Kuo naudingi eukaliptai?

Daugelį amžių eukaliptų aliejų žmonija naudojo kaip stiprią antiseptiniu ir valomuoju poveikiu pasižyminčią priemonę. Šiandien jie populiarūs ir vertinami visame pasaulyje.

Aliejus gaminamas iš eukalipto medžio (Eucalyptus globulus) šviežių lapų ir ūglių. Jis yra stipraus aitraus šaltoko kvapo, su kamparo prieskoniu, gerai maišosi su kitais aliejais (pavyzdžiui, pušų, kedrų, ir itin – su antiseptinėmis savybėmis pasižyminčiais citrinų bei čiobrelių aliejais).

Valomasis aliejus

Eukaliptai turi šildomųjų ir sausinamųjų savybių, todėl jie tinka kvėpavimo takų ligų gydymui. Valomasis poveikis ypač praverčia darant inhaliacijas.

Eukaliptai kovoja su infekcijomis, mažina karštį ir deginimą kvėpavimo takuose. Jie taip pat stimuliuoja nervų sistemą, mažina nuovargį ir padeda susikoncentruoti.

Veikliosios eukaliptų dalys

Priskaičiuojama daugiau kaip 500 eukaliptų rūšių, tinkamų aromatinių aliejų gamybai. Kiekviena iš jų turi savitą cheminę sudėtį. Labiausiai paplitusi eukaliptų rūšis yra Eucalyptus globulus.

Eukalipto lapuose yra iki 4,5 % eterinio aliejaus, kurio pagrindinis veiklusis komponentas yra cineolis. Juose gausu raugų, organinių rūgščių, kartumynų, fitoncidų. Eukaliptų lapai skleidžia malonų aromatą, primenantį rožių kvapą, todėl jie vartojami parfumerijoje.

Eukaliptuose yra limoneno, pasižyminčio antivirusinėmis savybėmis, ir pinino – stipraus antiseptiko. Citronelolio nedaug, tačiau jis efektyviai šildo ir dezinfekuoja, pakelia nuotaiką.

Eukaliptų aliejus dažnai naudojamas kaip sudėtinė ledinukų ir vaistų nuo kosulio dalis.

Aliejaus panaudojimo galimybės

Eukaliptų aliejus yra tinkamas naudoti pačiais įvairiausiais tikslais – pradedant nuo kvėpavimo takų valymo ir baigiant urologinių infekcijų gydymu.

Stebuklingasis eukaliptas

Eukaliptus ypač mėgsta vietiniai Australijos gyventojai – aborigenai. Jie degina šio augalo lapus tam, kad numuštų karščiavimą; manoma, kad liga paliks žmogų ir išeis kartu su dūmais. Tais pačiais lapais nuo senų senovės buvo lengvinami astmos simptomai ir gydomos kitos kvėpavimo takų ligos.

Anglijoje Viktorijos laikais sausi eukaliptų lapai buvo sudedami į maišelius ir pakabinami kambaryje, kad jis maloniai kvepėtų. Tai daryta ir norint atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius.

Beje, eukaliptų lapai – vienintelis koalų maistas. Anksčiau manyta, kad jos nuolat „apgirtusios“ dėl eukaliptuose esančių alkoholių ir eterinių aliejų, ir būtent dėl to yra tokios tingios.

Skausmo mažinimas

Kadangi aliejus pasižymi šildomosiomis ir antiseptinėmis savybėmis, jo panaudojimas gali būti labai universalus. Jeigu eukaliptų įdėsite į kompresus, galėsite sumažinti deginimą, raumenų skausmus ir reumatizmą.

Raiščių patempimai

Uždėkite šaltą kompresą su 5–8 lašais eterinio eukaliptų aliejaus ir 8–11 lašų levandų aliejaus.

Nuo uždegimų

Išoriškai naudojami koncentruoti užpilai bei nuovirai, praskiestos spiritinės ištraukos (15–30 lašų stiklinei vandens) bei aliejus yra puikios antiseptinės ir uždegimą slopinančios priemonė, tinkančios:

 

  • Žaizdoms plauti;
  • Gerklei skalauti sergant angina, stomatitu (burnos gleivinės uždegimu);
  • Inhaliacijoms – laringitų, tracheitų ir ūminių bei lėtinių kvėpavimo takų infekcijų atvejais.


Gydomasis balzamas

Karšto vandens vonelėje ištirpinkite arbatinį šaukštelį vazelino ir įlašinkite:

 

  • 9 lašus eterinio eukaliptų aliejaus;
  • 5 lašus eterinio mėtų aliejaus.

 

Patepkite nedideliu gauto tepalo kiekiu odą aplink nosį, kad išvalytumėte kvėpavimo takus. Tokia procedūra padės greitai atsikratyti peršalimo apraiškų.

Nuo cistito

Kadangi aliejus turi antiseptinių savybių, jis puikiai tinka infekcinių ligų gydymui, ypač – urologinės kilmės.

Cistitą galima įveikti masažuojant apatinę nugaros ir klubų dalį. Kad pasigamintumėte masažinio aliejaus, į 25 ml migdolų aliejaus įlašinkite:

 

  • 15 lašų eterinio eukaliptų aliejaus,
  • 15 lašų eterinio šalavijų aliejaus.


Švelnus masažas su tokiu mišiniu padės palengvinti cistito priepuolį.

Liaudiškos inhaliacijos

Išvalykite kvėpavimo takus išbandę vieną kitą liaudišką inhaliacijų receptą. Štai vienas iš jų:

 

  • Į indą su karštu vandeniu įlašinkite po 4–6 lašus eterinio eukaliptų, citrinų ir kiparisų aliejaus;
  • Užsidenkite galvą rankšluosčiu, pasilenkite virš indo ir giliai pakvėpuokite.


Sergant cukriniu diabetu

Eukaliptas – vienas iš pačių stipriausių natūralių vaistų, mažinančių cukraus kiekį kraujyje ir skatinančių insulino gamybą.

Eukaliptai naudojami ir kosmetologijoje:

 

  • Siekiant išvengti plaukų slinkimo ir išnaikinti pleiskanas;
  • Esant problemiškai odai (įlašinama į kaukių ir kremų sudėtį).


Patarimai norintiems pasiruošti vaistų namuose

Namuose galima pasigaminti eukaliptų lapų antpilą. Valgomąjį šaukštą (10 g) susmulkintų lapų užplikykite stikline verdančio vandens, palikite 1 valandą termose, kad pritrauktų. Nukoškite, gerkite prieš valgį 3 kartus per dieną po ketvirtadalį stiklinės šilto užpilo. Jį galima vartoti į vidų ir išoriškai.

» Rašyti komentarą