Santariškių klinikų medikai grąžino galimybę judėti komplikuota hemofilijos forma sergančiam jaunuoliui

Santariškių klinikų medikai atliko sėkmingą operaciją jaunam vyrui, sergančiam hemofilijos (genetiškai paveldima liga, kai kraujas nekreša arba kreša labai sunkiai)  A forma. Ji labai reta  ir visoje Lietuvoje ja serga tik 11 žmonių.
 
Operacijos metu medikai 19 metų pacientui pašalino pakitusius dviejų kojos sąnarių – kelio ir čiurnos – audinius ir padidino sąnarių judesio amplitudę, taip sumažindami spontaninių kraujavimų į šiuos sąnarius riziką.
 
„Hemofilija – tai įgimta, genetiškai paveldima liga, kai organizmas negamina reikalingų kraujo krešėjimo faktorių. Šia liga paprastai serga tik vyrai, ji trunka visą gyvenimą, pasireiškia sunkiai stabdomu kraujavimu. Dėl dažnų kraujavimų pažeidžiami sąnariai, juose kaupiasi geležies apykaitos produktai, kurie sukelia pakartotinus kraujavimus bei lemia negrįžtamus degeneracinius pokyčius. Pacientai gydomi suleidžiant kraujo krešėjimo faktorius, tačiau retais atvejais sergančiojo organizmas „kovoja“ su suleistais krešėjimo faktorių preparatais, gamindamas prieš juos antikūnus. Tokiais atvejais kraujavimai pasireiškia dažniau ir būna sunkesni, labiau nukenčia žmogaus sąnariai, o ligą valdyti darosi dar sunkiau“, – apie hemofiliją pasakoja Santariškių klinikų gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė.

 
Anot pacientą operavusio Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro gydytojo ortopedo-traumatologo Liudviko Kervio, jaunuolis  jau pusę metų negalėjo vaikščioti, sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje. Medikų komanda, apsvarsčiusi visas galimybes, įvertinę kraujavimo ir kitas galimas rizikas operacijos metu ir po jos, nusprendė rinktis artroskopinę kojos sąnarių operaciją.
 
„Iki operacijos pacientą kamavo skausmai, dėl dažnų kraujavimų buvo labai riboti kelio ir čiurnos sąnarių judesiai, smarkiai apribota galimybė judėti. Vaikštant intensyvėja kraujavimas į sąnarius, o nevaikštant – nyksta raumenys. Dėl to smarkiai mažėja sąnarių judesių amplitudė. Turint omeny jauną paciento amžių, prastėjančią gyvenimo kokybę, paties jaunuolio nusiteikimą ir pasiryžimą, buvo nuspręsta pirmą kartą tokia liga sergančiam pacientui atlikti dviejų kojos sąnarių operaciją. Dabar jo laukia ilga reabilitacija“, – nuveiktu darbu dalinasi L. Kervys.
 
Santariškių klinikose veikia Hemofilijos ir krešėjimo sutrikimų koordinacinis centras, gavęs Europos hemofilijos konsorciumo (Europeant Hemophilia Consortium) o sertifikatą. Šiame centre prižiūrimi nepagydomomis krešėjimo ligomis sergantys ligoniai nuo gimimo per visą jų gyvenimą, jiems garantuojama visavertė diagnostika, ilgalaikė stebėsena, taikomas šiuolaikinis gydymas ir medikai gali efektyviai kovoti su pagrindinėmis šių ligų komplikacijomis. Lietuvoje yra apie 150 hemofilijų sergančių žmonių. Kitomis krešėjimo ligomis sergančiųjų Lietuvoje tikslaus skaičiaus nėra, tačiau šiuo metu jau kuriamas tokiomis ligomis sergančiųjų duomenų bankas.
Tai – retos, sudėtingai gydomos ligos. Norint šiems pacientams suteikti visavertę ir profesionalią pagalbą, reikia ne tik gydytojo hematologo pagalbos, bet ir kitų specialybių gydytojų, turinčių šių retų ligų srities žinių: genetiko, akušerio-ginekologo, ortopedo-traumatologo, laboratorinės medicinos gydytojo, odontologo, gastroenterologo, kraujagyslių chirurgo, reabilitologo ir kitų.

» Rašyti komentarą