Vėl skauda nugarą? Štai ko reikėtų imtis

Specialistų teigimu, jie nepailsdami aiškintų, kaip reabilituotis po smulkių nugaros traumų, kurias šiltuoju metų laiku patiriame nuolat – dažniausiai plėšydamiesi sode ir darže, – jei tik į jų žodžius nors kažkas įsiklausytų. Tačiau mes – išdidi tauta, ir gydytis pirmiausiai bandome patys: jei paskausta nugarą, darome išvadą, kad reikia miegoti ant grindų ir teptis visokiausiais tepalais, trintis žolelėmis, kol palengvės.
 

Deja, sako traumatologai-ortopedai, labai dažnai tokie metodai visiškai niekuo nepadeda nei stuburui, nei nugaros raumenims.
 
 

Apie ką įspėja skausmas
 
 

Kai negalite nei atsitiesti, nei pasisukti – skauda visa nugara. Vadinasi, pertempėte raumenis. Arba dėl per didelio fizinio krūvio įvyko nedidelis stuburo slankstelių poslinkis.

Ką daryti? Palikite kurį laiką raumenis ramybėje. Nedarykite staigių judesių, nemosuokite kastuvu ir netampykite sunkių kibirų – verčiau pagulėkite. Ilgai sėdėti, kai taip skauda nugarą, nesveika, tokioje pozoje pernelyg įtempiami ir taip jau įtempti raumenys.
 

Apmalšinti skausmą padės vaistai nuo uždegimo. Patys populiariausi tokiu atveju būna preparatai ibuprofeno pagrindu. Tačiau jie kenkia skrandžiui, jų jokiu būdu negalima gerti nevalgius, įspėja medikai. Kitas variantas – vaistai su veikliąja medžiaga nimesulidu.
 

Jeigu skausmas labai stiprus, geriau jį atakuoti ir tabletėmis, ir tepalais. Vienas tepalas nugarai nepadės, nes didelė tikimybė, jog uždegimo židinys yra kur kas giliau.
 
 

Kai suriečia ūmus skausmas juosmens srityje. Jis gali kamuoti ir pusvalandį, ir kelias dienas. Paprastai skausmas perveria staiga pakėlus kokį nors sunkų daiktą arba netinkamai pasisukus. Be to, skausmas eina į sėdmenis, klubą, o blogiausia būna, jei nusileidžia žemiau kelio ar net iki kojų pirštų.
 

Tai sėdimojo nervo neuropatija, arba lumbagas, arba išialgija, arba radikulitas. Arba tiesiog strėnų skausmas. Visa tai vieno ir to paties negalavimo pavadinimai.
 

Ką daryti? Masažas ir visokie bandymai „sutvarkyti“ nugarą yra paprasčiausiai pavojingi – viskas gali baigtis rimtu nervo suspaudimu. Tokiu atveju svarbu, kad juosmuo kuo mažiau judėtų, tad gerai būtų įsigyti korsetą ir dėvėti jį, kai dirbate (ypač sunkesnį fizinį darbą). Jeigu korseto neturite, bent apsiriškite standžiai juosmenį rankšluosčiu ar šaliu, bet tik ne vilnoniu. Raumenis šildyti negerai, taigi ir bet kokie šildantys tepalai tik paskatins kraujo pritekėjimą į uždegimo pažeistą vietą. O tai gali pakenkti: audiniai dar labiau pabrinks, vadinasi, ir skausmas sustiprės.
 

Nugaros traumą patyrusiems darbo pirmūnams labiau padeda šaltis: pasisemkite iš šaldiklio ledukų, supilkite į maišelį, įvyniokite jį į storą rankšluostį ir pridėkite šį kompresą 10–15 minučių prie skaudamų raumenų.
 

Papildomai pasitikrinkite savo būklę – pabandykite pavaikščioti ant pirštų galiukų arba kulnų. Jei nepavyksta, trukdo silpnumas pėdose arba išvis nejaučiate kojos, skubėkite pas gydytoją. Jei užleisite negalavimą, gali ištikti parezė.
 
 

Kai kamuoja tempiantis juosmens skausmas, bet tik vieno šono. Gali būti, jog persistengėte mėgaudamiesi vasaros saule ir nuo karščio gelbėjančiu vėjeliu: jus tiesiog perpūtė. Juo labiau jei tuo metu dirbote fizinį darbą – pavyzdžiui, kapstėtės darže. Įšilusiems raumenims pakanka nedidelio skersvėjo, kad prasidėtų uždegimas. O tada jau užgriūna skausmai, nugarą surakina, kartais net prasideda karščiavimas – temperatūra gali šoktelėti iki 37,5 laipsnio.
 

Ką daryti? Jeigu raumenis tikrai sopa dėl to, kad jus perpūtė, skaudamą vietą galima įtrinti tepalu nuo uždegimo.
 
 

Miegoti ant lentos – ne išeitis
 

Priešingai nei teigiama populiariuose mituose apie nugaros skausmus, esant tokiam negalavimui lova neturėtų būti pernelyg kieta. Mat mūsų nugaros nėra idealios: vienų per mažai išlinkusios, kitų – per daug. Jeigu pradėsite miegoti ant grindų ar tikrai ant lentos, jokios naudos jūsų skaudamai nugarai iš to nebus.
 

Kita vertus, per minkštas čiužinys taip pat nesveika – jūsų juosmuo neturėtų į jį susmegti.
 

Labai svarbu, kad rastumėte aukso vidurį: kad pernelyg kietas čiužinys nespaustų stuburo, o pernelyg minkštas neverstų jo nenatūraliai išsilenkti, taigi kartu ir nugaros raumenis persitempti.
 

Turėkite omenyje, jog čiužinį derėtų rinktis ir atsižvelgiant į savo svorį. Kuo tas didesnis, tuo čiužinys turėtų būti standesnis. 55–90 kg sveriantiems žmonėms rekomenduojamas vidutinio kietumo čiužinys. Sveriantieji mažiau gali drąsiai miegoti minkštoje lovoje – tik būtinai su spyruokliniu arba latekso čiužiniu.
 

Ir visiškai nesvarbu, kaip esate pratę miegoti – ant šono, ant nugaros ar ant pilvo.
 
 

Sveikos nugaros taisyklės
 

  • Visada pradėkite nuo lengviausio darbo, kad raumenys apšiltų, – visai kaip tą daro sportininkai.
  • Nekelkite sunkių nešulių sulenkę nugarą ir juo labiau neraukite jų nuo žemės vienu ypu. Taip tik kelis kartus padidinsite apatinei stuburo daliai tenkantį krūvį, tai gresia tarpslankstelinio disko išvarža. Sklidinus kibirus, sunkius maišus kelkite tik tiesia nugara truputėlį pritūpę, kad krūvis vienodai pasiskirstytų visai nugarai ir kojoms. Lygiai taip pat derėtų sunkius nešulius dėti ant žemės.
  • Venkite sukamųjų judesių – kai stovite suglaudę kojas ir sukatės tik juosmeniu. Jeigu imate ką nors iš vienos vietos (pavyzdžiui, automobilio bagažinės), kad perdėtumėte į kitą, nepatingėkite krovinio pusėn pasukti ir kojas. Jeigu kasate daržą, žemes nuo kastuvo verskite į šoną, o ne šauniu judesiu meskite per petį. Ir kas sykį, kai keliate kastuvą aukštyn, nepamirškite ištiesti nugaros.
  • Pamirškite mėgstamiausią visų daržininkų pozą – pasilenkus virš lysvės ištiestomis kojomis galva žemyn beveik siekiant ja pėdas. Tai vienas užtikrintų būdų pažadinti radikulitą. Ravėti įsigykite žemą suolelį, o kraštutiniu atveju dirbkite keturpėsti – taip bus sveikiau.
  • Intensyviai dirbant sukaistama, tačiau neskubėkite nusimesti marškinėlių ar megztinio – net švelniausias vėjelis gali perpūsti sušilusius raumenis ir sukelti uždegimą. Jau geriau ruošiantis fiziniam darbui iškart apsirengti lengviau, kad paskui nesuprakaituotumėte ir neperšaltumėte.
» Rašyti komentarą