Gydomasis masažas ir kvėpavimo gimnastika vaikams

Persirgus gripu, dalis suaugusiųjų suserga bronchitu. Tiesa, taip būna toli gražu ne visada, tačiau vaikams – labai dažnai. Kodėl? Esmė ta, kad vaikų trachėjos ir bronchų spindis labai mažas, todėl netgi nežymaus uždegimo atveju kaupiasi gleivės ir progresuoja liga. Kvėpavimo sistema baigia formuotis tik apie dvyliktuosius gyvenimo metus, todėl jeigu jūsų atžala jaunesnė, vien vaistų, lengvinančių atsikosėjimą, neužteks. Išmėginkite gydomąjį masažą ir kvėpavimo gimnastiką.

Masažo schema

Masažą reikia atlikti paguldžius vaiką tam tikra poza: dubuo – į viršų, galva nuleista žemyn, kad skrepliai iš apatinės bronchų ir plaučių dalies kiltų aukštyn. Paguldykite vaiką pilvu ant volelio. Iš pradžių patrinkite nugarą dvi minutes paprastais judesiais, kol oda paraus.

Dabar apčiuopkite tarpus tarp kiekvieno šonkaulio, pastuksenkite juos pirštais. Juose yra arterijų, venų, nervų galūnėlių, kuriuos stimuliuodami suaktyvinsite kvėpavimą. Pradėti reikia nuo apatinės dalies ir kilti į viršų. Stuksenti galima vidine pirštų puse arba suglaudus juos „laiveliu“ – tokiu atveju prisidės ir vakuumo efektas, kuris dar labiau pagerins kraujotaką.

Lengvai suspauskite vaiką už šonų ties diafragmos pagrindu, taip pat iš apačios į viršų. Pasodinkite vaiką ir leiskite jam atsikosėti. Pakartokite 2–3 kartus.

Paverskite vaiką ant šono ir atlikite tuos pačius veiksmus, tada tą patį padarykite ir iš kitos pusės. Stuksenti geriausia delnų šonais.

Jeigu norite sustiprinti efektą, pažaiskite: vaikas paimamas už kojų ir vedžiojamas ant rankų. Šis būdas tinka net visai mažiems vaikams. Jeigu paimsite mažylį už kojų, jis refleksiškai „eis“ rankutėmis. Tegul po žaidimo jis vėl atsikosėja.

Masažo atlikimo sąlygos

  • Kūno temperatūra turi būti normali, antraip masažas dar labiau įkaitins vaiko organizmą. Mažylis turi būti ne jaunesnis nei 6 mėnesių amžiaus.
  • Vaikui nėra gerklų ir trachėjos uždegimo, nes priešingu atveju dėl spazmų skrepliai negalės pasišalinti.
  • Kambario temperatūra – ne aukštesnė kaip 25 laipsniai, drėgmė – ne mažiau kaip 65 %. Galite uždėti ant radiatoriaus šlapią rankšluostį.
  • Kosulys turi būti drėgnas. Iš pradžių patartina keletą dienų gerti gydytojo išrašytus vaistus, skystinančius skreplius. Duokite daugiau šiltų gėrimų.
  • Masažas daromas dukart per dieną – valandą prieš valgį arba dvi valandas po jo ir valandą prieš miegą. Pirmuoju atveju išvengiama vėmimo, antruoju – skrepliai mažiau trukdo miegoti.

 

Profilaktika

Vaikai, kitaip nei suaugusieji, dažniausiai kvėpuoja burna, tad šaltas oras ir infekcija tiesiogiai patenka į bronchus ir plaučius. Reikia, kad vaiko vietinis imunitetas šiuose organuose būtų stiprus. Sustiprinti jį padės toliau aprašomi pratimai.

Iki dvejų metų. Tiks minutės ar dviejų minučių trukmės paglostymai. Svarbiausia, kad jie būtų švelnūs – vaikų oda labai jautri, be to, mažyliams aktyvūs judesiai yra nepriimtini. Kitas variantas – tapnojimas. Ant padukų ir delnų yra aktyviųjų taškų, kurių masažavimas gerina kraujotaką nosiaryklėje (o juk ji – pirmieji vartai, kuriuos turi įveikti virusai ir bakterijos). Kad vaikui būtų nenuobodu, pasekite jam pasakų ir istorijų apie peliukus, drambliukus ir kitus gyvūnėlius, kurie „tapnoja“ ant mažylio pėdučių arba delnukų.

Nuo trejų iki šešerių metų. Padėkite ant stalo plunksną arba gabaliuką vatos. Tegul mažylis pabando juos nupūsti tai lengvu vėjeliu, tai „uraganu“. Taip dirba apatinė plaučių dalis, kuri kvėpuojant „įprastu režimu“ dažniausiai lieka pasyvi.

Pūskite oro balionus – tai gera plaučių mankšta (juk teks pūsti stipriai, ir ne kartą). Kai vaikas pripūs balioną ar du, tegul pučia muilo burbulus. Pakeiskite šias užduotis kelis kartus. Jėgos ir kvėpavimo tempo kaitaliojimas pakaitomis ventiliuos atskiras plaučių dalis.

Duokite vaikui šiaudelį ir indą vandens (žinoma, geriausia taip žaisti vonioje) – tegul pučia povandeninius burbulus.

Nuo septynerių metukų. Tegul vaikas giliai įkvepia, sulaiko kvėpavimą, kol mama suskaičiuos iki 3–4, o tada staigiai iškvepia. Pakartokite 5–7 kartus. Tokiu būdu organizmo ląstelės gauna daug daugiau deguonies, o tai savo ruožtu skatina toksinų šalinimąsi ir didina atsparumą virusams bei bakterijoms.

Dar vienas smagus pratimas: tegul vaikas mojuoja rankomis lyg sparnais, sulaiko kvėpavimą porai sekundžių, lėtai nuleidžia „sparnus“ ir taip pat lėtai juos pakelia. Taip iškvepiant savo formą atgauna daugiau alveolių, o įkvepiant gaunama daugiau deguonies.

Svarbu kasdien

Išeikite su vaiku pakvėpuoti grynu oru, toliau nuo gatvių ir kelių. Praleiskite lauke bent po 40 minučių per dieną. Kelionė nuo namų iki mokyklos ir atgal neskaičiuojama.

Tegul vaikas pakaitomis nuleidžia minutei kojas tai į 40 laipsnių temperatūros vandenį, tai į 30. Jeigu mažylis tik ką parėjo iš lauko, pradėti reikia nuo šiltos vonelės, jeigu buvo namie – nuo vėsios. Po to kojos gerai nutrinamos rankšluosčiu. Lygiai taip pat galima grūdinti ir rankutes. Šios procedūros padės kraujagyslėms adaptuotis prie besikeičiančių sąlygų, tad šaltyje jos staigiai nebesusitrauks, vos išėjęs į lauką vaikas nepradės šalti, o tai reiškia, kad pavyks išvengti peršalimo ligų.

» Rašyti komentarą