Autorė Rūta Adamonytė
Fizikui energija yra darbingumas. Matematiškai darbingumas apibrėžiamas kaip atstumas, kurį objektas gali keliauti veikiamas tam tikros jėgos. Labai nuobodūs apibrėžimai, tiesa? Kur kas įdomiau, kaip energija veikia jogoje. Kaip jos gauti ir kaip panaudoti savo siekiamiems tikslams įgyvendinti? Yra paprastas būdas suprasti energiją iš jogos perspektyvos: tiesiog įsidėmėk „Energija 2-3-4“.
2 dalykai, kuriuos atlikdami iš jogos gauname energijos
Fizinė nauda, kurią gauname praktikuodami jogą, yra su sijusi su dviem veiksmais, kuriuos atliekame energetiniame lygmenyje:
- Mes įjungiame čiaupą
- Pašaliname kliūtis srautui.
Puiki analogija – sodo laistymo žarna. Įsivaizduokite, kad metams išvykote medituoti ir mokytis jogos į ašramą, esantį įstabaus grožio miške. Grįžtate namo, sodą randate visiškai apaugusį žole. Imate sodą tvarkyti, ketinate jį palaistyti, įjungiate čiaupą, tačiau laistymo žarnoje, kuri visus metus buvo palikta kieme, nėra vandens. Pamatote, kad ji užsikimšusi nuo purvo ir vabzdžių. Taigi laistymo žarnai atliekate jogą: visaip ją palankstote, pasukiojate, kol išsivalo visi kamščiai ir ima tekėti vanduo.
Tam, kad būtų naudinga, energija turi būti nukreipta. Žarna nukreipia vandens srovę, kaip krantai nukreipia upės tėkmę. Elektros laidai nukreipia elektros srovę. Savo kūne taip pat turime daug kanalų. Yra nervai elektros energijai ir kraujagyslės cheminei energijai, tačiau taip pat yra ir subtilių kelių (indų jogų vadinamų „nadis“ arba daosių – meridianais). Jei šie kanalai yra užblokuoti, turime juos atverti.
Štai ką mes darome jogos metu: įjungiame čiaupą, kuris skatina energiją tekėti, tada pašaliname bet kokius blokus ar kliūtis energijos srautui. Šie blokai sanskrito kalba turi savo ne taip jau lengvai ištariamą pavadinimą – jie vadinami „granthis“ (mazgai, kuriuos sudėtinga išnarplioti). O juk mes nenorime turėti „granthis“ savo organizme! Laimei, joga naikina „granthis“.
3 dalykai, kuriems panaudojame energiją
Praktikuodami jogą energiją mes panaudojame trijų rūšių darbui:
- Transportavimui
- Transformavimui
- Komunikacijai
Medžiagoms reikia iš vienos kūno vietos patekti į kitą – tai atlieka energijos transportavimo funkcija. Nuo maisto nurijimo momento, jo likučių pašalinimui bei maistingų medžiagų perkėlimui kraują (ir iš ten į visas ląsteles) reikia daug energijos.
Lygiai taip pat brangiai, kalbant energijos terminais, kainuoja ir darbas, atliekamas transformavimo metu: organizmas turi neapdorotas maistines medžiagas ir orą transformuoti į gliukozę, taip pat į įvairius audinius. Kiekviena ląstelė yra miniatiūrinė gamykla, transformuojanti maistines medžiagas į baltymus, fermentus ir molekules-pernešėjas, kurios vėliau transportuojamos ten, kur yra reikalingos.
Šios molekulės-pernešėjos yra komunikacijos sistemos kūne dalis. Tačiau yra rafinuotesnių būdų, kuriais yra perduodama informacija – elektriniai signalai. Tuomet energijos komunikacijai reikia kur kas mažiau, nei transportavimui ir transformavimui – šį energijos panaudojimo būdą netgi galime pavadinti subtiliu. Ląstelėms bendrauti vienai su kita padeda elektra, cheminės medžiagos, PH lygis, slėgis, lytėjimas, garso ir net šviesos ir elektromagnetiniai laukai.
4 būdai atsukti čiaupą (t. y. paskatinti energijos tėkmę)
Judėjimu ir įtampa, kuriuos sukuriame atlikdami jogos asanas, mes tiek skatiname energijos srautą, tiek sumažiname arba pašaliname kliūtis, trukdančias tam srautui tekėti.
Judėjimas ir įtampa gali sukurti mažas elektros sroves ir magnetinius laukus kūne. Be to, fizinė įtampa, suteikiama per fascijas jose įsitvirtinusioms ląstelėms, sukuria signalus, kurie stimuliuoja tas ląsteles. Tokiu būdu yra aktyvuojami augimo faktoriai ir enzimai, kurie padeda gyti ir maitintis audiniams arba ištirpdyti randus ar sąaugas.
Rytuose „kūno žemėlapiai“ įvardija keturis būdus, kaip galime atsukti čiaupą ir paskatinti energijos tėkmę:
- Akupunktūra
- Akupresūra (taškinis masažas)
- Sąmoningas nukreipimas
- Darbas su kvėpavimu
Pirmasis būdas – darbas su adatėlėmis. Jį palikime specialistams. Akupunktūra nenaudojama jogoje. Kiti trys – taip. Spaudimas ir įtampa yra komunikacijos formos. Praktikuodami jogą arba slegiame, arba tempiame savo audinius.
Sąmoningas nukreipimas arba sąmoningos meditacijos praktika, dažnai derinama su jogos praktika, taip pat turi ir pamatuojamos įtakos mūsų kūnui. Galite atlikti nedidelį eksperimentą: vieną minutę nukreipkite dėmesį į savo nykščio galiuką. Po minutės jūsų nykštys bus kur kas šiltesnis. Dėmesio koncentravimas padės išsiplėsti kraujagyslėms, tokiu būdu daugiau energijos tekės į tą plotą, į kurį nukreipiame dėmesį.
Kvėpavimas yra gyvenimas – be jo ganėtinai greitai mirtume. Kvėpavimas daugeliu senovinių kalbų reiškia tiek gyvybę, tiek orą: lotyniškasis Spiritus yra ir dvasia, ir kvėpavimas; Prana turi panašią konotaciją – tai ir gyvybinė jėga, ir kvėpavimas. Kvėpavimas ne tik tiekia deguonį į mūsų kvėpavimo sistemą, tačiau taip pat jis gali būti stimuliuojantis.
Jei mes deriname lėtą, nuolatinį kvėpavimą su supratimu, kaip šis kvėpavimas jaučiamas tam tikroje vietoje, mes į šią vietą galime nukreipti didesnį energijos srautą. Žinoma, mūsų plaučiai neapima viso mūsų kūno, bet per visą mūsų kūną yra išsidėstęs fascijų tinklas. Kiekvienas įkvėpimas ir iškvėpimas daro šiam tinklui poveikį ir, jei būsime pakankamai dėmesingi, galime justi šį poveikį atlikdami kiekvieną asaną.
Taigi turime: du būdus, kaip joga veikia energiją (atsukdama čiaupą ir pašalindama kliūtis); tris energijos formas, kurias naudojame kūne (transportavimas, transformavimas ir komunikacija); ir keturis būdus, kaip mes galime atsukti čiaupą ir paskatinti energiją tekėti (akupunktūra, akupresūra, sąmoningas nukreipimas ir kvėpavimas). Paprasta – energija 2-3-4!