10 situacijų: ar kviesti greitąją pagalbą vaikui?

Jūsų vaikas rėkia iš skausmo, o jūs nežinote, ko griebtis. Kaip suprasti, kuomet reikia skelbti pavojų ir kviesti greitąją, o kada – nusiraminti ir išspręsti problemą namų sąlygomis? Štai 10 tipinių situacijų, į kurias paprastai patenka vaikai, ir 10 jų sprendimo būdų.  

1. Vaikas nesėkmingai nusirito nuo kalnelio, atsitrenkė veidu į žemę ir išsimušė dantį.

Palikite greitąją ramybėje. Geriau kreipkitės į stomatologą – jis įsitikins, ar dantukas iškrito visas, ar neliko nuotrupų, kurias vaikas galėtų nuryti. Jeigu dantukas kliba, tai stomatologas nuskausmins ir jį pilnai pašalins. Pieninio dantuko netektis – nedidelė bėda, juk vietoj jo išaugs naujas, sveikas dantukas. Jeigu iškrito pastovus dantis, įdėkite jį į pieną ir įduokite dantistui. Didelė tikimybė, kad jam pavyks jį implantuoti atgal.

Jeigu smūgis į žemę buvo stiprus, tai dantukas galėjo sulįsti į dantenas. Tokiu atveju pavojus iškyla pastoviam dantukui, nes jis gali būti pažeistas nuo smūgio.   

Jeigu Jūsų vaikas švokščia ir kosėja, o Jums nepavyksta rasti iškritusio dantuko – nedelsiant kvieskite greitąją, nes greičiausiai dantukas bus patekęs į plaučius. Greitąją reikėtų kviesti ir tuo atveju, jei ant vaiko veido yra rimtų sužalojimų arba įtariate, kad vaikas galėjo stipriai susitrenkti galvą.

2.  Vaikas užsivertė ant savęs puodelį karštos arbatos.

Greitąją kvieskite, jeigu nudegimas apėmė didelį plotą arba nudegė veidas, rankos, kojos ar genitalijos. Kitu atveju, tvarkykitės savo jėgomis. Pirmučiausiai reikia nuo kūno nuvalyti deginantį skystį. Nurenkite permirkusius drabužius ir nudegintą kūno vietą pakiškite po dušu. Tai momentaliai sustabdys skausmą ir odos nudegimo plitimą.     

Nudegimo vietos netepkite sviestu, grietine, majonezu ar vazelinu. Riebalai sudaro barjerą, kuris sulaiko šilumą ir apsunkina nudegimą. Esant pirmo laipsnio (paraudusi oda) ir antro (pūslės) nudegimui, naudokite antibakterinį tepalą nuo nudegimo. Sugirdykite vaikui nuskausminamųjų, pvz. paracetamolio arba ibuprofeno.

3. Jūsų brangenybę apkandžiojo kitas vaikas.

Skubiai skambinti greitajai nereikėtų. Atminkite, žmogaus burna – viena iš nešvariausių gamtoje. Praplaukite įkandimo vietą muilu ir šiltu vandeniu, iš viršaus užtepkite antibakterinio tepalo ir užriškite tvarstį. Dėl visa ko užsirašykite vizitui pas pediatrą – jis turėtų apžiūrėti įkandimo vietą, o esant užkrato rizikai, išrašyti antibiotikų.

4. Vaikui įgėlė bitė.

Jeigu vaikas alergiškas bičių nuodams, kvieskite greitąją. Ypatingai jautriems vaikams gali kilti stipri reakcija, iššaukianti net anafilaksinį šoką. Alerginės reakcijos simptomai pasireiškia per apsunkintą, su švilpimu kvėpavimą, apsunkintą ryjimą, veido, gerklės ar burnos ištinimą, dilgėlinį odos pašiurpimą, kuris išplinta plačiai nuo įgėlimo vietos, galvos svaigimu.  

Net jeigu Jūsų vaikas nealergiškas, pirmiausia ką turite padaryti, tai ištraukti geluonį, nes nuodai per jį pasklinda per kelias sekundes.

5. Keisdama seilinuką, pastebėjote raudonas dėmes ant viso mažylio kūnelio.

Netrukdykite greitosios pagalbos darbuotojų. Dilgėlinė (alerginis bėrimas) – labai dažnai sutinkamas tokio amžiaus vaikų tarpe. Ji gali atrodyti siaubingai dėl to, kad pažeidžia didelius kūnelio plotus, tačiau skelbti pavojaus nereikėtų.


Alerginę reakciją iššaukti gali daugelis dalykų: muilas, šampūnas, kremas nuo saulės, antklodė, naujas drabužėlis, net temperatūros pasikeitimas. Poveikio sumažinimui panaudokite antihistaminines priemones. Tačiau jeigu vaikui ištino lūpos ar liežuvis, jį pykina, jo kvėpavimas netolygus – tuomet nedelsiant kvieskit greitąją!     

6. Vaikas iškrito iš vežimėlio. Ant galvos didžiulis gūzas.

Nekvieskite greitosios, geriau leiskite vaikui išsiverkti ir išsirėkti. Jeigu jis pats atsistojo ant kojų, tai su juo viskas tvarkoje. Galvoje susitelkusi krūva įvairių kapiliarų, todėl gūzo dydis gali būti milžiniškas. Tai nesietina su traumos rimtumu. Dauguma galvos traumų ankstyvo amžiaus vaikams  greitai praeina.

Jei Jūsų vaikas dar neturi vienerių metų, būtinai parodykite jį gydytojui. Vyresnius vaikus reikėtų keletą valandų tiesiog pastebėti. Jeigu per tą laiką nepasireikš vėmimas, mieguistumas ar kiti įtartini simptomai, tuomet viskas gerai.

7.  Kažkoks žioplys atsitrenkė į Jūsų automobilio šoną. Vaikas sėdi savo kėdutėje ir rėkia.

Jeigu vaikas per 15-20 minučių nenurims, tuomet kvieskite greitąją. Nors vaikiška automobilinė kėdutė patikimai apsaugo vaiką, tačiau ištisinis verksmas gali byloti apie tai, kad Jūsų brangenybė avarijos metų patyrė smūgį. Šiuo atveju gydytojas turėtų įvertinti  ar tai tikrai tiesa.

Iškelkite vaiką iš automobilinės kėdutės ir nuraminkite. Kreipkitės į gydytoją tuo atveju, jei šlapime pastebėsite kraujo, o ant kūnelio – dideles kraujosrūvas nuo diržų.  

8. Kažkas papuolė vaikui į akį.

Jeigu buvo pažeistas akies obuolys, nedelsiant kvieskite gydytoją. Problema tame, kad tai nustatyti dažniausiai būna sudėtinga dėl gausaus kraujavimo. Odelė aplink akį labai plona, todėl ir nedidelė trauma gali atrodyti daug baisiau nei yra iš tikrųjų. Jeigu vaikas negali atmerkti ar vartyti akies, tai reiškia, kad akies obuolys pažeistas.

Jeigu prakirstas antakis ar akies vokas, tai būtina sustabdyti kraujavimą ir iškviesti gydytoją, kad susiūtų žaizdą.

Jeigu viskas tvarkoje, tuomet uždėkite ledo ir nesistebėkite, kad akis išliks ištinus keletą dienų.

9. Vaikas nukrito ir prisikando liežuvį.

Jei per 10-15 minučių Jums nepavyks sustabdyti kraujavimo, kvieskite greitąją. Liežuvyje yra daug kraujagyslių, todėl kraujavimą stabdyti reikėtų su švaria, šaltame vandenyje suvilgyta skepetėle. Atminkite, kad verkimas kraujavimą tik sustiprina. Po traumos venkite duoti vaikui sūdyto ir rūgštaus maisto. Vietoj to geriau valgyti ledus ir gerti atvėsintus pieniškus kokteilius.

10. Vaikas gurkštelėjo alkoholio.

Kvieskite greitąją tik tuo atveju, jei negalite nustatyti kokį kiekį išgėrė vaikas. Alkoholis suaugusius ir vaikus veikia vienodai. Tik vaikams reikia kur kas mažesnio kiekio, kad apgirstų. Be to, alkoholis iššaukia staigų cukraus kiekio sumažėjimą kraujyje. Vaikų cukraus kiekis kur kas mažesnis nei suaugusiųjų, o tai gali privesti iki mirties.  
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Zivile
2014-03-09 14:01
Klausykit,as pries 4paras,visa nakti skambinejau i greitaja,nes 5m dukrytej negalejau numust temperaturos,kuri buvo ~40.Spekit ar atvaziavo?
Nesvarbu
2012-05-15 21:28
Manau kad nereikia ir nebutina eiti pas daktarus ir beto reikia tureti savo vaistinele arba binta
kestas
2012-02-13 02:23
o jus man dabar pasakykit del kurio atvejio is siu atvziuos musu greitoji . mano mociute gulejo mirties patale pasakem kad rekia is skausmo ir panasiai . atvaziavo uz beiveik visos valandos nors ligonine 5 min kelio. ir isvaziuojant pasake daugiau neskambinkit nevaziosim . mes vaziujam tik labai rimtais atvejais...
Mama
2012-02-02 20:17
Na, jei vaikas griūtų ir išsimuštų dantį - tikrai kreipiausi į medikus, kad patikrintų nuo smegenų sukrėtimo
laba
2012-02-01 22:19
pasiskaitykit, mielos mamos. Nes kartais tikrai veltui pergyvenat ir stresuojate.