10 požymių, rodančių, kad treniruočių metu persistengėte

Namaža dalis besitreniruojančių žmonių ima skųstis įvairiais negalavimais, kreipiasi į gydytojus, ieškodami jų priežasties, nors iš tiesų viskas gali turėti labai paprastą paaiškinimą: treniruočių metu jūs tiesiog persistengėte, todėl reikia padaryti pertrauką arba treniruotis ne taip intensyviai. Kokie gi tie pavojaus signalai?

Atkreipkite dėmesį į toliau minimus 10 požymių. Jie išduoda, kad metas „sulėtinti apsukas“, antraip pasekmės jūsų tikrai nenudžiugins.

Sumažėjusi kūno masė

Jeigu sulieknėjote per vieną dieną, t. y. kitą dieną svarstyklių rodyklė rodo 2 % mažesnę kūno masę, tai reiškia kūno skysčių disbalansą. Greičiausiai treniruočių metu ir po jų jūs gėrėte per mažai vandens. Skysčių trūkumas organizme neigiamai veikia tiek fizinę, tiek psichinę veiklą ir stumia į pavojų kitas treniruotes.

Padažnėjęs pulsas

Matuokite savo pulsą kiekvieną rytą dar prieš keldamiesi iš lovos, kad suprastumėte, koks dažnis jūsų atveju yra normalus. Padažnėjęs pulsas yra vienas iš streso požymių. Tai reiškia, kad nervų sistema pasiruošė kovai: tam, kad smegenys ir raumenys gautų pakankamai deguonies, padidėjo hormonų, greitinančių širdies ritmą, lygis kraujyje. Jūsų kūnas nejaučia skirtumo tarp fizinio ir psichologinio krūvio. Sunkios treniruotės ir sunki darbo diena biure lemia tai, kad organizmui reikia pailsėti, atgauti prarastas jėgas.

Miegate prastai arba nepakankamai

Geras ir kokybiškas miegas yra labai svarbus, kad jūsų organizmas išskirtų augimo hormonus, padedančius atkurti raumenų skaidulas. Jeigu keletą naktų iš eilės nepatenkinsite šio fiziologiškai svarbaus poreikio, nesistebėkite, kad susilpnės jūsų imunitetas, nukentės judėjimo ir kognityvinės funkcijos. Nepailsėjus treniruočių imtis nepatartina – nieko gero iš to neišeis.

Šlapimas tapo tamsiai geltonas

Tai gali reikšti, kad jūsų organizmas kenčia dėl nepakankamo skysčių kiekio (žinoma, šlapimo spalva pakinta dėl vitaminų ir įvairių maisto papildų vartojamo, dėl kai kurių vakare suvalgytų produktų, tačiau šį kartą kalbame apie dehidrataciją). Kuo tamsesnė spalva, tuo labiau organizmas kovoja, kad sulaikytų skysčius. Jums reikia gerti daugiau vandens – šiltuoju metų laiku šis poreikis dar labiau išauga.

Apleidžia jėgos, jaučiate energijos trūkumą

Jeigu jūsų „baterijos išsikrauna“, vadinasi, kažkas ne taip. Sportininkai gali blokuoti nuovargio požymius ir juos ignoruoti, manydami, kad ilgos ir alinančios treniruotės duos gersnių rezultatų, padarys kūną stipresnį. Deja, tai nėra tiesa, ir naujausi tyrimai tai tik įrodo.


Esate sudirgę ir nervingi

Kai persistengiate su treniruotėmis (arba kitais stresą sukeliančiais faktoriais), organizmas ima išskirti hormoną, vadinamą kortizoliu – jis gali sukelti nerimo jausmą ir dirglumą. Stresas stabdo kai kurių cheminių medžiagų gamybą (pavyzdžiui, dopamino, darančio didelę įtaką nuotaikai). Dirglumas, irzlumas, įnoringumas gali reikšti, kad jums trūksta poilsio.

Pradedate sirgti

Absoliučiai visos ligos, moterų menstruacinis ciklas reikalauja didesnių energijos sąnaudų, kad imuninė sistema galėtų tinkamai atlikti savo darbą. Ji priversta dirbti visu pajėgumu, o tai reiškia, kad po treniruočių atgauti jėgas reikia daugiau laiko.

Jaučiate skausmus arba patyrėte traumą

Nesvarbu, ar  jums tiesiog skauda raumenis, ar patyrėte rimtą traumą – jūsų organizmui reikia didelių energijos sąnaudų ir ilgo reabilitacijos periodo, kad viskas vėl sugrįžtų į senas vėžes.

Jums nesiseka treniruotėse

Žinoma, tai gali reikšti daugybę dalykų: esate negabūs, blogai nusiteikę arba... tiesiog per daug apžiojote – juk tai labai subjektyvus treniruočių kokybės, o ne jų kiekybės ar intensyvumo, rodiklis. Jeigu treniruotės jau kelintą kartą iš eilės vyksta ne taip, kaip norite (anksčiau jums sekėsi geriau), tai yra vienas iš pačių paprasčiausių požymių, reiškiančių, kad jums reikia poilsio.

Nukrito deguonies lygis

Nustatyti deguonies lygį hemoglobine galima remiantis pulsoksimetro duomenimis. Kuo daugiau procentų jis rodo, tuo geriau.

Na, o dabar susumuokite rezultatus. Kiek iš šių požymių po treniruočių pastebėjote jūs?

0–1: treniruočių koreguoti nereikia, viskas taip, kaip turi būti.
2–4: galite tęsti sunkias treniruotes, jeigu tai nekliudo jūsų dienotvarkei. Jeigu gi savijauta prasta, geriau pasidarykite išeiginę.
5–6: tai jau ima kelti rimtą grėsmę jūsų sveikatai ir savijautai.
7–10: jums būtina turėti laisvo laiko – nuo vienos dienos per savaitę (priklauso nuo nuovargio lygio ir to, kaip jaučiatės savaitės pabaigoje) iki kelių. Labai praverstų gydytojo konsultacija.

» Rašyti komentarą