Vaikų angina - nemaloni, bet įveikiama

Tikriausiai kiekvienai mamai anksčiau ar vėliau tenka susidurti su angina. Nutinka ir taip, kad mažylis suserga ja po kelis kartus per metus – juk ligą pasigauti nėra labai sunku: užtenka šiek tiek pašalti, pavaikščioti šlapiomis kojytėmis (kokie vaikai nemėgsta turkštis balose?), išgerti šalto gėrimo arba suvalgyti ledų, ir ji tuoj pat prikimba. Kaip ją sustabdyti?

Pirmiausia, ką reikia padaryti – tai paguldyti mažylį į lovą. Lovos režimas būtinas ne tik tada, kai pakyla aukšta temperatūra, bet ir jai nukritus – dar 2–3 dienas po to, kai ji normalizuojasi. Esmė ta, kad sergant angina neretai sutrinka širdies ir kraujagyslių, šlapimo ir kitos organų sistemos. Geriausia šį laikotarpį „išgulėti“ ir nerizikuoti, kad nekiltų kokių nors nepageidaujamų komplikacijų.

Kad ir kokia anginos forma serga jūsų atžala, reikia iš karto pradėti duoti gerti kaip galima daugiau šiltų skysčių. Puikiai tiks puodelis arbatos su citrinos griežinėliu, kompotai, kisieliai, mineralinis vanduo, erškėtuogių ir putinų nuoviras, vaisių sultys ir panašiai. Dideli išgertų skysčių kiekiai padės greičiau pašalinti iš vaiko organizmo toksiškus produktus, neleis jiems kauptis – ypač tada, kai pakyla aukšta temperatūra.

Nulupkite žievelę nuo 2–3 citrinos griežinėlių, pašalinkite baltąją dalį ir dėkite po vieną vaikui į burną, kuo arčiau gerklės. Idealiu atveju reikėtų iščiulpti sultis, o po to nuryti. Tačiau net jeigu vaikas ir nepraryja citrinos, ji vis tiek atliks savo darbą. Po 3 valandų galima pakartoti šią procedūrą. Jeigu liga dar tik prasideda, kai kuriais atvejais to visiškai užtenka, kad ji toliau neprogresuotų, tad nebeprireikia medikamentinio gydymo.

Jeigu ant tonzilių atsirado apnašų, niekur nedingsite – teks skalauti. Vaistinėse galima įsigyti spiritinių medetkų, eukaliptų, jonažolių ištraukų. Atskieskite 1 arbatinį šaukštelį tinktatūros puse stiklinės vandens ir plaukite gerklę po 5–6 kartus per dieną. Galima sutrinti į košelę 1 česnako galvutę, užpilti ją 1 stikline verinto vandens ir kas pusvalandį šiuo skysčiu skalauti gerklę. Svarbu, kad skalavimui naudojamas skystis būtų šiltas ir nepatektų iš vaiko gerklytės į ausis. Kad išvengtumėte protestų ir nemalonių pojūčių, paverskite skalavimą žaidimu: tegul mažylis paima į burną truputėlį skysčio, užverčia galvą ir kartoja „ko-ko-ko“.


Po skalavimo duokite vaikui sučiulpti antiseptinį ledinuką. Jeigu neturite pirktinių, nieko baisaus – saldainių galima pasidaryti ir namų sąlygomis: tiesiog smulkiai sutarkuokite morką (jums reikės 2 valgomųjų šaukštų), sumaišykite su 1 valgomuoju šaukštu medaus, 20 lašų propolio tinktatūros, 1 arbatiniu šaukšteliu citrinos sulčių ir 1 arbatiniu šaukšteliu šaltalankių arba erškėtuogių aliejaus. Jeigu skausmai tokie stiprūs, kad vaikas negali ryti, galima įmaišyti 0,5–1 ml 10 % lidokaino tirpalo. Viską išmaišykite, pakabinkite pusę arbatinio šaukštelio ir paprašykite, kad vaikas lėtai čiulptų.

Nepamirškite dar dviejų laiko patikrintų priemonių – medaus ir aviečių uogienės. Šauniausia tai, kad šie produktai ne tik padeda įveikti gerklės skausmą, bet taip pat ir labai mėgstami mažųjų smaližių. Pasidarykite pramogą – ištepkite uogiene arba medumi gilią lėkštę ir pasiūlykite mažyliui ją išlaižyti. Savaime suprantama, pasipriešinimo nebus jokio, o jūs išpešite labai daug naudos – visų pirma, užimsite vaiką, be to, priversite jį įtempti liežuvio šaknį, pagerinsite kraujotaką gerklėje ir ją dezinfekuosite.

Darykite šildomuosius kompresus. Paimkite 2 dalis medaus, 1 dalį alavijų ir 3 dalis degtinės. Suvilgykite šiuo mišiniu kelis marlės arba binto sluoksnius, uždėkite ant kaklo (arčiau žandikaulio), uždenkite plėvele ir apvyniokite šalikėliu. Kompresas keičiamas 3 kartus per dieną, o nakčiai būtina padaryti naują.

Ūmiuoju ligos periodu darykite varškės kompresus – ši procedūra padės įveikti netgi labai stiprius skausmus. Į lininį audinį įvyniokite 100 g varškės (ji neturi būti šalta) ir pridėkite po vaiko žandikauliu. Ant viršaus uždėkite plėvelę, apvyniokite šaliku. Ryte varškė turi būti sukietėjusi.

Neskubėkite kovoti su pakilusia temperatūra – jeigu ji nesiekia 38,5 laipsnio, gerti vaistų nuo jos nereikia. Aukšta temperatūra naikina ligą sukeliančias bakterijas. Naktį, jeigu ji ima kilti, duokite mažyliui sirupo (paracetamolio arba ibuprofeno pagrindu).

Apmaudu, tačiau neretai nutinka taip, kad tenka pasitelkti į pagalbą „sunkiąją artileriją“ – antibiotikus. Tai gali būti purškalai (pavyzdžiui, fuzafungino pagrindu), sirupai ir tabletės (ampicilinas, amoksicilinas, makrolidai). Geriausia, žinoma, pasirodyti gydytojui ir vartoti tas priemones, kurias jis išrašo, nes eksperimentai namuose sėkmingai baigiasi ne visada.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Kamile
2012-05-15 08:45
Aš pati visą vaikystę prasirgau angina ir sinusitu. Dabar tas pats ir dukrai