Specialistas: tinkamai neparuošę kūno fiziniam krūviui, nenustebkite patyrę traumą

@ Shutterstock

Vis daugiau lietuvių atostogoms renkasi aktyvų poilsį. Remiantis „Kantar TNS“ pernai rudenį atliktos apklausos duomenimis, net 40 proc. lietuvių slidinėja. Vis dėlto neretai tinkamai nepasiruošę poilsiautojai iš tokių atostogų namo grįžta su traumomis – patemptais raiščiais, sužalotais sąnariais ar, dar blogiau, sugipsuotomis rankomis ir kojomis.

Pasak Vilniaus „Perfectus clinica“ gydytojo traumatologo Tomo Vorobjovo, nepasiruošimas aktyviam sportui traumų tikimybę padidina ne tik slidinėjant, bet ir bėgiojant, žaidžiant krepšinį, tenisą ar užsiimant kitomis sporto šakomis.

„Pirmąkart vykstantiems į kalnus patarčiau pasirinkti fizinį krūvį pagal galimybes ir nepersistengti. Šis patarimas galioja ir pavasarį nusprendusiems keisti gyvenimo būdą bei pradėjusiems bėgioti lauke ar sportuoti treniruoklių salėje. Neretai tenka sulaukti 30-40 m. vyrų ir moterų, kurie visą gyvenimą aktyviai nesportavę staiga nutaria bėgti pusę maratono, po kurio pas mus ateina gydytis sužeistų kelių, išsuktų čiurnų, skaudančių sąnarių ar patemptų raiščių“, – pasakoja gyd. T. Vorobjovas.

Todėl pradėti sportuoti reikia iš lėto, palengva didinant krūvį. Nemažiau svarbu – tinkamas apšilimas prieš treniruotę ir raumenų tempimo, atpalaidavimo pratimai po jos. Tai, anot gydytojo, esminiai dalykai, padedantys gerokai sumažinti įvairių traumų tikimybę.

Gydymui pasitelkia natūralias organizmo savybes

Vis dėlto ką daryti jau patyrus traumą ir norint atsigauti greičiau? Gydytojas ortopedas traumatologas teigia, kad norėdami greitesnių rezultatų profesionalių sportininkų gydytojai jau kurį laiką aktyviai naudoja regeneracinės medicinos technologijas. Anot specialisto, medicinai sėkmingai „įdarbinus“ žmogaus savybę atkurti susidėvėjusius arba pažeistus audinius, organus, efektyviausias vaistas gali būti paties žmogaus kraujas, tiksliau, specialiu būdu išgauta jo plazma.

„Regeneracinės medicinos technologijos plačiai naudojamos ortopedijoje, traumatologijoje. Kaip vieną iš jų galima paminėti kraujo plazmos, papildytos augimo faktoriais – baltymais – technologiją. Šie baltymai atlieka svarbią funkciją sąveikoje tarp ląstelių, turi daugybę biologinių savybių, todėl jie pasitelkti veiksmingam gydymui ir audinių regeneracijai“, – pasakoja gydytojas.

Kaip vyksta procedūra? Iš paciento venos paimamas nedidelis kiekis kraujo, kuris centrifūguojamas. Gauta reikiama plazmos dalis kartu su minėtais augimo faktoriais sušvirkščiama į traumos pažeistą kūno vietą.

Ši technologija sėkmingai naudojama sporto medicinoje – gydant sportininkų raiščių, sausgyslių patempimus, raumenų plyšimus, ostoeartritą, stuburo patologijas. Augimo faktorių gausus serumas malšina skausmą, uždegimą, saugo nuo pažeidimų atsinaujinimo ir dažnai net būna veiksminga alternatyva chirurginėms operacijoms.


„Svarbu tai, kad gydymui naudojamas paties paciento kraujas, ši metodika nesukelia jokių organizmo šalutinių ar atmetimo reakcijų“, – pasakoja T. Vorobjovas.

Iš kraujo – ypatingų galių turintis serumas

Dar vienas gydymo metodas – „Sanakin“, sukurtas Vokietijos mokslininkų, taip pat pasitelkia natūralias organizmo savybes ir yra naudojamas gydant traumas bei sąnarių ligas. Tai biologinė terapija, kuriai naudojamas iš paciento veninio kraujo išgautų baltymų pagamintas koncentruotas serumas.

„Šiame serume yra didesnis uždegimo slopinamųjų medžiagų, skatinančių ląstelių atsinaujinimą bei augimą, kiekis. Todėl šis metodas padeda malšinti prasidėjusį uždegimą pažeistoje vietoje, skatina greitesnį gijimą, mažina skausmą, taip pat skatina kraujotaką ir audinių regeneraciją lėtinio uždegimo židinyje“, – pasakoja gydytojas traumatologas Tomas Vorobjovas.

Paruoštas autologinis koncentruotas serumas suleidžiamas į sąnarį, raumenis ar raiščius. Šis metodas, anot „Perfectus clinica“ gydytojo, naudojamas gydant traumų pažeistus raumenis ir sausgysles, taip pat sergančiuosius 1–3 laipsnių osteoartritu ar tiems pacientams, kuriems dėl sunkios būklės negalima atlikti operacijos.

Norint mažinti traumų tikimybę, mankštintis – būtina

Vis dėlto, gydytojas T. Vorobjovas pabrėžia: norint išvengti traumų, sportuoti ir stiprinti kūno raumenis būtina visus metus.

„Bėgiojimas, krepšinis, tenisas, reguliarus vaikščiojimas, įvairus fizinis lavinimas – būtini, jeigu norima tinkamai pasiruošti vasarai, norint visuomet būti sveikiems ir energingiems“, – primena specialistas.

Svarbus tinkamo pasirengimo sportui akcentas – viso kūno mankšta. Rekomenduojama tam skirti 15–20 minučių, kad kūną išmuštų nedidelis prakaitas. Galima pradėti nuo nesudėtingo fizinio pratimo ir palengva didinti jo intensyvumą, pavyzdžiui, tiesiog pasivaikščioti greitu tempu, kad dirbtų visos raumenų grupės, pataria gydytojas T. Vorobjovas.

» Rašyti komentarą