Vasarą sudėtinga atsispirti pagundai pasilepinti ir atsigaivinti ledais, tačiau jei suaugusieji dar supranta, jog piktnaudžiauti šiuo desertu nederėtų, vaikams, rodos, negalioja jokios taisyklės. Ar egzistuoja normos, kiek ledų per dieną galima suvalgyti, ir kaip tartis su atžalomis ne tik dėl kiekio, bet ir dėl galimų šio skanėsto alternatyvų? Juk saiko jausmas būtinas, ypač, kai ledais mėgaujasi mažieji.
Pirmieji ledai – kuo vėliau, tuo geriau?
Pasak vaikų ir paauglių psichiatro Lino Slušnio, vaikams šio deserto, jo įsitikinimu, derėtų paragauti kaip įmanoma vėliau.
„Galbūt pasirodysiu kiek senamadiškas, tačiau aš už tai, kad visų saldumynų, ar tai būtų šokoladas, ar ledai, vaikai paragautų kiek įmanoma vėlesniame amžiuje. Kita vertus, suprantu, jog gyvename tokiame amžiuje ir tokios pasiūlos gausybėje, jog atsispirti sunku net ir patiems racionaliausiems. Tėvai turėtų atminti, jog sykį vaikas, paragavęs tikrų ledų, kitą kartą jų taip pat norės, ir pasiūlyti alternatyvą bus labai sunku – taip jau dirba mūsų, žmonių, smegenys“, – teigia L. Slušnys.
Pradėjus pažintį su ledais, psichiatras pataria atidžiai peržiūrėti sudėtį ir rinktis tokius ledus, kuriuose cukraus ir kitų pridėtinių dalių kiekis būtų kaip įmanoma mažesnis.
„Išsirinkus geros sudėties ledus, nieko blogo, jei vaikas suvalgys ir porciją, ir dvi. Tiesa, vasaros metu, kai suvaldyti kiekius ne visuomet pavyksta, tėveliai turėtų nepersistengti su kito maisto siūlymu. Jei vaikas jau valgė ledų, ypač pagamintų iš grietinėlės ar pieno, nesistebėkite sumažėjusiu apetitu ir neverskite valgyti rimtesnio maisto per prievartą. Verčiau kompensuokite balansą kitą dieną, bet išvenkite konflikto“, – pataria L. Slušnys.
Pataria tėvams: svarbu neapgaudinėti ir tartis
Anot specialisto, tėvai su vaikais turėtų ieškoti kompromiso ir nusistatyti, kiek ledų ir kada galima suvalgyti, nes draugiškai įvesta taisyklė padėtų apsisaugoti nuo nereikalingų ginčų. „Vis dėlto, manau, jog ledai neturėtų būti „uždirbami“, t. y. nepatariu ledų siūlyti kaip atlygio už kažkokį darbą, susitvarkymą ar išskirtinį klausymą. Kuo ankščiau su vaikais susitarsite abiem pusėms priimtinas taisykles, tuo lengvesnės bus vasaros dienų situacijos“, – įsitikinęs psichiatras.
Čia pat L. Slušnys priduria, jog tėvai jau ankstyvame amžiuje turėtų gražiai ir įdomiai pasiūlyti įvairių alternatyvų ledams, pavyzdžiui, šaldytų vaisių, namų gamybos ledų, kurie tam tikromis progomis galėtų pakeisti įprastus ledus.
Vaikų psichiatras Linas Slušnys: vaikų vasarą ledais „papirkinėti“ nereikėtų
@ Shutterstock
» Rašyti komentarą