Vaikui užkietėjo viduriai: ką daryti?

Gydytojai teigia, kad pastarąjį dešimtmetį problemų su žarnynu skaičius gerokai išaugo, o nuo vidurių užkietėjimo kenčia ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet ir vis daugiau vaikų.

Diagnozuoti vidurių užkietėjimą vaikui nėra itin paprasta, o ir gydymas gana komplikuotas. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais vaikai tuštinasi nuo 1 karto per dvi paras iki 6-7 kartų per dieną. Šiuo atveju kalbame apie krūtimi maitinamus mažylius. Vaikai nuo trijų metu tuštinasi nuo 3 kartų per dieną iki 3 kartų per savaitę. Kaip supratote, tuštinimosi norma paprasčiausiai neegzistuoja, todėl gydytojams sunku suprasti, ar iš tiesų iškilo žarnyno problemų.

Įprastai tuštinimosi problemos kyla dėl funkcinio pobūdžio priežasčių. Kelių dienų ar mėnesių kūdikiui  vidurių užkietėjimą gali sukelti paprasčiausias nemokėjimas valdyti savo dubens raumenų. Kadangi žarnyno peristaltika (ritmingas žarnų sienelių susitraukinėjimas) nėra pilnai susiformavusi, tuštinimasis gali būti komplikuotas. Tačiau ši problema aktuali tik pirmaisiais gyvenimo mėnesiais.

Vidurių užkietėjimo priežastimi gali tapti maitinimas mišinukais. Motinos pienu maitinamiems kūdikiams vidurių užkietėjimas pasireiškia labai retai, nes mamos pienas lengvai virškinamas. Be to, tokių kūdikių žarnyne yra daugiau hormono motilino, kuris skatina žarnyno peristaltiką. Pradėjus maitinti vaiką nauju maistu, pavyzdžiui, kietais produktais, gali prireikti laiko, kol organizmas pripras tą maistą apdoroti ir pašalinti.


Jei vaikui suėjo metukai, vidurių užkietėjimo priežastimi gali tapti paties vaiko pastangos sulaikyti tuštinimąsi, nes jis tiesiog nenori sėstis ant puoduko. Dažniausiai taip nutinka tuomet, kai tėvai per anksti bando įpratinti vaiką higienos įgūdžių ir baudžia, jei tai jam nepavyksta. Tuštinimasis vaikui neturėtų kelti neigiamų emocijų.

Vyresniems vaikams tuštinimosi problemų gali kilti dėl maisto sudėties. Išmatų konsistenciją labai įtakoja maiste esančios skaidulos. Gausi elastinių skaidulų masė neleidžia susiformuoti kietoms išmatoms ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo, todėl vaikams reikėtų duoti daugiau skaidulų turinčių produktų: vaisių, daržovių, grūdinės kultūros produktų.

Na ir žinoma, nereikėtų pamiršti, kad vidurių užkietėjimą gali sukelti įvairios žarnyno infekcijos, kurias nustatyti gali tik gydytojas.

Vidurių užkietėjimą pirmiausiai reikėtų pradėti gydyti ne vaistais, o subalansuojant vaiko mitybą. Kūdikiams, kurie maitinami mišinukais, patariama duoti mišinukus su mažesniu baltymų ir angliavandenių santykiu. Vyresniems vaikams reikėtų daugiau gerti, kasdien valgyti pieno produktus, į dienos meniu įtraukti miežines bei grikių košes (jose gausu ląstelienos), valgyti daugiau duonos, sėlenų, burokėlių, džiovintų abrikosų, figų ir slyvų.

Taip pat labai svarbu ir didinti fizinį krūvį, daugiau judėti. Jeigu vidurių užkietėjimo priežastis psichologinė – reikėtų kreiptis į specialistus. Taip pat labai naudinga taikyti tuštinimosi terapiją – skatinti reguliarų tuštinimąsi po kiekvieno pavalgymo. Vaistų vartojimas – tai kraštutinis atvejis, naudojamas tik tuomet, kai nepadeda kiti metodai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
irena
2014-06-20 18:01
ar galima kudikiui duoti kmynu plykitu arbateles,jai uzketeja viduriukai.
CaptainObiously
2012-12-21 12:18
Atpalaiduoti vidurius
kaimas
2012-03-02 15:29
maista reikia pakeisti ir tiek
virga
2012-03-02 15:28
mes klizmutes statom... nes siaubingi pilvo skausmai prasideda