Fizinis aktyvumas po širdies operacijų

Širdies operacijos – rimtas išbandymas visam organizmui, todėl būtina tinkamai pasirinkti fizinius krūvius, kad organizmas nepervargtų. Perėjimas prie įprasto gyvenimo ritmo turėtų būti palaipsnis. Ir nors išvykstant iš ligoninės gydytojai įprastai pataria kaip elgtis, vis dėl to patirtis rodo, kad dauguma pacientų nurodymų nesilaiko, tokiu būdu sukeldami sau papildomų problemų.

Pasivaikščiojimai

Fizinį aktyvumą turėtų nustatyti gydytojas, tačiau dažniausiai praėjus 4 savaitėms po operacijos ligoniams leidžiamas pakankamai didelis fizinis krūvis: maždaug 3 km per 40 minučių, o po 6 savaičių – net 5 km per 60 minučių. Žinoma, tokie krūviai galimi tik tiems, kurių operacijos praėjo sėkmingai ir nekilo jokių komplikacijų. Tačiau reikėtų įsidėmėti keletą paprastų taisyklių:

 

  • Pavalgius vaikščioti nepatariama;
  • Pasivaikščiojimas turėtų prasidėti lėtu tempu, palaipsniui greitinant žingsnį. Pasivaikščiojimui artėjant link pabaigos, tempas vėl turi būti lėtinamas;
  • Prieš eidami pasivaikščioti atkreipkite dėmesį į oro sąlygas: turėtumėte vengti karščio, didelės drėgmės ir tvankumo;
  • Ėjimo tempas turėtų būti toks, kad nesunkiai galėtumėte bendrauti (kalbant jums neturėtų stigti oro).

 

Kasdieniai pratimai

Nebūtina sportuoti, kad organizmas kiekvieną dieną gautų tam tikrą fizinį krūvį, juk per dieną tenka nuveikti ne vieną darbą, pavyzdžiui lipti laiptais. Jei gyvenate name, kuriame nėra lifto, pirmąsias 6 savaites lipti reikėtų lėtai ir šiek tiek pastoviniuojant, kad širdis ritmas nepakistų. Namų ruošos darbų (absoliučiai visų) turėtumėte vengti bent 6-8 savaites. Vėliau galite pradėti po truputėlį tvarkytis namuose, tačiau nekilnojant sunkesnių nei 5 kg daiktų. Tikriausiai jau supratote, kad ir apsipirkimus parduotuvėje reikėtų atidėti. Jei vis dėl to norite pasilikti šį malonumą sau, turėtumėte paprašyti artimųjų, kad jie padėtų parnešti pirkinius namo.

Daugumai pacientų itin svarbus lytinis aktyvumas. Kadangi lytiniai santykiai yra fizinis užsiėmimas, jų reikėtų atsisakyti bent pirmomis savaitėmis. Vėliau, kuomet ligoniai po širdies operacijų jau gali nueiti kelis kilometrus pakankamai greitu žingsniu labai nenuvargdami, - fiziškai jie yra pasirengę vėl grįžti prie lytinio gyvenimo.

Maudymasis

Maudytis vonioje galima tik sugijus pjūviui, maždaug 6-8 savaitės po operacijos. Tačiau būtina atsiminti, kad vanduo jokiu būdu negali būti karštas. Maudytis duše galima iš karto grįžus namo, tačiau dėl viso pikto geriau paprašyti artimųjų pagalbos. Pjūvio vietos nevalia trinti kempine, ją galima tik švelniai nuprausti vandeniu.

Sauna – griežtai draudžiama, nes ji sukeltų per didelį krūvį širdžiai, o plaukiojimas baseine, ežere ar kituose vandenyse leidžiamas ne anksčiau nei po 3 mėnesių nuo operacijos.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Pranas
2022-12-06 20:52
Kiek laiko gerti vaistus po biologinio voztuvo keitimo
Vilija
2021-01-05 19:49
Ar galima valgiti ar kavos atsigerti pries operacija?