„Kretingos maistas“ pataria, ką valgyti sportuojantiems vaikams

Neginčijama tiesa, kad aktyvus laisvalaikis yra raktas į sveikatą. Tad tėvai skatina savo vaikus užsirašyti į krepšinio, futbolo, plaukimo ar kitas treniruotes. VšĮ „Kretingos maisto“ mitybos specialistė Aldona Blyžienė perspėja, kad tėvai, besidžiaugdami sportuojančiais vaikais, dažnai per mažai skiria dėmesio jų mitybai.

Prieš treniruotę tik angliavandeniai


Jau 14 metų vaikams maistą gaminančios įmonės mitybos žinovė teigia, jog didžiausia vaikų daroma klaida – kad po pamokų parbėgę namo sočiai pavalgo ir tada lekia į treniruotę.

„Sočiai pavalgyti reikėtų likus 2 -3 valandoms iki treniruotės. Su pilnu pilvuku bus nemalonu ir sunku sportuoti. Jei treniruotės vyksta iškart po pamokų, paprasčiausiai įdėkite vaikui į kuprinę bananų, obuolių, vaisių, saują riešutų. Šie angliavandenių prisotinti užkandžiai numalšins alkio jausmą, neapkraus vaiko organizmo ir suteiks energijos sportuojant“, - pataria „Kretingos maisto“ specialistė.

Pasak A. Blyžienės, sporto malonumą gali sugadinti ir vaikų mėgstami gazuoti ir saldinti gėrimai ar neseniai valgytas riebus maistas. Jo reikėtų vengti prieš bet kokias treniruotes.

„Žmogaus kūnas riebalus skaido ilgiau, nei angliavandenius, tad krepšinį žaidžiantį ar bėgiojantį vaiką, neseniai valgiusį riebaus maisto, gali supykinti, pradėti pūsti pilvą. Dėl šių nemalonių pojūčių, sukeltų netinkamo maisto, vaikas pasijaus nesmagiai ir noras sportuoti gali praeiti ilgam“, - perspėja „Kretingos maisto“ specialistė, primindama, kad būtent angliavandeniai yra mūsų pagrindinis energijos šaltinis, turintis sudaryti iki 60 procentų dienos raciono, o troškulį geriausia numalšinti vandeniu.

Daržovės padės išlaikyti energiją

Tikriausiai daugumai tėvų yra tekę girdėti nusiskundimų iš savo vaikų, kad jie jaučiasi pavargę ar nebeturi jėgų mokytis. Mitybos žinovė atskleidžia, kad sportuojantys vaikai išsekę dažnai jaučiasi ne dėl per daug įtempto grafiko, o dėl daržovių trūkumo.


„Sportuojantiems vaikams reikia daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų, o jų daugiausia gauname iš vaisių ir daržovių. Per dieną rekomenduojama suvalgyti bent 400 gramus daržovių ir tiek pat vaisių. Po kelių savaičių daug ir dažnai įvairių spalvų vaisių ir daržovių valgantis vaikas pradės skųstis ne nuovargiu, o veiklos trūkumu“, - su šypsena pataria A. Blyžienė.

Mitybos specialistė tėvams rekomenduoja be tradicinių daržovių ir vaisių, patiems išbandyti ir vaikams pasiūlyti burokėlių sultis, kurios pasak britų medikų tyrimo rezultatų ištvermę gali padidinti net 16 procentų.  

Nuolat užsiėmusių ar greit pavargstančių vaikų tėvams „Kretingos maisto“ A. Blyžienė taip pat siūlo savo jauniesiems sportininkams paruošti košių ar kitų patiekalų iš Bolivinės balandos, dar žinomos kynvos pavadinimu. Šiuose kruopose yra net 9 svarbiausios amino rūgštys, skaidulos, vitaminai ir kitos maistinės medžiagos, padėsiančios vaikui ilgiau jaustis energingu.

Sveikam vystymuisi reikia baltymų

Pasak mitybos specialistės, tėvai taip pat turėtų pasirūpinti, kad augančiam ir sportuojančiam jaunuoliui niekada netrūktų baltymų.

„Baltymai, tai pagrindinė statybinė medžiaga, jie padeda vystytis vaiko raumenims ir kitiems organams. Baltymų yra gausu vištienos krūtinėlėje, veršienoje, jautienoje ar kalakutienoje. Sportuojančiam vaikui taip pat yra svarbu palaikyti Omega-3 atsargas, kurios greit išsieikvoja žaidžiant įvairius sportinius žaidimus. Tad tėvai bent kelis kartus per savaitę turėtų paruošti vakarienę iš  lašišos, tuno ar kitos žuvies“, - sakė A. Blyžienė.

Baltymais vaiką aprūpinti galima ir palepinant juos užkandžiu iš varškės su migdolais ar graikiškais riešutais.

„Kretingos maisto“ mitybos specialistė primena, kad svarbiausia nepamiršti valgyti įvairų maistą, neapsistoti ties keliais produktais ir atidžiai skaičiuoti savo sunaudojamas ir gaunamas kalorijas. Taip pat nepamiršti išgerti kelis litrus vandens per dieną.
 

» Rašyti komentarą