Amžinas tėvų galvos skausmas: kaip ugdyti atžalas, kad jos tinkamai maitintųsi ir sportuotų?

@ Shutterstock

Sveikos gyvensenos įpročius svarbu suformuoti dar vaikystėje, kai organizmas auga – tada tikimybė, kad jie išliks visą gyvenimą, yra didesnė. Tačiau čia kyla amžinas klausimas: kaip tėvai turėtų ugdyti savo atžalas, kad jos neverčiamos sveikai maitintųsi ir sportuotų?
 
Geru pavyzdžiu vaikai turėtų užsikrėsti šeimoje
 
Holistiniu požiūriu žmogaus sveikatai svarbi ne tik subalansuota, saikinga ir reguliari mityba, bet ir fizinis aktyvumas, emocinis bei psichologinis balansas.
 
„Pirmoji taisyklė – sveikos gyvensenos pavyzdį savo vaikams turi rodyti jų tėvai. Visi pokyčiai pirmiausiai prasideda šeimoje. Matydami sportuojančius, aktyviai laiką leidžiančius tėvus, vaikai lengvai užsikrečia tokiu pavyzdžiu“, – sako asmeninis treneris Mantas Petrulis.
 
Jis priduria, kad norint vaiką sudominti fizine veikla, svarbu, kad jis užsiimtų jam, o ne tėvams patinkančiu sportu.
 
„Jeigu tėvai nusprendžia leisti vaikus į sportinį būrelį, svarbu, kad jis nuoširdžiai patiktų ir mažajam. Priešingu atveju tai gali sukelti atvirkštinę reakciją – vaikas ims vengti sporto, paprasčiausiai praras motyvaciją. Kartais tėvai savo neišsipildžiusias svajones bando išpildyti naudodamiesi vaiku. Jeigu vaikui patinka žaisti futbolą, tėvai neturėtų versti jo užsiimti kovos menais“, – pataria M. Petrulis.
 
Jam antrina ir Rytų kovos menų sportininkė, šokėja-choreografė, kaskadininkė ir dviejų vaikų (4,5 m. Adelės ir 1 m. Kajaus) mama Veronika Montvydienė, sakydama, kad vaikų nereikia versti užsiimti nepatinkančia veikla, nes kur kas prasmingiau parodyti teigiamą pavyzdį. „Mūsų šeima stengiasi ne tik sveikai maitintis, bet ir aktyviai leisti laiką. Vaikai, matydami, kaip jų tėtis, mama šoka, supranta, kad sportas yra sveika, todėl mielai eina į būrelius. Adelė lanko baseiną, meninę gimnastiką. Nuo kūdikystės su abiem vaikais užsiiminėjome dinamine gimnastika ir nardymais. Ir Adelė, ir Kajus puikiai nardo“, – pasakoja V. Montvydienė.

 
Žinoma moteris įsitikinusi, kad sportas vaikams yra būtinas: priešingu atveju jie neišeikvoja sukauptos energijos, todėl tampa irzlūs ar blogai miega.
 
Tėvų indėlis ugdant atžalų sveikos gyvensenos įpročius – svarbiausias
 
Sveikatai palankaus maisto technologės ir mitybos specialistės Ramintos Bogušienės teigimu, visų pirma nereikėtų sugadinti vaiko įgimtų savybių bei savo organizmo pojūčių ir nuo mažens skatinti atsakingai žvelgti į mitybą.
 
„Iš nepritekliaus laikų atėjęs sotumo kultas, deja, vis dar yra perduodamas iš kartos į kartą. Tėveliai  laksto su šaukštais, bandydami sureguliuoti vaikų valgymus ir porcijų dydį. Vaikai gimsta su įgimtu alkio ir saiko jausmu, kurį suaugusieji gali sugadinti. Kas vyksta, jeigu verčiame vaiką suvalgyti daugiau ir greičiau, nei jis gali? Toks vaikas galimai turės svorio problemų, emocinio valgymo ir virškinimo sutrikimų“, – teigia R. Bogušienė.
 
Mitybos specialistė priduria, kad net jeigu vaiko organizmas reikalauja nesveiko maisto, svarbu suprasti, kad visa tai yra ne jo noras, o tiesiog sugadintas mažojo santykis su natūraliais maisto produktais, todėl ir čia labai svarbus tėvų indėlis.
 
Tokios nuomonės laikosi ir V. Montvydienė. Žinoma moteris pataria tėvams būti atkakliems ir nenuleisti rankų, jei ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi.
 
„Mūsų dukrelė yra dariusi testą, kuriame reikėjo atpažinti sveikus maisto produktus. Ji visus juos pažįsta. Tiesa, ne visus mėgsta, bet sutinka jų paragauti. Net tada, kai vaikas netrykšta noru valgyti sveiko maisto, svarbu, kad tėveliai nenuleistų rankų, nenustotų kalbėti apie sveikatai palankią mitybą ir jos svarbą. Visiems įpročiams susiformuoti reikia laiko“, – įsitikinusi V. Montvydienė.

» Rašyti komentarą