Tėveliai neretai skundžiasi, kad negali atsiginti patarėjų – patarimais žarstosi visi, kas netingi, pradedant nuo mamos antros eilės pusseserės, baigiant kirpėja. Ir nors dalis šių patarimų gali būti tikrai naudingi, yra tikimybė, jog išgirsite ir įsisenėjusių mitų, kurie, užuot padėję, gali tik pakenkti. Paneigiame populiarius mitus, kuriais dažnai tiki mažylių tėvai.
Mitas: mamai susirgus, maitinimą krūtimi būtina nutraukti
Tiesa: nors tai priklauso nuo ligos pobūdžio, mama dažniausiai ir toliau gali maitinti krūtimi. Mamai susirgus, pertrauka nuo maitinimo krūtimi kūdikio neapsaugos nuo negalavimo, todėl, kad ligos simptomus pajuntame keliomis dienomis vėliau, infekcijai jau įsitvirtinus mūsų organizme.
Kai maitinanti mama pasijunta blogai, ligos sukėlėjus ji jau būna perdavusi ir vaikui, tad geriausias būdas apsaugoti jį nuo sunkesnio susirgimo – ir toliau maitinti krūtimi. Taip kartu su mamos pienu jis gaus antikūnų, kurie padės sustiprinti mažylio imuninę sistemą. Svarbiausia, kad serganti mama nepamirštų pasirūpinti savimi – gautų tinkamą gydymą, daug ilsėtųsi, valgytų įvairų maistą bei gertų pakankamai skysčių.
„Naujagimio mamai susirgus, maitinimo nutraukti tikrai nereikia, net jei yra paskirti antibiotikai dėl kokios nors infekcijos. Jeigu kyla kokių nors klausimų ar abejonių, rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Jis pakonsultuos, kurie vaistai su žindymu suderinami, o kurie ne, tačiau didžioji dauguma yra derinami kartu su vaiko maitinimu krūtimi. Išimtis – jeigu mamai yra paskirtas su chemoterapija ar priešvėžiniais vaistais susijęs gydymas – tada reikėtų pasikonsultuoti atidžiau. O visais kitais atvejais toliau maitinti galima ir reikėtų“, – patarimu dalijasi Kauno Neonatologijos klinikos vadovė profesorė Rasa Tamalienė.
Mitas: naminis gyvūnas kūdikiui sukels alergiją
Tiesa: būsimų tėvų įsitikinimas, kad naminis gyvūnėlis būtinai sukels kūdikiui alergiją, – neteisingas. Saugant vaikus nuo naminių gyvūnų, neleidžiate pasireikšti alergijos simptomams, tačiau alergijai vystytis tai nesutrukdys. Priešingai, mokslininkų atlikti tyrimai rodo, jog namuose auginamas gyvūnas gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ir sumažinti kūdikių alergijos riziką.
Dažnai alergijos atsiranda dėl namuose esančio pernelyg didelio sterilumo. Tačiau gyvūnai, kurie būna tiek viduje, tiek ir lauke, kartu parsineša įvairių mikrobų, su kuriais susipažinusi kūdikių imuninė sistema vėliau ne taip stipriai reaguoja į alergenus. Tad jei kūdikis auga toje pačioje aplinkoje su gyvūnu, mažiau tikėtina, kad ateityje vaikui pasireikš stipri alergija.
Mitas: kūdikiui geriausia miegoti tyliame kambaryje
Tiesa: tyla gali apsunkinti ramų kūdikio miegą. Kūdikiai, ypač labai maži, geriau miega triukšmingoje aplinkoje. Visai nenuostabu – mamos gimda nėra izoliuota nuo garsų, tad ką tik gimęs vaikas yra įpratęs prie įvairaus triukšmo.
Jei norite, kad kūdikis geriau miegotų, pratinkite jį prie namams būdingų garsų. Į pagalbą galite pasitelkti „baltą triukšmą“, kuris padės užblokuoti bet kokius staigius garsus, kurie galėtų prabudinti kūdikį – gatve važiuojantį sunkvežimį ar mašinos garso signalą. Baltas triukšmas daugumą kūdikių ramina – ypač jei keliami garsai primena mamos gimdoje girdėtus garsus.
Mitas: kad kūdikis neperšaltų, svarbu jį storai aprengti arba išvis nevesti į lauką
Tiesa: net kai šalta, išeiti pasivaikščioti į lauką su kūdikiu reikia, tačiau geriau jį rengti plonais sluoksniais tam, kad jis pernelyg neperkaistų ar nesušaltų. Pūstos ar itin storos medžiagos rūbai ne visuomet užtikrina šilumą, o tam tikrose situacijose netgi gali kelti vaikui pavojų. Stori ir pūkiniai viršutiniai rūbai ypač netinkami automobilio kėdutėje – jie pernelyg atlaisvina saugos diržus, o kilus avarinei situacijai yra linkę susislėgti, todėl kūdikis tokiu atveju nėra saugiai pritvirtintas.
Reikėtų aprengti kūdikį taip, kaip esate apsirengęs pats, o tuomet pridėti dar vieną papildomą rūbų sluoksnį. Pavyzdžiui, jei jūs dėvite marškinius, ploną megztuką ir džinsus, kūdikį vilkite šliaužtinukais, marškinėliais, megztiniu ir kelnėmis. Nepamirškite, kad šilumos prideda ir ant vežimėlių ar automobilio kėdučių esantys lietaus skydai – jūs norite, kad vaikui būtų šilta, o ne per karšta. Dėl saugumo tamsiu paros metu taip pat svarbu naudoti atšvaitus – juos galite užkabinti ant kūdikio vežimėlio.
Mitai apie mažylių sveikatą, kuriuos privalu pamiršti
@ Shutterstock
» Rašyti komentarą