Sunku kontroliuoti svorį? Tai gali signalizuoti apie pavojingą ligą

Sunku kontroliuoti svorį? Tai gali signalizuoti apie pavojingą ligą
@Shutterstock

TV3 naujoje laidoje „Sveikata.lt" buvo kalbama, kad nutukimas šiuo metu tampa vis didesne ir rimtesne problema, per pastaruosius dešimtmečius apie trečdalis visuomenės tapo nutukę, o skaičiau ir toliau auga. Kartu su nutukimu atsiranda nemažai sveikatos problemų bei ligų. Viena iš jų – II tipo cukrinis diabetas. Nutukusiam žmogui susirgti šio tipo diabetu yra net 80 kartų didesnė tikimybė nei tiems, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra normalus. 

 

Kuo skiriasi I-ojo ir II-ojo tipo cukrinis diabetas? 

 

Nors apie cukrinį diabetą girdima itin dažnai, jo atsiradimo priežastis žino ne kiekvienas. Paprastai tariant, tai yra sutrikęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę. Žmogaus organizmui gliukozė būtina, tai yra mūsų ląstelių energijos šaltinis, kurio kiekiui sumažėjus kraujyje itin jautriai reaguoja smegenys. Kad gliukozė galėtų patekti į ląstelę, reikalingas hormonas insulinas, jeigu jo trūksta – organizmas negali pasisavinti cukraus, jis kaupiasi kraujyje užkimšdamas kraujagysles, o ląstelės žūva neaprūpintos energija. 

 

I-ojo tipo cukrinis diabetas gali būti arba sukeltas tam tikrų virusų, arba paveldėtas. Sergančiųjų organizmas visiškai nustoja gaminti insuliną ir išgyvenimui žmogui reikalingos kasdieninės insulino injekcijos. 

 

II-ojo tipo cukrinis diabetas dažniau pasireiškia vyresniems ir antsvorį turintiems žmonėms. Vis dėlto to šiuo metu sparčiai augant nutukusių asmenų skaičiui, liga daugėja ir tarp vaikų bei paauglių. Tokio tipo diabetas gali pasireikšti dėl dviejų priežasčių: kuomet nei gliukozės, nei insulino organizme netrūksta, tačiau ląstelės pasidaro atsparios insulino poveikiui, arba kasa tiesiog nebegali pagaminti tiek insulino, kad užtektų pagal organizmo poreikį ir pradeda jo gaminti vis mažiau. 

 

Diabetas ir nutukimas – susiję? 

 

II tipo cukrinio diabeto simptomai vystosi palaipsniui ir beveik nepastebimai, tai lemia, kad liga dažnai diagnozuojama vėlai. Sergančiuosius gali varginti gausus ir dažnas šlapinimasis, nenumaldomas troškulys, nuolatinio alkio jausmas, nuovargis, prasta nuotaika, irzlumas. Tačiau pacientai susiduria ir su kita problema – nevaldomu svorio augimu. Gydytojai endokrinologai pastebi ir išskiria, kad žmogus įsisuka į užburtą ratą – didelis svoris ir gliukozės trūkumas kraujyje dėl energijos trūkumo trukdo aktyviai fizinei veiklai, o fizinės veiklos sumažėjimas lemia dar mažesnį energijos poreikį – kartu ir svorio augimą. Pokyčių nebuvimas lemia blogą emocinę pacientų būseną, sumažėjusią motyvaciją stengtis 

 

Vilties sergantiesiems yra 

 

Dar ne taip seniai nebuvo veiksmingų vaistų, efektyviai padedančių pacientams. Medikamentiniai ir injekciniai preparatai dažnai nepateisina lūkesčių. Cukraus kiekis kraujyje sumažėja nežymiai ir tik trumpam, o svoris nekrinta, todėl tenka ieškoti vis naujų gydymo metodų. Visdėl to šiuo metu jau yra išrastas vaistas galintis pagelbėti sergantiesiems II tipo cukriniu diabetu. Remiantis klinikiniais tyrimais ir tarptautinėmis gydymo rekomendacijomis efektyviausiai veikia į gliukagoną panašaus peptido vienas agonistai – GLP-1. Tai injekciniai vaistiniai preparatai, kuriuos pakanka vartoti vieną kartą per savaitę. Vaistų veikimas yra fiziologinis – atstatydami kasos funkciją mažina cukrų. Taip pat veikiama esminė nutukimo grandis, t.y. padidėjęs apetitas. Jau pirmomis savaitėmis mažėja tiek cukraus kiekis kraujyje, tiek kilogramai. Šį gydymą išbandę pacientai pastebėjo tuos pačius rezultatus – dingo pastovaus alkio jausmas, kartu nebeliko poreikio be perstojo varstyti šaldytuvo dureles, o dėl to ima drastiškai ir greitai kristi kilogramai. Dėl teigiamų pokyčių gėrėja nuotaika, atsiradusi energija lemią darbingumą ir teigiamas emocijas. Džiugi žinia yra ta, kad Lietuvoje šis vaistas yra prieinamas, o pacientai, atitinkantys tam tikrus kriterijus netgi gali gauti kompensaciją. 

 

Palengvinti ligą galima ir be vaistų 

 

Medikamentinis gydymas bet kokiu atveju yra tinkamas tik tuomet jeigu jį skiria gydytojas. Cukrinio diabeto kontrolės tikslai turi būti visiškai individualūs, atsižvelgiant į diabeto trukmę, ligos riziką, amžių. Tačiau visi pacientai gali palengvinti savo kasdienybę praktikuodami nemedikamentinį gydymą. 

 

Pirmiausia itin svarbu yra tinkama mityba. Susidarius mitybos planą bus lengviau stebėti ką valgote. Jeigu cukrinis diabetas jums diagnozuotas neseniai, paprašykite gydytojo, kad nukreiptų jus dietologo konsultacijai. Profesionaliai sudaryta individuali dieta bus pritaikyta pagal jūsų gyvenimo būdą. Kalorijų skaičiavimas turėtų tapti jūsų įpročiu. 

 

Taip pat svarbu nepamiršti maistinių medžiagų. Rekomenduojama didesnė skaidulinių medžiagų paros norma, todėl angliavandeniai turėtų sudaryti apie 60% jūsų paros maisto energetinės vertės. Riebalai turėtų sudaryti 25-30% paros raciono, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį, kad riebalų kokybė yra svarbesnė nei kiekis. Baltymų suvartoti reikėtų mažiausiai – 15-20% paros energetinės vertės. Taip pat reikėtų riboti alkoholio vartojimą. 

 

Naudingi patarimai 

 

Diagnozavus cukrinį diabetą iš pradžių gali būtų sunku tiek suvokti pačią diagnozę, tiek priimti faktą, kad sergate. Dalinamės keletu patarimų kokie išsiugdyti įpročiai palengvins kasdienybę: 

 

· Vartokite mažiau riebalų, geriau juos pakeiskite augaliniais aliejais; 

· Vietoje kepto maisto valgykite troškintus arba virtus patiekalus; 

· Pradėkite domėtis maisto produktų sudėtimi ir skaitykite etiketes. Jas suprasti pradžioje gali padėti dietologas; 

· Stenkitės viską, ką valgote, valgyti saikingai; 

· Sumažinkite druskos vartojimą, gaminiai pirkti parduotuvėse dažniausiai jau yra su druska; 

· Esant galimybei po valgio išeikite pasivaikščioti; 

· Valgydami neužsiimkite kita veikla, tai padės pajusti saiką; 

· Mėsos produktus, o ypač riebius, keiskite paukštiena, žuvimi bei liesa mėsa; 

· Stenkitės, kad maisto racioną sudarytų daugiau augalinės, o ne gyvulinės kilmės maistas; 

· Norėdami gauti daugiau skaidulinių medžiagų, kelis kartus per dieną valgykite duoną, kruopas bei makaronus; 

· Vartokite liesą pieną, o jei galite apsieiti, geriau pakeiskite jį fermentuotais pieno produktais; 

· Gerkite daug vandens, venkite vaisvandenių bei sulčių, juose itin daug cukraus. 

· Maitinkitės reguliariai, tuo pačiu metu, 5-6 kartus per parą. 

· Valgykite pilnavertį maistą, o valgydami neskubėkite.

 

Daugiau patarimų, kaip suvaldyti cukrinį diabetą ir kitų naudingų patarimų galite pamatyti čia

Komentarai

Ar žinote, kad...

Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus

Kitas faktas