Graži veido oda tai ne tik gamtos dovana, bet ir mūsų pačių priežiūros bei pastangų rezultatas. Laidos „Sveikata.lt“ komanda, kartu su Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja dermatovenerologe Jurgina Ūseliene parengė interviu, kuriame aiškinsimės, ką esame pasiryžę padaryti, vardan gražios išvaizdos?
Išvaizdos korekcijos susilaukia tikrai daug reakcijų ir diskusijų. Tikrai būna ir nesėkmingų atvejų. Gydytoja, ką patartumėte žmonėms, kurie nori pasikoreguoti išvaizdą?
Svarbiausia būtų kreiptis į gydytoją dermatologą ar plastikos chirurgą, dirbantį licencijuotoje klinikoje. Šiandien yra tikrai daug grožio paslaugų teikėjų, neturinčių reikiamo medicininio išsilavinimo, atliekančių grožio injekcijas ar lazerines procedūras tiesiog kosmetologijos kabinetuose. Čia reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tokios paslaugos nelegalios ir gali būti žalojančios. Grožio procedūros gali turėti ir komplikacijų, tačiau jas atliekant gydymo įstaigoje visuomet su pacientu pirmiausia aptariama procedūros eiga, kontraindikacijos ir galimos komplikacijos. Įvykus komplikacijai, nors gydymo įstaigose jų pasitaiko retai, gydytojas suteikia visą reikalingą pagalbą pacientui. Atliekant grožio injekcijas pas „meistrą“ be medicininio išsilavinimo, žmogus negauna jokių garantijų, kad iškilus klausimui ar komplikacijai jo problema bus sprendžiama.
Pasikalbėkime apie injekcijas. Gydytoja, papasakokite, kokios jos būna ir kuo skiriasi?
Injekcijų yra įvairių. Jas būtų galima suskirstyti į gerinančias mimiką, koreguojančias raukšles bei gerinančias odos kokybę. Vienos populiariausių – botulino toksino injekcijos. Botulino toksinas blokuoja nervo ir raumens jungtį, taip sukeldamas dalinį raumens nejudrumą, kuris trunka iki pusės metų. Šios injekcijos dažniausiai naudojamos raukšlėms kaktoje, tarpuantakyje, akių kampučiuose koreguoti, tačiau vis dažniau naudojamas apatinėje veido dalyje, esant kramtomojo raumens hipertrofijai ir bruksizmui. Taip pat botulino toksinas naudojamas prakaitavimo gydymui.
Kitas injekcijų tipas – hialurono rūgšties užpildai. Kaip sako ir pats pavadinimas, jie užpildo raukšles ir su jais mes galime koreguoti tūrius veide. Akivaizdžiausias pavyzdys – lūpų putlinimas. Naudodami hialurono rūgšties užpildus galime užpildyti raukšles, tokias kaip vadinamos marionetės ar nazolabialinės raukšlės, pakelti, paryškinti skruostus, suformuoti smakrą ar išryškinti žandikaulį, užpildyti smulkias raukšles veide.
Kita šiuo metu labai populiari procedūra – gintaro rūgšties injekcijos. Gintaro rūgštis dalyvauja mūsų ląstelių metaboliniuose procesuose, taigi šios injekcijos skatina odos atsinaujinimą, gerina kraujotaką, kolageno, elastino sintezę.
Labai populiari ir PRP procedūra. Šios procedūros metu naudojamas paciento kraujas, kuris specialiai apdorojamas ir suleidžiamas į paciento odą. PRP skatina kolageno ir elastino sintezę, stangrina, skaistina odą ir stabdo patį senėjimo procesą. Be to, tiek PRP, tiek gintaro rūgšties procedūros mažina randelius.
Kartais sakoma, jog po to, kai injekcijos metu suleistos medžiagos išskaidomos organizmo, ant žmogaus veido atsiranda daugiau raukšlių, negu buvo prieš tai. Gydytoja, tai tiesa ar mitas?
Tai – mitas. Nors injekcijų poveikis turi savo trukmę, t.y. botulinas dažniausiai veikia 3-4 mėn., o užpildai – 6-18 mėn., tačiau jie naujų raukšlių atsiradimo neskatina. Iš tiesų, botulino toksinas mokina mus raukytis mažiau, ir dažnai kartojant šias injekcijas, netgi pasibaigus poveikiui raukšlės būna mažesnės, negu iki jų. Užpildai savo ruožtu raukšles užpildo, tačiau organizme esantis fermentas hialuronidazė juos tirpina. Kiek ilgai bus matomas užpildo efektas, priklauso ne tik nuo užpildo, bet ir nuo individualaus hialuronidazės aktyvumo. Tikrai nėra taip, kad užpildui ištirpus bus didesnė raukšlė, negu buvo. Tačiau reikia neužmiršti, kad senėjimo procesas vyksta, ir, netgi atlikdami injekcijas – senstame.
Yra tekę girdėti, jog korekcijos atliekamos ir lazeriais. Kuo skiriasi šios procedūros? Ar lazeriai yra pranašesni už injekcijas ar tiesiog atlieka skirtingas funkcijas?
Iš tiesų, dažniausiai lazeriai ir injekcijos atlieka skirtingas funkcijas. Pavyzdžiui, nėra injekcijų, kurios išnaikintų kapiliarus veide. Skruostų raudonis, raudoni taškeliai veide – dažna problema mūsų klimato zonoje. Kraujagysliniai lazeriai veikia taip, kad tarsi suklijuoja kraujagyslių sieneles. Kraujas, esantis išsiplėtusiuose kapiliaruose ar kraujagyslių tinkluose, sugeria išskirtą lazerio šviesą. Kraujagyslių sienelės įkaista, susitraukia, sulimpa ir užanka, tokiu būdu išsiplėtę kapiliarai išnyksta, o aplinkiniai audiniai nėra pažeidžiami. Ne visada užtenka vienos procedūros, nes kapiliarai būna skirtingame gylyje, skirtingo storio, gali reikėti ir 2-3. Iš tiesų, dabar tinkamas metas atlikti kapiliarų šalinimą lazeriu, nes 4-8 savaites po procedūros rekomenduojama saugotis saulės.
Frakcinis CO2 lazeris naudojamas odos atjauninimui, stangrinimui, raukšlių sumažinimui, randelių gydymui, odos tekstūros gerinimui. Ši procedūra tinkama ir tiems, kurie nori atjaunėti, tačiau nenori injekcijų. Šios procedūros metu veikiamas ir odos paviršius, ir gilieji sluoksniai, priklausomai nuo to, kokio intensyvumo procedūra atliekama ir koks procedūros tikslas.
Kai su pacientais kalbame apie jiems reikalingas procedūras, dažniausiai sudarome procedūrų planą, atsižvelgdami į paciento lūkesčius bei tai, ko reikia tikslui pasiekti. Griežtų taisyklių nėra, kada geriau rinktis injekcijas, kada lazerius. Kiekviena situacija individuali. Tačiau turbūt dauguma kolegų sutiks, kad esant raukšlėms kaktoje renkamės botuliną, esant kapiliarams – gydome lazeriu. Frakcinis lazeris mažina smulkias raukšles, randelius, gerina odos spalvą, tekstūrą, mažina poras. Gydymo priemones pasirenkame pagal tai, kokio tikslo siekiame. Taigi kartais tenka derinti ir lazerius, ir injekcijas.
Laida „Sveikata.lt“ – kiekvieną šeštadienį, 9:30, per žiūrimiausią televiziją TV3!
Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto
Kitas faktas
Komentarai