Vaistus nuo skausmo reikia vartoti atsakingai

Sakoma, kad skausmas kenkia ne mažiau nei vaistai, tačiau kaskart, vos suskaudus galvai ar pilvui, griebtis tablečių gali būti pražūtinga.

„Norfos vaistinės“ vedėja Giedrė Buzienė sako, kad visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu, todėl juos vartoti reikia žinant tam tikras taisykles.

Reikia malšinti palaipsniui

Vaistai nuo skausmo arba nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai – vieni populiariausių medikamentų, kurių vaistinėse galime nusipirkti be recepto. „Pagrindinė nereceptinių vaistų grupė, kurių daugiausiai suvartojama, yra vaistai nuo skausmo, kitaip dar vadinami nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU). Visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu: kai kurie jų dirgina skrandžio gleivinę, gali sukelti net kraujavimą iš virškinamojo trakto, kita grupė vaistų nuo skausmo nesukelia virškinamojo trakto pažeidimų, bet gali neigiamai paveikti kepenų veiklą“, - perspėja rūpestinga vaistininkė.


Šeimos gydytojai, neurologai, anesteziologai bei skausmo gydymo specialistai žino, kad skausmas turi būti malšinamas palaipsniui. Taigi, vaistus nuo skausmo vartojant dideliais kiekiais, neatsižvelgiant į jų stiprumą, kitas kontraindikacijas, gydymas ne tik nebus veiksmingas, bet ir gali išsivystyti lėtinis skausmas. Tuomet, medikų teigimu, tai nebėra simptomas ar sindromas – tai tampa liga. Be to, netinkamai vartojant vaistus nuo skausmo, galimas organų pažeidimas.

Gali būti mirtina

Nors nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai atrodo saugūs: nemažina spaudimo, netrikdo kvėpavimo, geriant daug tokių vaistų galimi inkstų, kepenų pažeidimai, gali progresuoti skrandžio opaligė, atsirasti kraujingų opų. Tokia paciento būklė gali baigtis net mirtimi.

Pasak „Norfos vaistinės“ specialistės, norint sumažinti šalutinių poveikių riziką, labai svarbu parinkti tinkamą vaistų dozę bei vartojimo trukmę – kuo ilgiau vaistas vartojamas, tuo labiau didėja šalutinių reiškinių tikimybė. Taip pat, reikia atkreipti dėmesį, kad sergant opalige ar tam tikra kepenų liga, dėl vaistų nuo skausmo vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, suderinti kitų vaistų vartojimą. Kad išvengtume nemalonių pasekmių, vaistus nuo skausmo kiekvienas turime gerti pavalgę, užsigerdami pakankamu kiekiu vandens.
 

» Rašyti komentarą