Sąmoningas kvėpavimas – galingas įrankis fiziniam, emociniam ir dvasiniam gijimui

@Shutterstock

Autorė: Rūta Adamonytė

 

Rytuose kvėpavimas laikomas geros savijautos pagrindu, svarbesniu netgi už mitybą. Pagal tai, kaip žmogus kvėpuoja, galima spręsti, kaip jis gyvena, kokia yra jo sveikatos būklė. Kvėpuojame visi, tačiau ar visi išnaudojame kvėpavimą kaip įrankį, galintį padėti išsigydyti ligas ir kurti norimą realybę?

 

Įrankis, padedantis gyti

 

Sąmoningas kvėpavimas, dar kitaip vadinamas rebefingu, yra cirkuliacinio kvėpavimo metodika, plečianti sąmoningumą, mus teigiamai veikianti fiziniu, emociniu bei dvasiniu lygmenimis. Ši terapinė praktika dar vadinama „dvasiniu kvėpavimu“, „intuityviu kvėpavimu“, „gyvybės kvėpavimu“. Teigiama, kad praktikos metu siela tarsi atgimsta. Iš tiesų, ši technika padeda išsigydyti netgi traumas, įgytas gimdymo metu ar dar iki jo, tarsi iš naujo išgyventi gimimo momentą.

 

Rebefingo tėvas – amerikietis Leonardas Orras (net jo pavardė lietuvių kalba kažkaip asociatyviai skamba). Nors kvėpavimo nauda pasauliui jau žinoma tūkstantmečius, sąmoningo kvėpavimo technikomis iki 1970-ųjų galėjo naudotis tik išrinktieji. Po to, kai L. Orras rebefingą pristatė plačiajai visuomenei, jis paplito po visą pasaulį. Ne vieną Lietuvoje dirbantį mokytoją paruošė taip pat amerikietis Dan Brule – vienas iš kvėpavimo terapijos išradėjų, laikomas sąmoningo kvėpavimo guru ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje.

 

Viena D. Brule mokinių, Sąmoningo kvėpavimo praktikė bei medicinos mokslų magistrė Ligita Ilgutytė sako: „Kvėpavimas – tarsi upė, tekanti mumyse stipria gyvybės srove, plaunanti, gaivinanti, leidžianti pajusti tėkmę, leidžianti atgimti. Tai įrankis, padedantis geriau pajausti save, grįžti į savo centrą, išjudinti ir paleisti tai, kas mumyse užsisenėję ir esti kaip sunkumas ar nešulys, užsistovėjusi energija. Išlaisvinus kvėpavimą, išlaisvėja pats žmogus.“

 

Jogoje taisyklingas kvėpavimas svarbus tuo, kad aprūpina kraują didesniu deguonies kiekiu. Tokiu būdu kontroliuojama prana – gyvybinė energija. Įvaldžius pranayamą – taisyklingo kvėpavimo techniką – pagerėja organų būklė, atpalaiduojama nervų sistema, emocijos įgauna pusiausvyrą.

 

„Kvėpavimo sesijos padeda jaustis geriau bei energingiau. Pagerėja miego kokybė, žmogus labiau atsipalaiduoja, jame aktyvuojasi savigydos procesai, o kartais net pasitraukia psichosomatiniai negalavimai. Taip pat mažėja nerimo ir depresijos požymių“, – sako Ligita.

 

Pasak šio metodo kūrėjo L. Orro, intensyviai praktikuojant sąmoningą kvėpavimą, pasiduoda net tokios beveik nepagydomos ligos kaip migrena, epilepsija, cukrinis diabetas, astma, vėžys ar AIDS.

 

Kaip viskas vykstaViskas vyksta labai paprastai – išgyvename tam tikras emocijas, tuo metu keičiasi mūsų kvėpavimas, patirtos emocijos užsifiksuoja mūsų kvėpavime ir ilgainiui jame pasilieka. Emocijų pakeistas kvėpavimas siunčia tam tikras vibracijas į mūsų sąmonę. Šios vibracijos veikia mūsų savijautą, nuotaiką, o mes ir toliau elgiamės pagal tą patį modelį. Išmokę sekti savo kvėpavimą, jį valdyti, harmonizuoti ir keisti mums reikiama kryptimi, tampame žymiai sąmoningesniais savo tikrovės kūrėjais.

 

Tokiems sunkiai apčiuopiamiems procesams patvirtinti yra ir mokslinis pagrindimas – net 70 proc. metabolizmo atliekų žmogaus organizmas pašalina būtent per kvėpavimą. Taigi – tokiu būdu vyksta organizmo detoksikacija.

 

L. Ilgutytė vardija, kuo gi dar naudinga ši technika: „Sąmoningas kvėpavimas padeda koreguoti įsisenėjusius kvėpavimo modelius ir taip pagerinti gyvenimo kokybę. Ši technika padeda paleisti įtampas, vidinius blokus, kurių daugiau ar mažiau turime visi, ir taip vyksta gilios pasąmoninės transformacijos. Sąmoningo kvėpavimo metu, išlaisvinus įtampas, atsipalaiduoja kūnas, o tuomet atsiveria kitokia būsena, intuicija ir suvokimai. Tai – puiki galimybė paleisti įtampas, baimes, pyktį, skausmą, neišreikštus jausmus ir pripildyti save teigiamomis mintimis ir emocijomis“.

 

Paprastai žmonėms, norintiems pajusti sąmoningo kvėpavimo naudą, rekomenduojama apsilankyti 5-20 sesijų, trunkančių nuo vienos iki dviejų valandų. Čia svarbus ir reguliarumas – jei lankysime kvėpavimo užsiėmimus kas pusmetį, didelio poveikio nepajusime.

 

Pačioje sesijoje pojūčiai gali būti patys įvairiausi, bet dažniausiai žmogus junta tirpimą, vibraciją kūne, kuri sesijai baigiantis ima slopti ir kūnas pamažu atsipalaiduoja, žmogų užplūsta ramybė. Kai kurie mokytojai prieš prasidedant sesijai pakankamai plačiai paaiškina, ko galima tikėtis sesijos metu, papasakoja apie pačią techniką. Kiti tuo tarpu kalba mažai, leisdami žmogui pačiam savo kūnu pajusti sąmoningo kvėpavimo galią. Kartais kylantys pojūčiai gali kiek gąsdinti, bet rezultatas nustebina beveik visus.

 

Ligita priduria, kad praktikuojant sąmoningą kvėpavimą sprendžiasi ne tik sveikatos, bet ir darbo, santykių, finansinės problemos.

 

Lieka tik šeimininkas

 

Kitas Dan Brule mokinys Minvydas Blinkevičius, vedantis Sąmoningo kvėpavimo sesijas „Studijoje Om“ antrina, kad Sąmoningas kvėpavimas yra labai greita ir efektyvi pasąmonės valymo technika. Savo sesijose Mindyvas nedaro didelių įžangų, jis kone iš karto įveda žmones į kvėpavimą ir lydi juos kelionėje. Jis teigia, kad daugelis ryškius pojūčius jaučia jau pirmojo seanso metu.

 

„Kas kartą kai kažkam priešinamės, mes nesąmoningai sustabdome natūralų kvėpavimo ritmą ir užšaldome savo energiją tame momente. Kiekvienas pasipriešinimas sukuria susidvejinimą mūsų sąmonėje. Du balsus galvoje, kurie mus tampo į šonus nuo aiškaus suvokimo. Vieną, kuris neleidžia ilsėtis, ir antrą, kuris neleidžia veikti. Žmogus, kuris nuolat priešinasi, vieną dieną tampa šizofreniku. Žmogus, kuris mokosi viską priimti, tampa nušvitusiu – šventu (angl. žodis „holy“ kilęs iš žodžio „whole“ – vientisas). Jis lieka vienas savo galvoje. Nebėra jokių svetimų balsų, kurie neduoda ramybės. Tik šeimininkas. „Rankiniu būdu“ įsukdami prigimtinį kvėpavimo ritmą, mes prisipildome gyvybinės energijos, kuri sujungia mus su mūsų aukščiausiu potencialu ir išplauna užstrigusias mintis, emocijas, įsitikinimus bei veiksmų šablonus“, – sąmoningo kvėpavimo naudą vaizdžiai apibūdina Minvydas.

 

Net jei kas nors papasakotų apie tai, ką patyrė sesijos metu ir kaip po to jautėsi, negalime pasikliauti, kad būtent taip nutiks ir mums. Kiekvienam sąmoningo kvėpavimo poveikis gali būti vis kitoks – juk kiekvienas turime savų blokų, tad verta patirti šios technikos galią ir įsitikinti jo nauda patiems.

» Rašyti komentarą