininkų siekia kuo efektyvesnio bei trumpesnio atsistatymo laikotarpio.

 

Kokybiškam poilsiui užtikrinti patariama atsisakyti griežtų dietų, tinkamai maitintis, gerai išsimiegoti, vartoti pakankamai baltymų ar naudoti įvairius vitaminų bei mineralų papildus. Gera žinia ta, kad atsistatymą gali paskatinti visiems prieinamas maisto papildas.

 

Norvegų mokslininkai dar 2020 m atliko tyrimą, kurio metu tiriant sportininkų mėgėjų organizmus buvo aiškinamasi sąsaja tarp reguliaraus omega-3 papildų vartojimo ir fizinio krūvio sukeliamos uždegiminės reakcijos. Buvo nagrinėjama ir tai, kaip uždegimo reakcijos lygis skiriasi vartojant menkių kepenų aliejų ir kitus omega-3 papildus.

 

Tyrime dalyvavo 1002 žmonės, iš kurių net 85 proc. patvirtino vartojantys omega-3 papildus. Rezultatai parodė, kad dviratininkų, reguliariai vartojusių menkių kepenų aliejų, uždegiminė reakcija į fizinį krūvį buvo mažesnė lyginant su kitais sportininkais. Tai reiškia efektyvesnį organizmo atsigavimą po sporto, kas taip pat galėtų lemti ir mažesnį raumenų skausmą. Be to, buvo pastebėta, jog reguliarus menkių kepenų aliejaus vartojimas šį teigiamą poveikį turi ir nesportuojantiems ar viršsvorio turintiems žmonėms.

 

Kodėl menkių kepenų aliejaus papildai gali lemti mažesnį uždegiminį atsaką? Tam įtakos turi CRB (C-reaktyvusis baltymas). Fizinis krūvis organizme sukelia uždegiminius procesus, į kuriuos reaguoja mūsų imuninė sistema. Kepenys ima sintetinti baltymą CRB, kuris yra vienas iš uždegimo rodiklių. Mažėjant CRB lygiui, silpsta uždegimas, o tai reiškia ir greitesnį organizmo atsistatymą po sporto.

 

Tyrimas parodė, kad reguliariai omega-3 papildus vartojančių dalyvių CRB lygis buvo mažesnis tiek prieš varžybas, tiek po jų, lyginant su dalyviais, kurie papildus vartojo nereguliariai arba išvis jų nevartojo. CRB rodikliai skyrėsi ir tarp sportininkų, vartojusių omega-3 papildus. Mažiausias CRB lygis pastebėtas tarp tyrimo dalyvių, kurie vartojo menkių kepenų aliejų. Įdomu ir tai, kad būtent šių sportininkų uždegimo lygis po sporto buvo žemiausias. Praėjus 24 val. po fizinio krūvio, dviratininkų, vartojusių menkių kepenų aliejų, CRB lygis pakilo 24 proc. mažiau, lyginant su kitais dalyviais.

 

Reikšmingo skirtumo tarp kitus omega-3 papildus vartojusiųjų ir papildų nevartojusiųjų nebuvo pastebėta. Manoma, kad reguliarus menkių kepenų aliejaus vartojimas galėtų lemti spartesnį kūno atsistatymą po fizinio aktyvumo dėl šių priežasčių: menkių kepenų aliejuje gausu vitaminų A ir E, kurie siejami su kokybiškesniu organizmo atsigavimu po sporto bei vitamino D, pasižyminčio priešuždegiminėmis savybėmis. Menkių kepenų aliejus oksiduojasi lėčiau ir jo rekomenduojamoje paros normoje yra didesnis kiekis EPR bei DHR riebalų rūgščių, lyginant su kitais omega-3 papildais. Menkių kepenų aliejus yra puikus pasirinkimas, siekiant pagerinti organizmo atsistatymą bei galimai susilpninti raumenų skausmą po fizinės veiklos.

» Rašyti komentarą