10 dalykų, kurių žinojimas gali išgelbėti vaiko gyvybę

Savaime suprantama, kad tėvai labiausiai už viską pasaulyje jaudinasi dėl savo atžalos. Deja, vien to neužtenka – reikia pasirūpinti, kad vaikas žinotų viską, kas iš tiesų yra gyvybiškai svarbu. Šios žinios gali išgelbėti jo gyvybę. Tad ko gi reikėtų išmokyti? Ar jūsų vaikui visa tai jau žinoma?

Kelias ir automobiliai

Kelių eismo taisyklių reikia pradėti mokyti iš karto, kai tik mažylis ima kreipti dėmesį į judančius objektus. Vaikas turi suprasti, kad prie automobilių artintis negalima, kol jie nesustoja, kad negalima po jomis lįsti ar už jų slėpts. Vyresniems vaikams reikėtų paaiškinti, kad vairuotojui labai sudėtinga staiga sustabdyti automobilį. Vaikas turi suprasti, kad yra dar mažas  ir kiti gali jo nepamatyti.

Vanduo

Sunku vaikui paaiškinti, kas yra mirtis. Ir netgi nesinori, kai tenka. Tačiau jeigu mažylis gyvena kaip pasakoje, jis nėra saugus. Jau 4,5 metukų amžiaus mažylis turi suprasti, kas yra skendimas ir kuo tai gali baigtis. Paaiškinkite, kaip reikia elgtis prie baseino, ežero, upės ar jūros, ir nepamirškite papasakoti apie šulinius.

Langai

Vaikas turi kaip galima anksčiau įsisąmoninti, kad langas kelia pavojų, jeigu per jį persisveriama. Juk mažyliai, kurie mato animaciniuose filmukuose skraidančius superherojus, to dažniausiai visiškai nesuvokia. Jie tiesiog negali patikėti, kad animacinis personažas gali kristi į žemę ir likti gyvas, o paprastas žmogus – ne.

Elektra

Kol vaikas dar mažas, nuo šio pavojaus apsaugoti jį paprasta – uždėjai apsauginį dangtelį, ir ramu. Vis dėlto kai jam sueina 4–5 metai, tokių saugumo priemonių jau nebepakanka.

Paaiškinkite atžalai, kokia pavojinga gali būti elektra, kodėl negalima kišti į lizdą įvairių daiktų ar pilti ant jų vandens. Šiuo atveju reikėtų paieškoti mokomųjų filmukų, kad mažylis suprastų galimas pasekmes. Gal tai pasirodys žiauru, tačiau veiksminga.

Žmonės

Kaip bepasuksi, mažam vaikui didžiausią pavojų tikriausiai kelia žmonės. Būtinai paaiškinkite jam, kaip reikia elgtis su nepažįstamaisiais.

Atkreipkite mažylio dėmesį į tai, kad svetimas žmogus gali siūlyti jam dovanėlių ar saldumynų, o po to išvežti toli nuo mamos ir tėčio. Be to, vaikas turi suprasti, kad be tėvų ir gydytojo niekas kitas neturi teisės jo liesti ar išrengti.

Vyresnis vaikas turėtų suprasti ir ramiai priimti tai, kad kas nors gali iš jo ką nors atimti. Tai būtina tam, kad ekstremalioje situacijoje jis neišsigąstų ir nepasimestų, kad galėtų pabėgti nuo chuliganų.

Šuniukai, kačiukai ir pelytės

Pridėkite prie šio sąrašo ir kitus naminius gyvūnėlius. Tiesa ta, kad niekada negalima žinoti, kuo jie serga. Toksoplazmozė, ornitozė ir panašiai – tai tik ledkalnio viršūnė. Vaikas turi suprasti, kad prie svetimų šuniukų ar kačiukų be suaugusiojo artintis negalima, o tuo labiau – griebti jų už ausies, uodegos ar letenos. Kad vaikas nebijotų gyvūnų, galima jam paaiškinti, kad gyvūnų būna ir gerų, ir blogų. Ne visi jie gerai išauklėti, o išsiaiškinti, kas koks yra, labai sunku.

Laukiniai gyvūnai

Jeigu vedatės atžalą į zoologijos sodą, pasirūpinkite jos saugumu. Mažylis turi suprasti, kad gauruota miela meškutė iš tikrųjų yra laukinis žvėris, kuris gali užpulti žmogų, jeigu kas nors nepatiks, todėl nereikia jos provokuoti. Paaiškinkite, kad gyvūnai gali netinkamai suprasti kai kuriuos veiksmus ir pradėti gintis, todėl geriau per daug nesiartinti prie narvų, o tuo labiau – nekišti rankų į vidų ir nešerti gyvūno.

Griaustinis ir žaibas

Ši informacija labai svarbi tuo atveju, jeigu kur nors išvykstate ir paliekate vaikus namie. Paaiškinkite, kada ir kaip griaudžia perkūnija, kur reikia slėptis, jeigu smarkiai žaibuoja.

Ugnis ir pirotechnika

Atminkite, kad vaikus labai vilioja ugnis ir viskas, kas su ja susiję. Jeigu nenorėsite patenkinti atžalos smalsumo, ji tai padarys pati. Paaiškinkite, kuo gali baigtis žaidimai su ugnimi, visus galimus pavojus, kad be suaugusiojo priežiūros tuo užsiimti negalima.

Statybvietės ir kanalizacijos liukai

Įspėkite vaiką, kad ant kanalizacijos dangčių geriau nelipti. Dėl statybų viskas ir taip aišku – duobės, plytgaliai, atliekų kalnai ir krintantys daiktai. Be to, apleistose statybvietėse galima sutikti valkataujančių šunų, benamių ir kitų įtartinų asmenų. Kaip visa tai paaiškinti, teks sugalvoti patiems. Jeigu žinote, kad mažylis įprato visur kišti nosį, gali būti, kad reikės netgi truputį pagąsdinti. Jeigu jis ramus, užteks ir paprasto paaiškinimo.10

» Rašyti komentarą