Kas kaltas dėl žemo berniukų ūgio?

Nauji tyrimai rodo, kad moterims, kurios vartojo vaistines priemones, padedančias pastoti, gimsta neaukšti vaikai. Paaiškėjo, kad 3–10 metų amžiaus berniukų, kurių mamos vartojo tokius preparatus, ūgis buvo vidutiniškai 3 cm mažesnis nei tų jų bendraamžių, kurių mamos pastojo be problemų. Iš esmės tą patį būtų galima pasakyti ir apie mergaites, tačiau jų ūgio skirtumai ne tokie akivaizdūs.


Tyrėjų teigimu, šie rezultatai buvo visiškai netikėti, nes ankstesni tyrimai rodė, kad vaikai, gimę po ekstrakorporalinio apvaisinimo (tam taip pat naudojami preparatai, padedantys pastoti), būdavo aukštesni už natūraliai gimusius. Kiti tyrimai turėtų parodyti, ar vyresniame amžiuje šis ūgių skirtumas niveliuojamas.

Vis dėlto mokslininkai susilaukė ir kritikos. Jų oponentų teigimu, įrodymai, kad šie preparatai kaip nors lemia berniukų ūgį, yra nepakankami ir neįtikinami. Visiems puikiai žinoma, kad vaiko ūgis priklauso nuo jo tėvų ūgio, kūno sudėjimo bei svorio. Augimui įtaką gali daryti labai daug veiksnių – tiek aplinka, kurioje augama, tiek maistas, kuriuo maitinamasi, nors negalima atmesti ir tikimybės, kad kiaušidžių stimuliacija medicininiais preparatais vaiko ūgiui taip pat daro poveikį.

» Rašyti komentarą